Doktor Nicholas Rush [Robert Carlyle]

Doktor Nicholas Rush, fenomenálny vedec a expert na antickú technológiu. Pochádza z chudobnej rodiny. Jeho otec pracoval v lodenici v Glasgowe. Rush musel tvrdo pracovať aby dostal štipendium a mohol ísť študovať, mal až dve zamestnania aby dokázal zarobiť peniaze, ktoré potreboval. 

Po štúdiu pôsobil ako profesor. Počas tohto obdobia stretol svoju budúcu ženu – Gloriu. Neskôr ho najal Daniel Jackson aby pracoval na rozlúštení deviateho symbolu, ktorý sa ešte nikdy nepodarilo vytočiť. Rush sa stal posadnutý a za každú cenu chcel odhaliť tajomstvo deviateho symbolu. Po smrti Glorie, ktorá umrela na rakovinu, sa jeho posadnutosť ešte znásobila. Nech sa snažil ako chcel, nemohol ho rozlúštiť.

Karta sa obrátila keď sa objavil Eli Wallace, ktorý rozlúštil kód vložený do počítačovej hry. Kód tam vložil Rush v nádeji, že nájde niekoho, kto by mu mohol pomôcť. Rush sa okamžite vydal najať Elia aby mu pomohol s deviatym symbolom. Po dorazení na Icarus sa obidvaja dali do práce. Všetko išlo hladko až pokiaľ sa nepokúsili vytočiť bránu. Eliov kód nefungoval, čo Rusha naštvalo, pretože si bol istý, že chyba je v Eliovi.

Zatiaľ čo Rush pracoval na probléme, základňa Icarus bola napadnutá. V poslednej chvíli sa obidvom vedcom podarilo vytočiť deviaty symbol. Nebol čas preskúmať, čo sa nachádza na druhej strane a preto sa väčšina personálu na Icaruse premiestnila cez bránu. A vtedy sa ocitli na Destiny, vesmírnej lodi vzdialenej milióny svetelných rokov od Mliečnej dráhy, bez možnosti návratu domov.

Na Destiny sa Rush dostáva do konfliktov, a to najmä s plukovníkom Youngom a jeho personálom. Je to spôsobené hlavne jeho povahou a tým, čím si prešiel – jeho životné skúsenosti spôsobili, že je taký aký je – trošku čudák, nedôverčivý voči ostatným, egoista, no hlavne človek, ktorý je ochotný obetovať druhého aby zachránil seba. Nedôvera v ľudí, tajnostkárstvo a povýšenecké správanie sú dôvodom, prečo ho plukovník Young nechal na opustenej planéte.

Tam sa Rush stretne prvý krát s mimozemšťanmi, ktorí ho zajmú. Títo mimozemšťania vedeli o existencii Destiny. Pokúšali sa na ňu dostať už viackrát a získať nad ňou kontrolu, no neúspešne. Počas útoku, ktorý zahájili v nádeji, že sa im to tentokrát podarí, sa Rush dokáže oslobodiť a dostať sa späť na Destiny. Tam sa spoločne s Youngom dohodnú, že spravia to, čo je najlepšie pre posádku a svoje nezhody odložia stranou.