3x01 - No Man´s land

Premiéra USA: 14.7.2006
Epizóda: 301
Napísal: Martin Gero
Réžia: Brad Wright
Hosťujúci herci: David Nykl (Dr.Zelenka), Mitch Pileggi (Plukovník Steven Caldwell), Gary Jones (Sergeant Harriman), Beu Bridges (Generál Landry), Connor Trinner (Michael), Roberto Picardo (Richard Woolsey).

Daidalos sa bráni proti dvom materským lodiam, kým Sheppard sa s letkou F-302 snaží poškodiť hyperpohon lodí. To sa mu nedarí, avšak stihne sa pripevniť s F-302 na jednu s materských lodí pred vstupom do hyperprostoru. Na Daidala sa vrátili stíhačky bez Shepparda, preto si myslia že o neho prišli.

Na Daidalovi po návrate na Atlantis prebiehajú opravy, pretože loď bola počas boja veľmi poškodená. Doktorka Weirová chce aby loď čím skôr vyrazila opäť za Wraithami spolu s Orionom. Pri pravidelnom hlásení o situácií do sgc generál Landry dáva rozkaz doktorke Weirovej prísť na stretnutie s členmi medzinárodnej komisie IOA. Tá rozkaz najprv nechápe, no generál trvá na tom aby sa s nimi stretla. Doktorka dostáva rozkaz prejsť hviezdnou bránou na Zem.

Rodney Mckay a Ronon sú uväznení na Wraithskej lodi. Kým Rodney len lamentuje na situáciou do ktorej sa dostali a o tom ako spôsobil zánik vlastnej rasy Ronon sa snaží vymotať s Wraithských zámotkov, do ktorých oboch zakuklili. Do komnaty kráľovnej prichádza Michael, ktorý nevie pochopiť prečo mu nikto nepovedal o tom že sa chystajú zradiť obyvateľov Atlantídy. Na to sa dozvedá len to že ho už Wraithovia po jeho zmene neberú ako jedného z nich. Sheppard je pripevnený na materskej lodi, ale nemôže nič robiť kým je loď v hyperprostore. Medzitým na Zemi doktorka Weirová rokuje o situácií s členmi IOA. Tí nenesú veľa pochopenia pre jej robotu, a nevedia sa presne dohodnúť na ďalšom postupe. Pri ďalšom kontakte sgc s Atlantisom dáva doktorka Weirová rozkazy aby sa pokračovalo podľa pôvodného plánu, čiže posiela Daidala a Orion za Wraithami. Toto rozhodnutie vykonáva aj napriek tomu že možno kvoli nemu príde o prácu.

Rononovi sa vďaka jeho schovanému nožu podarí prerezať Wraithské zámotky a vymotať sa von. Takisto oslobodí i Rodneyho. Keďže nemajú z materskej lode kam utiecť rozhodnú sa ísť k ovládaciemu panelu, aby mohli urobiť čím viac škôd. Shppard sa cez vysielačku snaží s nimi spojiť no namiesto toho druhú zdvihne Michael. Ten radí Sheppardovy aby zasiahol pohon hyherpohonu. Vo chvíli keď Wraihské materské lode vystúpia s hyperpohonu Sheppard uvoľňuje svoju F-302 a vystrelí raketu. Zásah sa mu podarí, poškodí prvú loď, druhú už nestíha pretože je zostrelený Wraithskými stíhačkami. Jeho rozbitá F-302 dopadá na materskú loď.

Daidalos vo chvíli ako vystupuje z hyperprostoru vypúšťa všetky svoje strely s atómovými hlavicami. Väčšina striel zasiahne stíhačky, avšak pár sa dostane i na materskú loď a vážne ju poškodí. Do boja prilieta Orion, pod velením majora Lorna a s doktorom Zelenkom na palube, ktorý sa snaží dať do chodu zbrane lode, avšak antická loď stále nestrieľa. Po chvíli už Zelenka umožňuje Lornovy vypáliť salvu z lode, ktorá stieľa antické drony. Orion zničí jednu materskú loď. Na štíty lode sú veľmi zoslabnuté, a Orion je zničení druhou materskou loďou. Tesne pred tým je posádka transportovaná na Daidala.

Sheppard je síce zajatý Wraithmi, ale preberie ho Michael, a ten mu dáva zbraň a obaja sa vydávajú po lodi hľadať Ronona a Mckaya. Na lodi sa spolu stretávajú. Ronon by Michaela najradšej zabil, ale neostáva mu nič iné ako mu veriť. Ukradnú Wraithskú malú nákladnú loď a v nej utekajú preč. Hneď po nich začnú strieľať stíhačky, všetci sú prenesený na Daidala.

Loď je po boji poškodená, má zničenú podporu života, a všetkým na lodi ostáva kyslík asi na 9 hodín. Wraithská materská loď je tiež poškodená, nemôže strieľať, ale má funkčnú podporu života. Z Daidalosa tam teda transportujú plyn s retrovírusom. Na to je na loď transportovaná útočná jednotka, tá už veľa roboty nemá pretože na lodi nachádza len ľudí nechápajúcich čo sa stalo. Jediná osoba na lodi na ktorú retrovírus neúčinkoval bola Wraithská kráľovna. Po jej odstránení začína transport posádky Daidala na loď Wraithov.

TO BE CONTINUED