1x11 - The Eye

Premiéra USA: 21.1.2005
Epizóda: 1x11
Napísal: Martin Gero
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Robert Davi (Acastus Kolya), Erin Chambers (Sora), Ryan Robbins (Ladon), Paul McGillion (Dr. Beckett).

Vo chvíli keď Kolya ide zastreliť doktorku Weirovú pred neho skočí Mckay a začne ho presviedčať že ak chce mať mesto musí ich oboch nechať žiť, že len oni môžu opraviť tú uzemňovaciu stanicu. Nechá ich teda žiť, ale Sheppardovy do vysielačky oznamuje že Weirová zomrela, ten sľubuje Kolyovy že ho zabije. Geni skúmajú systémy na Atlantise, a čoskoro sa im podarí pomocou detektora nájsť Shepparda, vysielajú za nim ďalšiu údernú skupinku.


V jumperi na pevnine uvidia lúče svetla, ale pri tom nie je možné aby búrka už prešla, no po chvíli zistia že sú v oku búrky. A keďže jumper je vesmírna loď sa rozhodnú ním preletieť cez oko hore, a potom rovno na Atlantis.

S touto skupinkou sa Sheppard vysporiada ako s tímy predošlými Geni. Medzitým Weirová a Mckay sú pri uzemňovacej stanici a Mckay sa to snaží opraviť, Weirová mu pomáha. Geni po znížení svojho počtu volajú posily. Sheppard začne vypájať naqadahové generátory, ktoré napájajú mesto. Keď vypadne riadiaca miestnosť, tak vo chvíli keď prichádzajú posily Geni, tak sa Sheppard dostáva do riadiacej miestnosti, a podarí sa mu spustiť štít na bráne. Z posíl Geni sa cez bránu dostane veľmi málo mužov, lebo Geni nevedia štít vypnúť.

Do mesta pristáva jumper s Teylou, Fordom a Becketom. Kolya oznamuje Sheppardovy že Weirová nie je mŕtva, ale že ak do 10 minút nezapojí generátor čo napája uzemňovaciu stanicu číslo 4, tak že bude, preto rýchlo ide zapojiť generátor. Ale Geni tam idú takisto, a hneď ako sa dostane ku generátoru ho zozadu prepadnú, ale vtedy sa objaví Ford a oboch Geni dostane Wraithskou uspávacou zbraňou.

Po zapnutí generátora Mckay odpojuje uzemňovaciu stanicu, v kontrolnej miestnosti sa potom snaží zapnúť štít, ale podarí sa mu oklamať Kolyu že to nefunguje. Sheppard a tým sa blížia do riadiacej miestnosti, Teyla s Becketom idú do hangáru jumperov, ale v tej chvíli ich prepadne Sora, ktorej otec zomrel pri misii kde ešte s Geni spolupracovali. Uvalí Becketa, a vrhne sa s nožom na Teylu, tá však vyhrá.

Kolya opúšťa mesto, ale berie so sebou aj Weirovú a Mckay, no vtedy tam vtrhne Sheppard a Ford, a oboch zachránia, Teyla s Sorou a Becketom rýchlo dôjdu do kontrolnej miestnosti, lebo po celom meste začínajú lietať blesky. V poslednej chvíli pred obrovskou vlnou čo sa valila na mesto Mckay spúšťa veľký štít, a vlna sa na ňom zlomí. Mesto sa podarí zachrániť, vrátia sa všetci evakuovaní, ostáva im už iba vymyslieť čo urobia so Sorou, ktorá ostala na Atlantise zajatá.