1x01 - Rising Part 1

Pred niekoľkými miliónmi rokov:
Vesmírna loď (Puddlejumper) letí na Antarktídou, prilieta do mesta Antikou Atlantídy. Dvaja Antikovia sledujú z balkóna svoje mesto. Následne celé mesto sa odpúta od Zeme, a odletí.

Súčastnosť:
V antickej základni, ktorú objavil tím sg1 v epizóde Lost city ide dolu výťahom doktorka Elizabeth Weirová, ktorá bola poverená vedením tohto výskumu. Pri ovládacom kresle nájde doktora Rodneyho Mckaya a doktora Carsona Becketa ako sa hádajú. Beckett si nechce sadnúť do kresla, ale potrebujú ho tam dostať lebo on je jedným z ľudí, ktorý majú špecifický gén, ktorý je kompatibilný s antickou technológiou.

Medzitým prichádza Daniel Jackson, ktorý im prišiel niečo ukázať. Na tabulu začne k symbolom, ktoré by mali značiť polohu Strateného mesta Antikou pripisovať ôsmy symbol. Vysvetľuje že tá adresa nebola nesprávna, ale neúplná. Teraz ju majú úplnú a síce je to veľmi veľmi ďaleko, ale nie nedosiahnuteľné.

K základni letí na helikoptére generál Jack O´Neill, jeho helikoptéru pilotuje major John Sheppard. Becket, ktorého nakoniec Rodney presvedčil aby si sadol do kresla aktivoval jednu so striel, tá vyletí von so základne, a letí rovno na vrtuľník s O´Neillom, ale vďaka vynikajúcemu letu Johna Shepparda sa jej vyhnú, a potom sa Carsonovi podarí strelu deaktivovať.

Na základni Daniel Jackovi vysvetľuje svoj objav, zatiaľ čo John Sheppard sa motá po základni. Daniel hovorí svoj názor že Antikovia odleteli s Antarktídy pred 5 - 10 miliónmi rokov v lietajúcom meste, a že teraz keď našli adresu môžu ísť. Jackovi sa síce moc teória o lietajúcom meste nepozdáva, ale proti akcií nič nemá. Jeho nadšenie klesne, keď sa dozvie, že na cestu do galaxie Pegasa treba zpm, ktorý sg1 našla na Teonase. Medzitým Sheppard sa dostal až ku Becketovy, ktorý bol pri kresle, Sheppard si sadol do kresla, a to na prekvapenie všetkých sa aktivovalo. Ukázalo sa, že má ten istý špecifický Antický gén. Doktorka Weirová ho berie do expedičného tímu.

V sgc sa zhromažďujú desiatky vedcov, vojakov, s obrovským množstvom výbavy prichystaní na cestu preč. Doktorka Weirová sa tesne pred odchodom prihovára všetkým členom expedície, pripomenie im, že majú iba jedno zpm, a že možno sa nikdy nebudú môcť vrátiť. Následne je zpm zapojené, a keďže sonda ukazuje štruktúrne nepoškodené miestnosti a podporu života, tak tím vyráža. Členovia expedície reprezentujú skoro všetky krajiny sveta, okrem vedcov je tu niekoľko vojenských tímov na čele s plukovník Summerom.

Expedícia vstupuje do mesta, obrovského komplexu, ktorý ako keby sám ožíval, svetlá sa zrazu zapínajú - všade tam, kde niekto vkročí sa všetko aktivuje, ako by mesto cítilo prítomnosť ľudí. Nachádzajú úžasné technické vybavenie riadiacej miestnosti, halu plnú vesmírnych lodí. Keď Summerove prieskumné tímy idú mestom nachádzajú zaujímavú vec, na ktorú plukovník hneď volá doktorku Weirovú, aby sa išla pozrieť - prídu k oknu a vidia, že celú mesto je niekoľko sto metrov pod vodou, a že teda príbeh o Atlantíde o veľkom meste ponorenom do oceánu sa stal, len nie na Zemi. Beckett nachádza hologram, ktorý hovorí o histórií Antikou, tí v galaxií Pegasa zaľudňovali nespočetné množstvo svetov, roznášali život na nové planéty, ale potom našli svet kde spal strašný nepriateľ, živiaci sa na ľudských formách žijúcich po celej galaxií. Vojnu Antikovia prehrali, neobsadení zostal už len Atlantis, ktorý bol dlhé roky obliehaný. Nakoniec sa rozhodli mesto ponoriť do mora, a zachrániť pre ďalšie generácie.

Náhle doktor .Mckay zisťuje, že energia v meste prudko klesá, a že štít, ktorý je medzi vodou a Atlantídou zoslabuje. Niektoré časti mesta začínajú byť zaplavené. S trochu zpm v meste sú dve úplne vyčerpané. Je jasné, že musí byť nájdený nový zdroj energie, inak budú musieť mesto evakuovať. Plukovník Summer hneď zostavuje tím, ktorý ide na planétu náhodne vybranú z databázy. Mckay vytáča adresu na nájdenej Antickej forme dhd a tím odchádza.

Tím príde na planétu Athos, s jednoduchými obyvateľmi žijúcimi v strachu pred Wraithami, rasy o ktorej hovoril hologram. Vodcom Athosianov je krásna žena Teyla, s ktorou sa zoznamujú. Zatiaľ kým tým pluk.Sumnera prehľadáva mesto Teyliných predkov či by tam nemohlo byť zpm, tak Teyla berie majora Shepparda do jaskyne, kde mu ukazuje kresby zobrazujúce ich históriu a zničenie mesta.

Doktor Mckay prichádza za Weirovou a hovorí, že slabnutie štítu je naozaj vážne, takže evakuácia by sa mala začať hneď ako plukovník Summer oznámi, že je to možné. Inak bude mesto, ktoré prežilo tisícročia nenávratne stratené.

TO BE CONTINUED...