1x09 - Home

Premiéra USA: 10.9.2004
Epizóda: 1x09
Napísal: Joseph Mallozzi & Paul Mullie
Réžia: Holly Dale
Hosťujúci herci: Garwin Sanford (Simon), Don S. Davis (Generál Hammond), Gary Jones (Technik).

Tým prichádza na planétu, kde okrem brány a pár štruktúr na planéte nie je nič iné ako veľká hustá hmla. Sheppard dáva príkaz na návrat, ale Mckay zisťuje veľmi zaujímavé energetické signály, po tom čo prešli cez bránu, a zisťuje že hmla, ktorá pokrýva planétu je vlastne obrovské množstvo energie, a že brána z nej tiež čerpá energiu. Domnieva sa s tejto planéty by boli schopný vytvoriť stabilnú čiernu dieru až na Zem.

Po návrate na Atlantis berú ovládací kryštál, ktorý umožňuje že iba brána na Atlantise je schopná vytočiť Zem, a vkladá ho do ovládacieho panelu na planéte odkiaľ prišli. Tým, aj s doktorkou Weirovou vytáča Zem, podarí sa nadviazať spojenie. Nechcú ísť, aby nestratili možnosť sa vrátiť späť, ale keď seržant Harinman hovorí že Prometheus je schopný medzigalaktických letov sa hrdinovia z Atlantídy vracajú domov.

Prichádzajú na Zem, kde sa na nejakú dobu vracajú k svojim predchádzajúcim životom, navštevujú známych, priateľov. Ale po nejakej dobe sa im to čo sa deje okolo začne zdať veľmi divné. Doktorka Weirová sa dozvedá že bola odvolaná s funkcie veliteľky expedície, ktorá nadobudne vojenský charakter, a všetci sa potom dozvedajú že Prometheus havaroval, čiže sa nikdy nebudú môcť vrátiť.

Keď pochopia že to nemôže byť Zem, sa generál Hammond, ktorý sa rozprával s doktorkou Weirovou mení na prúd energie. Všetci sú prenesení do miestnosti s bránou, kde sa dozvedajú že nevkročili na Zem, že sú stále na tej planéte. Muž (Hammond) im vysvetľuje že každý bol vo vlastnej alternatívnej reality (okrem Teyly tá mala realitu spoločnú s Sheppardom), a že tá energia na planéte sú živé bytosti, a že vždy keď niekto príde a vytočí bránu, tak zabije niekoľko ich druhov, preto že nemohli dopustiť vytočenie brány na Zem.

Nakoniec sa ich ale podarí presvedčiť že ak ich pustia, tak že už na ich planétu nikdy neprídu, a môžu sa vrátiť na Atlantis.