1x02 - Rising part 2

Hviezdna brána na Athose sa aktivuje a preletia cez ňu tri špicaté lode Wraithov. Teyla so Sheppardom utekajú do mesta, kým vojaci sa snažia zostreliť nejaké lode. Z lodí vychádzajú svietiace paprsky, a prenášajú ľudí na svoju palubu. Takto prenesú Teylu, plukovníka Sumnera, a niekoľkých ďalších ľudí. Jednému s vojakov sa podarí zničiť jednu stíhačku, no keď ju Sheppard prezerá nenájde nič iba odpornú ruku jedného Wraitha. Major Sheppard berie svojich ľudí, ako aj tých čo prežili z Athosu bránou späť.

Na Atlantise silové pole slabne, niektoré časti mesta sa zaplavujú. Akurát keď chce doktorka Weirová dať rozkaz na evakuáciu príde z Athosu Sheppard aj so všetkými, ktorých priviedol. Ďalšie časti mesta sú zaplavené. Náhle sa celé mesto začne triasť, cítia že sa celé mesto hýbe, mesto vystupuje na hladinu, zrazu do mesto presvitnú prvé slnečné paprsky.

Keď dve Wraithské lode odlietali si poručík Ford zapamätal 6 symbolov s adresy, a teraz Rodney skúša kombinácie aby získal 7 bod. Ale zo všetkých možných 20 kombinácií ide vytočiť iba jedna, vyšlú teda sondu, ale na ich veľké prekvapenie sa sonda neocitla na povrchu planéty, ale vo vesmíre, totiž tá hviezdna brána je na orbite planéty.

Na Wraithskej planéte sú v cele všetci zajatí, ktorých sem dopravili Wraithovia. Do cely prídu traja Wraithovia, a aj keď pluk.Sumner hovorí že je veliteľ zoberú jedného Ahosania.

V Atlantíde Mckay ukazuje Sheppardovi miestnosť plnú vesmírnych lodí, ktorú objavili, a pýta sa ho či by s tým vedel lietať. Zisťuje že to pôjde, a nakoniec sa mu podarí presvedčiť doktorku Weirovú aby ho pustila na záchrannú misiu, keď teraz majú taktickú výhodu. Tá privolí, a tak s jednou loďou letia na misiu. Pri prelete cez bránu Rodney loď nazval že Gateship 1, ale Sheppard hovorí že to nie je moc dobrý názov pre takýto malý "puddlejumper". Preletia cez bránu a ocitnú sa na orbite Wraithskej domovskej planéty. Pri lete dolu Sheppard zisťuje že loď ako keby čítala jeho myšlienky, dokonca v nej nájde detektor života.

V lodi úľa je plukovník Sumner zobratí Wraithskými strážami, a je privedení k Wraithskej žene, ktorá mu ukazuje ako dopadol Athosian pred ním. Keď Sumner vidí že Wraithovia sa kŕmia na ľuďoch hovorí je po diskusií, ale proti Wraithovi nič nezmohol, wraithská žena od neho zistila že je zo Zeme, kde sú miliardy ľudí, a tak veľké územie Wraithovia "nezožali" za dlhú dobu.

Po pristatí s jumperom rozmiestnia okolo úľu C4, a pomocou detektoru života nájdu Teylu, a ostatných zajatých. Ale keď uvidia že tam nie je Sumner, tak ho ide Sheppard hľadať, Fordovi nariadi ostať pri cele. John sa dostane k miestnosti kde je plukovník Sumner, a vidí ako sa na ňom "kŕmi" Wraithská kráľovná .Keď vidí že by to plukovník aj tak neprežil, tak aby ho zbavil bolestí ho zastrelí.

Ale Wraithovia ho zaujmú, a možno by dopadol zle, ale prišiel Ford, zabil Wraithské stráže, Sheppard ich zbraňou zabije Wraithskú ženu, ale tá hovorí že spôsobil to že keď ona zomrie, tak všetci ktorých strážila sa prebudia. a po jej smrti skutočne vidí na detektore života že na ním tých bodiek pribúda. Zobúdzajúca všetci, ktorý po stovky rokov spali v hybernácií. Aj s Fordom rýchlo utekajú, všade vybuchujú výbušniny čo nastražili. Zajatci utekajú s nimi, rýchlo utiekli do jumpera, ktorý zamaskovali.

S jumperom sa dostali na obežnú dráhu, kde vidia veľmi veľa Wraithských stíhačiek. Najprv ich odlákavajú od brány, ale potom zistia že jumper má aj zbrane, a ničia jednu Wraithskú stíhačku za druhov. Preletia cez bránu, hneď ako sa ocitnú v Atlantise, tak doktorka Weirová dá aktivovať štít, ktorý sa veľmi podobá Iris na Zemi.

V Atlantise sa major John Sheppard stáva novým veliacim dôstojníkom, a tak dostane úlohu aby si vybral svoj tým. A síce plukovníka sa mu zachrániť nepodarilo, po akcii si Sheppard získal veľa priateľov ale aj nepriateľov. Teyla ale sľubuje že si získal jej priateľstvo a jej ľudu, a že pomocou nej môžu získať ďalších priateľov.