2x20 - Gauntlet

Epizóda: 2x20
Premiéra v USA: 9.5.2011
Napísali: Joseph Mallozzi & Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Mike Dopud (Varro), Jennifer Spence (Lisa Park), Patrick Gilmore (Dale Volker), Peter Kelamis (Adam Brody), Julia Benson (Vanessa James), Vincent Gale (Morrison), Lou Diamond Phillips (David Telford).

Obsah:

Stargate Universe (SGU) 2x20 je poslednou časťou seriálu Stargate Universe. Rovnako je poslednou časťou celého seriálu Stargate (Hviezdna Brána).

Časť Gauntlet (Dlhý rad) je teda zakončením 15. ročného sci-fi dobrodružstva o týme ktorý prechádzal kruhom (hviezdna brána) na druhé svety vo vesmíre. Koniec nových dobrodružstiev, zážitkov, nepriateľov a spojencov.

Tvorcovia v časti nadviazali na predchádzajúcu časť seriálu SGU ... a tak nemôžeme čakať nič extra.
Na začiatku sa vraciame na palubu antickej lode Destiny ktorá naďalej s našou posádkou letí vesmírom ...

Posádka opäť rieši nové problémy ako aj poukazuje na staré. Nemilý fakt je napríklad slepota doktorky Lisa Park. TJ sa snažila pomôcť ale skutočnosť poukazuje na to že doktora Lisa už pravdepodobne nikdy neuvidí.

Okrem toho posádke dochádzajú potraviny ... vzduchové filtre sú na tom tiež zle a samozrejme Destiny je pomerne značne poškodená.

Destiny síce nedávno nabrala energiu a teda na istý čas je problém vyriešený, žiaľ prichádza problém ktorý posádku bude stáť rozhodnutie celého seriálu. Eli a doktor Rush zisťujú nové informácie ktoré sa rozhodnú okamžite povedať plukovníkovi Youngovi.

Podľa všetkého veliteľské lode a ich bojové drony nevedia Destiny nájsť a preto prešli na plán B.

Vďaka diaľkovým senzorom Destiny Eli a Rush zisťujú presnú polohu veliteľských lodí a ich zámer. Destiny potrebuje zásoby ... veliteľské lode to vedia a rozhodli sa blokovať okrem hviezd aj planéty s hviezdnou bránou.

Destiny a jej posádka tak nemá možnosť na obnovu zásob a rovnako nie je schopná bojovať s veliteľskými loďami cez celú galaxiu.

Nastáva jadro problému a aj riešenie ktoré ale môže priniesť čokoľvek. Posádka prichádza s návrhom využitia stázových komôr.

Posádka by v nich bola v bezpečí a Destiny by pre nízku spotrebu energie mohla preletieť celú galaxiu bezpečne v FTL a vyskočiť až na druhej strane. Samozrejme, tvorcovia pripravili aj dávku nostalgie. Lúčenie posádky pomocou kameňov na Zemi a pod.

Žiaľ, tento plán sa nemusí vôbec podariť (čiže rezerva tvorcov keby sa už projekt a seriál Stargate nedočkal pokračovania). Takže posádka môže ostať v komorách navždy a lietať v prázdnote kde nakoniec zomrie alebo sa objaví na druhej strane galaxie podľa plánu.

Celá časť nie je ničím zaujímavá, je jasné vidieť nízky rozpočet ako aj prehnanú chuť dať všetkému koncovku a ako taký záver. Tvorcovia ako perličku pripravili prekvapenie.

Jedna komora nie je funkčná a preto niekto bude musieť zostať. Samozrejme to znamená istú smrť alebo mizivú šancu na opravu poslednej komory.

Na prekvapenie všetkých to je na koniec Eli ktorý sa tak rozhodne po tom čo sa chystal úlohu obetného baránka vziať plukovník Young.

Okrem jediného finálneho útoku a zničenie veliteľskej lode a raketoplánu (ktorý fungoval ako návnada) sme v časti už nič viac nevideli ...