1x14 - Sanctuary

Premiéra USA: 18.2.2005
Epizóda: 1x14
Napísal: Alan Brennert
Réžia: James Head
Hosťujúci herci: Paul McGillion (Carson Beckett), Robert Thurston (Zarah), Craig Veroni (Doktor Grodin), Leonor Varela (Chaya Sar).

Atlantis tím letí na neznámu planétu v jumperi, krátko po prelete Stargate, ktorú má planéta na orbite na nich zaútočia Wraithské stíhačky. Z planéty vyletí veľmi silný energetický výboj, ktorý zničí Wraithské stíhačky. Zachránení teda letia preskúmať planétu, pretože ak ten elektrický výboj bola zbraň, tak mohla byť napájaná iba ZPM.

Na planéte však objavujú veľmi jednoduchých ľudí, tí určite takú silnú zbraň nezostrojili. Títo ľudia obývajúci planétu Proculus veľmi potešení návštevou vedú tým za hlavnou kňažkou bohyne Athar, v ktorú veria. Obyvatelia Proculusu nikdy nepočuli o Wraithoch, žijú už tisíce rokov v miery - celá planéta pripomína raj. Dôjdu za ich hlavnou kňažkou, ktorá sa volá Chaya Sar.

Tým chce aby na planéta, tak dobre chránená pred Wraithami mohla slúžiť ako útočisko, pre tých ktorý pred nimi utekajú. Hlavní mnísi, ani Chaya nesúhlasia. Rodney to už nevydrží, a chce vedieť kde je tá zbraň, ale Chaya mu vysvetľuje že žiadna zbraň nie je, to ich Athar ochránila. Chaya však súhlasí že s nimi pôjde na Atlantis. Na Atlantise sa zbližuje s Sheppardom, to sa však nepáči Mckayovy, ktorý ju považuje za votrelca. Pri prehliadke mesta sa v kontrolnej miestnosti dotkne nového vybavenia, ktoré tak aktivuje. Podľa toho všetci usudzujú že má tiež gén.

Sheppard strávi s Chayou večerné posedenie pri šumiacom oceáne, čím zase veľmi pobúri doktora Mckay, až natoľko že tomu sa podarí presvedčiť doktorku Weirovú, aby mohol si na zasadanie zobrať notebook, a skenovať Chayu. Tá je tam veľmi zaujatá rozličnými náboženstvami, ktoré sú na Zemi. Po chvíli sa pýta Mckay či niečo zistil, a tomu to že vedela čo robí stačilo aby zistil čo je zač. Chaya sa priznáva, hovorí že z rasy, ktorej ľudia hovoria Antikovia, a aj to že už keď išla na Atlantis vedela že útočisko nikdy nemôže nikomu ponúknuť, ale že prišla kvôli Johnovy Sheppardovy.

V tej chvíli sa Chaya mení do svojej povznesenej podoby, aktivuje bránu, a vracia sa na svoju planétu, ktorú napadli Wraithovia. Sheppard sa jumperom vydáva za Chayou.