1x10 - The Storm

Premiéra USA: 17.9.2004
Epizóda: 1x10
Napísal: Jill Blotevogel
Réžia: Martin Gero
Hosťujúci herci: Robert Davi (Acastus Kolya), Erin Chambers (Sora), Ryan Robbins (Ladon), Paul McGillion (Beckett), Michael Puttonen, Colm Meaney (Cowen), David Nykl (Zelenka), Don Ackerman (Doran).

V jumperi letí Sheppard s Teylou na pevninu, keď zrazu uvidia veľké búrkové mračná, preto letia vyššie, aby si mohli pozrieť rozmery tejto búrky. Krátko na to už v Atlantise sú zvažované všetky možnosti čo sa môže stať. Mestu hrozí priamy zásah búrky, preto dr.Weirová nariaďuje evakuáciu. Sheppard nájde s Fordom sa dohodnú s Menarianmi že u nich Atlantiská expedícia môže prespať dve noci, no tí ich zrádzajú a ich nelichotivú situáciu oznamujú Geni.


Všetci sa evakuujú, aj Athosania s pevniny, posledný jumper však nestihne odletieť, kvôli čakaniu na troch Athosianských lovcov, preto sa rozhodne prečkať búrku na pevnine, v jumperi je aj Teyla, Ford, a Carson Becket. Dr.Mckay chce uskutočniť svoj geniálny plán, na ktorý prišiel so Zelenkom ako zachrániť mesto. Zistili že na Atlantise sú 4 uzemňovacie stanice na odvod bleskov, a že keby sa podarilo ich odpojiť, tak že by sa energia z bleskov dala využiť k napájaniu mestského štítu.

Preto na Atlantise ostane Rodney Mckay, Weirová, Sheppard a dvaja vojaci, tí ostanú strážiť riadiacu miestnosť, a ostatný idú odpájať uzemňovacie stanice. Vo chvíli keď Sheppard dokončí tretiu, a Mckay a Weirová idú do kontrolnej miestnosti je aktivácia brány z vonku, a dvaja strážnici vidia kód Athosianov, a počujú že sú pod paľbou. Bránou prejde asi 10 mužov, ktorý hneď 20 strážnikov zabijú, a zajmú Weirovú a Mckaya. Sheppard, ktorý sa dozvedá cez vysielačku že Geni, vedení veliteľom Acatusom Kolyou chcú všetky ich lieky, C4 a jumper.

Sheppard z jumperu berie detektor života, vysielačkou kontaktuje Forda a opíše mu situáciu. Ukrýva všetku C4, a do prázdnych krabíc dáva vysielačku. Kolya sa cez ňu s ním kontaktuje a Sheppard mu hovorí že ak nepustí zajatcov, takže mu C4 nikdy nedá. No Kolya zistil od Mckay že sa mesto dá zachrániť, a preto chce aby odpojil 4 uzemňovaciu stanicu. Dojde k nej, krátko na to aj dvaja Kolyovy muži, ktorý ale netušia že ich vďaka detektoru odhalil, takže oboch dostane. No pri streľbe vojaci poškodia konzolu slúžiacu na odpojenie uzemňovacej stanice.

Sheppard sa spája s Kolyom, a vysvetľuje mu že čo pokašľal a že konzola je poškodená, no ten keď sa dozvedel o smrti svojich dvoch mužov sa rozhodol že zabije Weirovú a Mckaya.

Pokračovanie nabudúce...