1x19 - The Siege, Part 1

Premiéra USA: 18.3.2005
Epizóda: 1x16
Napísal: Martin Gero
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci:  Paul McGillion (Carsn. Beckett), Dean Marshall (Bates), David Nykl (Dr. Zelenka), Craig Veroni (Grodin).

Vďaka Teylinému spojeniu s Wraithami sa podarilo zistiť nielen to že ich hlavným cieľom nie je Atlantis, ale Zem, avšak i to, že preletia okolo satelitu Antikov v oblasti La Grandia (viz. epizóda The Defiant one), ktorého energetický zdroj sa síce vyčerpal, avšak Rodney sa domnieva že by ho dokázal zapojiť.

Mckay, Grodin a ešte jeden pilot letia jumperom k satelitu. Na Atlantise zatiaľ Zelenka vysvetľuje doktorke Weirovej že v prípade padnutia Atlantisu sa Wraithom podarí dostať k častiam Antickej databázy - lebo ani masívny výbuch spôsobení preťažením všetkých reaktorov nezničí úplne všetko, a z databázy sa môžu Wraithovia dozvedieť niečo o hyperpriestore Antikou, vylepšiť svoju technológiu, a dostať sa na Zem, preto navrhuje v prípade núdze databázu vymazať.

Sheppard a jeho tým sa neúspešne snažia nájsť nejaké vhodné stanovisko Alpha, ale to sa im stále nedarí, seržant Bates stále obviňuje Teylu zo zrady a že prezradila umiestnenie stanoviska Alpha. Táto situácia vyvrcholí keď pri vzájomnej potýčke sa obaja fyzicky napadnú, ale našťastie Sheppard zasiahne včas.

Mckay a jeho tým prichádza k satelitu, a idú ho zapojiť, avšak na satelite je problém s tokom energie, preto niekto musí výjsť von, a po losovaní to padne na Mckaya, ktorý to ide von opraviť.

Zelenka pripravuje vírus, ktorý predstavil doktorke Weirovej, s ktorým by mali byť schopný vymazať celú Antickú databázu, tej však robí starosti to že na ich disky sa zmestí len okolo 9 % z nej. Seržant Bates je nájdený napadnutí a v bezvedomí, a vina padá na Teylu, až kým doktor Becket podľa rozboru DNA na Batesovy nezistí že išlo o Wraitha. Toho Zelenka podľa senzorov mesta lokalizuje. Sheppardovy sa Wraitha podarí zajať.

Medzitým je satelit opravení, ale Mckayovy sa nedarí aby z neho mohol vyjsť aj Grodin, preto sa dohodnú že po boji sa poňho vrátia. Materské lode prilietajú, satelit vystrelí - zničí prvú materskú loď, no potom sa nedokáže znovu nabiť i vystreliť, a je zničení Wraithskými loďami.

Sheppard sa s Teylou vďaka jej schopnosti snaží zistiť čo ten Wraith na Atlantise robil, to sa im však nepodarí, major Sheppard Wraitha zabije. Doktorka Weirová vedomá si že boj s Wraithami sa nedá vyhrať dáva príkaz na prípravu vírusu.