1x18 - The Gift

Premiéra USA: 3.11.2005
Epizóda: 1x18
Napísal: Martin Gero a Robert C. Cooper
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci:  Claire Rankin (Doktorka Kate Heightmeyer), Paul McGillion (Dr. Beckett), David Nykl (Dr. Zelenka), Ben Cotton (Dr. Cavanaugh), Dean Marshall (Bates), Brenda McDonald (Charin), James Lafazanos (Wraith), Chuck Campbell (Technik).

Atlantisu hrozí rozsiahly útok Wraithov, a Teyla stále častejšie trpí nočnými morami, o tom že Wraithovia sú na Atlantise. Domnieva sa že to súvisí z jej zvláštnou schopnosťou vycítiť príchod Wraithov. Keď sa zdôverí so Sheppardom za následok to má len to že sa musí o tom porozprávať so psychologičkou doktorkou Kate Heightmeyerovou.

Vďaka Teyliným spomienkam z detstva a tomu že navštívi starú známu na pevnine sa jej podarí získať adresu planéty, odkiaľ by mali pochádzať jej predkovia. Tu nájdu niečo ako veľké Wraithské laboratórium. Doktorka Weirová prekladá nejaké texty, ktoré tým doviezol, zistí že Wraithský jazyk je odvodení z jazyka Antikou. Spolu s doktorom Beckettom sa domnieva že Wraithovia sa vyvinuli s Eratského chrobáka, ktorý sa skrížil s ľuďmi, a to sa stalo po tom čo Antikovia osídlili galaxiu. Podarí sa zistiť že kedysi na Teyliným predkoch nejaký Wraithský vedec robil pokusy, experimentoval s procesom kŕmenia, a dokonca i s DNA, a podarí sa zistiť že Teyla má časť Wraithskej DNA.

Po podarení zistenia príčiny týchto schopností sa Teyla domnieva že by ich mohla použiť na odpočúvanie Wraithskej komunikácie. Teyle sa nielen že podarí dostať do ich komunikácie, na chvíľu sa ako keby ocitne v tele jedného s Wraithov, dostane sa do kontrolnej miestnosti materskej lode.

A tu zisťuje že všetci Wraithovia sa zobudili preto, lebo vedia že Atlantis je jediná cesta k novej živnej pôde ... ZEMI.