2x18 - Epilogue

Epizóda: 2x18
Premiéra v USA: 25.4.2011
Napísal: Carl Binder
Réžia: Alex Chapple
Hosťujúci herci: August Schellenburg (Yaozu), Mike Dopud (Varro), Peter Kelamis (Adam Brody), Patrick Gilmore (Dale Volker), Jennifer Spence (Lisa Park), Julia Benson (Vanessa James), Reilly Dolman (Jason), Katie Findlay (Ellie), Shaughnessy Redden (Steven), Lane Edwards (Matthew Wallace), Shauna Johannesen (Sara).

Linky:

titulkyrecenziagalériazo zákulisiatrailerdiskusiadownload
 

Recenzia epizódy Epilogue:

... ktorá nadviazala na epizódu Common Descent a ukázala nám históriu posádky z druhej, alternatívnej Destiny.

Táto epizóda mala skoro všetko. Nechýbalo jej napätie, prekvapenia, vtipné, ale aj dojemné scény. Epizóda priniesla vývoj mnohých postáv, vývoj v aký veľa fanúšikov dúfalo. A hlavne priniesla niečo, čo podľa mňa vo finále seriálu neuvidíme – ukončenie.

Dej epizódy nadväzuje na udalosti, keď sa Destiny nachádza nad planétou Novus. Tú raketoplánom preskúmava Scott, Greer a niekoľko ďalších ľudí. Na planéte sa nachádza obrovské mesto, ktoré je však pusté, úplne opustené. Keď posádka raketoplánu vkročí do mesta, jediné čo ruší úplné ticho a kľud mesta je vietor a padajúci popol.

Yazu, ktorý je jedným z mála pôvodných obyvateľov z Novusu privedie tím k miestu, kde sa nachádza obrovský bunker. Do neho sa však nedá dostať – dnu sa tím dostane až vďaka rane, ktorú vypáli Destiny hlavnou zbraňou do masívnej steny bunkra. A v ňom sa nachádza skutočné bohatstvo – obrovská databáza národa z Novusu, so všetkými informáciami, ktoré zaznamenali za 2000 rokov svojej existencie.

V archívoch je uložené naozaj všetko, dokonca aj prvé video, ktoré natočila posádka z Destiny, keď vyšla z hviezdnej brány a ocitla sa na neznámej planéte. A práve vďaka tomuto archívu môžeme nahliadnuť do životov, príbehov alternatívnej posádky. Prelínanie deja v súčasnosti s nahrávkami a dejom pred 2000 rokmi je úplne skvele spravené. V dojemných scénach vidíme ako členovia posádky pozerajú rôzne kino nahrávky, alebo čítajú ako keby svoje vlastné denníky, staré 2000 rokov.

Sledujeme, ako na kino nahrávke Eli komentuje vzťahy na Novuse. Každý sa dáva s niekým dokopy, len on je stále sám. Chloe si zobrala Scotta, obnovil sa vzťah Younga a TJ, Varro sa dal dokopy s Jamesovou. A nakoniec si aj Eli niekoho našiel. Veľmi pekne je spravená scéna pred Scottovou svadbou, keď sa Scott prichádza porozprávať s Vanessou James. Ten mal zjavne problém rozprávať o ich bývalom vzťahu. Ona sa však cez to preniesla, a rada príde na Scottovu svadbu.

Z Novusu sme videli pekné, pozitívne nahrávky, ale aj ďalšie menej veselé. Zdravotný stav Dala Volkera sa začal zhoršovať, kvôli jeho problémovým obličkám. Volkerovi na Destiny totiž TJ transplantovala obličku od Greera. Na planéte bez vybavenia nič také zrealizovať nemohla. A Volker bol prvým, komu museli na Novuse vystrojiť pohreb. Pekným momentom bolo, keď Greer pomenoval svoje prvé dieťa práve Dale.

Prekvapením určite bola nahrávka s TJ, ktorá postupne odhalila svoju zákernú chorobu - ALS. A o niekoľko rokov už vychovával Young deti sám. Neskôr Yazu hovorí, že ich národ vynašiel liek na ALS, ktorý by sa mal nachádzať v archíve. Lenže kvôli zemetraseniu je kopírovanie archvívu ukončené. Skopírovať sa podarilo len tretinu, a v nej informácia o lieku nie je. TJ ostáva len veriť slovám Elia, ktorý ju uisťuje, že sa liek podarí niekde nájsť.

Epizódu uzavrel preslov Camile Wray pri otváraní novej školy. Síce to možno bolo malé klišé, ale jej preslov epizódu uspokojujúco ukončil.

"Keď sme sem prvýkrát prišli, mysleli sme si, že sme neuspeli. Nedokončili sme misiu Destiny. Ale teraz, pozerajúc sa na vaše vysmiate tváre a túto novú školu Nemôžem si pomôcť, ale cítim veľkú hrdosť a nesmierny úspech. Pretože, ako sme zistili, našou misiou je a vždy bude cesta samotná". (Camile Wray)

Jonas

Galéria: