1x17 - Letter from Pegasus

Premiéra USA: 18.2.2005
Epizóda: 1x17
Napísal: Carl Binder
Réžia: Mario Azzopardi
Hosťujúci herci: Amanda Tapping (Samantha Carter), Terence Kelly (Orin), Paul McGillion (Dr. Beckett), David Nykl (Dr. Zelenka), Ben Cotton (Kavanough), Gary Jones (Technik), Dean Marshall (Bates), Manami Hara (Miko), Peter Graham-Gaudreau (Arja).

Atlantis musí čeliť hrozbe rozsiahleho Wraithského útoku, preto sa rozhodne poslať správu na Zem - doktor Mckay dojde na to, ako vytvoriť na 1,3 sekundy červiu dieru, a za ten čas dokáže vo forme paprsku poslať správu na Zem.

Zelenka vypočítal kurz Wraithských lodí, a ich zastávky na planétach, a Sheppard s Teylou sa rozhodnú na jednu s týchto planét letieť jumperom. Na Atlantise zatiaľ každý môže na nahrávku poslať krátky odkaz svojim príbuzným na Zem. Príležitosť dostanú úplne všetci, Mckay, či Zelenka, ktorý opisuje úžasné vynorenie mesta nad hladinu.

Sheppard a Teyla varujú obyvateľov planéty, hlavne jedných Teyliných známych. Následne na to sú svedkami, príletu obrovských Wraithských materských lodí. Potom už môžu iba nečinne pozerať z jumpera na to ako Wraithovia transportovávajú ľudí na svoje stíhačky. Po týchto strašných hodinách prežitých na tejto planéte sa im ale podarí jedna vec - zachránia niekoľko rodín žijúcich na planéte.

Správa obsahujúce aj správy pre príbuzných tých, ktorý misiu Atlantis neprežili je poslaná na Zem. 1,3 sekundy postačí, v sgc medzi prvými správu vidí Samantha Cartrová.