3x02 - The Misbegotten

Premiéra USA: 21.7.2006
Epizóda: 302
Napísal: Paul Mullie
Réžia: Paul Mullie
Hosťujúci herci: Mitch Pileggi (Plukovník Steven Caldwell), Gary Jones (Sergeant Harriman), Beu Bridges (Generál Landry), Connor Trinner , Kavan Smith (major Lorne), (Michael), Roberto Picardo (Richard Woolsey).

Atlantis zachytil sa blížiacu Wraithskú materskú loď. Letí oveľa väčšou rýchlosťou ako bežné materské lode, a na Atlantise sa domnievajú že je to materská loď, ktorej sa podarilo ukradnúť toľko informácií. Preto je mesto zamaskované a prirpavené na boj. I doktor Beckett síce nerád, ale aj tak sedí v ovládacom kresle mesta, pripravený vypustiť antické strely.

Z materskej lode sa na obrovské prekvapenie ozve hlas Shepparda, ktorý ich oboznamuje s novou loďou do zbierky. Transformovaný wraithovia sú držaní v lodi, avšak to spotrebúva veľa energie z nej, preto sa rozhodnú ich presunúť na opustenú planétu bez hviezdnej brány. Na túto planétu je presunutý takisto Michael napriek tomu že ľuďom pomáhal a prial si odísť, tiež dostal svoju dávku retrovírusu. Na planéte je nechaná ako stráž premených wraithov Morrisonov tím. A takisto je tu doktor Beckett starajúci sa aby wraithovia dostali svoju každodennú dávku. No krátko po ich usídlení na planéte začínajú byť veľmi podozrievavý a nechce sa im veriť o tom že trpia príznakmi moru, proti ktorému sa musia liečiť. Ešte divnejšie im je že si to ani nepamätajú.

Na Zemi sa doktorka Weirová dozvedá že jej bola ponechaná funkcia veliteľky Atlantis expedície. Tiež sa dozvedá že na Atlantis pôjde Richard Woolsey, ktorý má napísať správu pre IOA o priebehu situácie v galaxií Pegasa.

Najviac zo všetkých premenených wraithov začína byť podozrievavý wraith Lathan. A dokonca sa mu podarí utiecť s tábora, v ktorom sú všetci držaný. Preto sú za ním do lesa vyslané hladacie tímy, a jeden takýto tím tvoria aj premenený wraithovia. Tí ho nájdu a zabijú ho. Telo potom hodia na prudký svah, aby to vyzeralo že si pri páde zlomil väzy. Poručík Morrison ho na tom svahu nájde. Všetci si myslia že sa zabil pri páde, a ani pitva, ktorú urobí doktor Beckett nedá iné výsledky.

Na Atlantise sa snaží Woolsey urobiť svoj prvý rozhovor s plukovníkom Caldwellom. Potom ho doktorka Weirová predstavuje v zasadacej miestnosti Sheppardovmu tímu. No plukovník Sheppard tím moc nadšený nie je, a už po prvom rozhovore, ktorý s ním Woolsey urobí má chuť ho praštiť do hlavy.

Beckett sa pre istotu ide pozrieť na miesto, kde našli Lathanove telo. Všimne si že na zemi nie je dosť krvy aby mohol zomrieť pri páde. Preto svoje zistenie oznamuje Morrisonovi. V tej chvíli uvidí jedného z Wraithov ísť lesom, sleduje ho až kým dojde k čistinke kde asi tucet wraithov robí nejaký rituál. Tentoraz sa mu už poručíka kontaktovať napodarí. Zo zadu k Beckettovi príde už na pol premenený Michael a chytí ho pod krk. Ale neublíži mu, živého ho dovedie do jeho lekárskeho stanu a tu sa od neho snaží zistiť nejaké informácie.

Na Atlantise zachytávajú materskú loď blížiacu sa k planéte s wraithami. Preto sa rozhodnú že k planéte skúsia vyraziť s materskou loďou, aby tam boli skôr. Daidalos vyráža za nimi neskôr, pretože ešte nemá plne funkční hyperpohon. Keď priletia na obežnú dráhu planéty idú dole s jumperom. Podarí sa im zachrániť doktora Becketta. Keď letia preč s planéty Rodney na lodi hore dostáva rozkaz odpáliť bombu čo tam nechali. Lenže po skončený odpočítavania ostáva bomba na mieste. Vrátia sa na loď a Sheppard dáva rozkaz strieľať s materskej lode dole do tábora wraithov. V tej chvíli prilieta ich hive ship a začne na nich útočiť.

Daidalos vystúpi s hyperpohonu a plukovník Caldwell vidí len trosky materskej lode, a na planéte nezachytávajú žiadne známky života. Vtedy sa im do vysielačky ozve Sheppard, ktorý sa so svojím tímom zachránil v maskovanom jumperi. Na Atlantise Woolsey oznamuje doktorke Weirovej že v záujme vyššej pravdy do svojho hlásenia upraví niektoré jej rozhodnutia. Na jej rozhorčenie reaguje tak že vyššia pravda je aby ostala vo funkcii. Vstáva a dáva rozkaz vytočiť bránu na Zem.