1x06 - Chilhood's End

Premiéra USA: 13.8.2004
Epizóda: 1x06
Napísal: Martin Gero
Réžia: David Winning
Hosťujúci herci: Courtenay J. Stevens (Keras), Dominic Zamprogna (Ares).

V jumperi letí Sheppard, Teyla, Mckay a Ford nad neznámou planétou, ktorú navštívili prvý krát. Vo chvíli keď akurát dr.Mckay rozpráva o Samanthe Cartrovej, tak sa loď začne triasť, a spadne kvôli pôsobeniu silného elektromagnetického pola, ktoré Mckay zistí že je na planéte. V poli nefunguje ovládanie jumpera, vôbec nič, preto sa rozhodnú ísť peši k bráne.

Po ceste sú prepadnutí deťmi s lukmi, a kušami. Tí ich prinútia ísť s nimi do ich dediny, kde ich zavedú za ich staršími. Pri ceste dedinou si všimnú kosti Wraitha, miestni hovoria že im slúži ako pripomenutie dávnych časov. Starší sú tí, ktorý dovŕšili 24 rok života. Najstarším je Keras, ktorý má 24, ďalší deň bude mať 25, a má učiniť obeť. Tým sa dozvedá, že na tejto planéte vo viacerých dedinách žijú ľudia tak že tesne pred 25 rokom života urobia obeť, a všetci veria že takýto spôsob života ich ochraňuje pred Wraithami už po 500 rokov. V dedine sa nikomu nepáči že sú tam, že ich prítomnosť, keďže sú starší privolá Wraithov. No Keras dovolí že môžu ísť opraviť svoju loď (to povedia ako dôvod pristátia a nie pole) a Mckay s Fordom idú preskúmať ruiny, odkiaľ podľa Mckaya vychádza to pole.

Mckay nachádza zariadenie odkiaľ ide pole, a nachádza tam ZPM, ktoré ho napája. Berie ZPM, a ide s Fordom na Atlantis, major Sheppard sa zatiaľ stáva rituálnym svedkom Kerosa, ktorý sa má zabiť, lebo bude mať 25 rokov. No vtedy si všimne že na ruke kosti Wraithského bojovníka bliká svetlo, a vyzerá to ako vysielač. Sheppard ho zničí, ale Ariesovy a ostatným sa to nepáči, chcú ho potrestať. Nakoniec ho nechajú odísť, Keros sľúbi že dohliadne aby odišli k bráne.

Na Atlantise už keď Mckay doniesol ZPM sa to doktorke Weirovej nepáči, hovorí že je to krádež. Ale on ho aj tak zapája, a skúša a zisťuje že nie je kompatibilné so systémami na Atlantise, ale že by mohlo napájať štít mesta v prípade útoku. Ale dr.Weirová rozhodne aby ho vrátil na planétu, a zapojil štít.

Mckay s Fordom sa teda vráti, a snaží sa sfunkčniť späť to pole, prichádza tam Sheppard, Teyla, a Keras, Ford mu vysvetľuje že nie obete chránia dediny, ale to silové pole. No v tej chvíli príde Aries s mužmi, ktorý ich sledoval. Všetci vyjdú von s úkrytu so ZPM, kde ostane len Mckay. Sheppard hovorí Ariesovy že Mckay je pri lodi, že je opravená a že môžu odletieť. Mckay sa snaží zatiaľ to zapojiť, ale stále mu to nejde. Ostatný dôjdu k jumperu, a vidia že tam Mckay nie je, a nad hlavami im preletí sonda Wraithov. Aries verí že to Sheppard a tým spôsobili že prišli Wraithovia, nedá sa presvedčiť. Lovcovia zaútočia, jeden vystrelí na Shepparda, ale hodí sa do streli Keras, a schytá šíp.

Rodney Mckay zapojí ZPM, a muži čo akurát dobehli za ním uvideli že sonda spadla, a hneď to bežali oznámiť Ariesovy. Ten postupné začína chápať že o čo ide, že Sheppard mal pravdu. Kerasa sa podarí zachrániť. Mckay ešte zväčší rozlohu pola, aby keď sa ich počty budú zvyšovať bolo dostatočne veľké. Keras k oslave 25 narodenín dostáva balík čokolády.