3x04 - Sateda

Premiéra USA: 4.8.2006
Epizóda: 304
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Robert C. Cooper
Hosťujúci herci: Alexandra Carter (Linor), Frank Collison (Keturah), Kavan Smith (Lorne).

Tím prichádza do dediny, kde Ronona ešte stále považujú za Wraithonoša, preto hneď po príchode sú všetci zajatý, až na Rodneyho, ktorému sa so šípom v zadku podarí utiecť na Atlantis. Lenže Ronon nechce aby za jeho činy trpel celý tím. Totiž naposledy keď prišiel do tejto dediny mal v tele implantovaný ešte wraithský vysielač. Teraz už síce nie je naháňaní Wraithmi, lenže mu to neveria. A okrem toho vodca dediny hovorí že už privolali Wraithov, ktorým chcú Ronona dať ako obeť. Ronon hovorí že ho budú chcieť živého, a že ak sa zabije tak dedinu zničia. Na to ako sa zhrozia im hovorí že dá nôž od krku ak pustia Shepparda a Teylu preč.

Sheppard a Teyla sú teda odprevadený k bráne. Hneď po príchode na Atlantis chcú zbrane a s druhým tímom idú na planétu. Lenže miesto dediny tu nachádzajú len spúšť, všetko zničené. Je im hneď jasné že Wraithovia nedodržali s dedinčanmi dohodu že za vidanie Ronona dedinu nechajú tak. Ronon sa medzitým nachádza na materskej lodi, kde mu Wraithovia implantujú do tela ďalší vysielač, aby mohli pokračovať v jeho naháňaní. A krátko na to je už Ronon vysadení na jeho pôvodnej planéte zničenej Wraithmi - na Satede.

Na Atlantise všetci vymýšľajú plán ako oslobodiť Ronona. Rodney prichádza na to že ak do neho opäť dali vysielač, tak že by ho mohli lokalizovať pomocov senzorov mesta. Senzory zachytávajú 7 vysielačov, v rôznych miestach galaxie, Sheppard sa domnieva že 7 bežcov na úteku pred Wraithmi. Rodney hovorí že si je na 100% istý ukazujúc na jednu guličku na monitore že je to Ronon - preto že je na planéte Sateda.

Rononovi sa na planéte vybavujú spomienky na život pred tým, a na útok Wraithov na mesto v ktorého ruinách stojí. Lenže nemá veľa času, pretože vie že sa k nemu blíži jeho prenasledovateľ. Preto rýchlo uteká pre zbraň. Na Atlantise plánujú ako sa dostať na Satedu, lenže prílet s Daidalom je nemožný, pretože nad planétou určite bude materská loď. Nakoniec idú uskutočniť Sheppardov návrh, že Daidalos ich vyhodí niekde poblíž planéty, ku ktorej sa oni dostanú v zamaskovanom jumperi.

Ronon zabíja Wraitha za Wraithom, a keď prichádza do miestnosti na ktorú sa viažu jeho ďalšie spomienky do dverí vojde Sheppard s Teylou, ktorý ho chcú zobrať preč. Lenže Ronon nechce odísť, chce zabiť Wraitha, ktorý za to môže. Sheppard vidí že ho nepresvedčí a aj s Teylou idú za Rononom zabíjať Wraithov. Krátko na to už na rozbitej ulici Satedy stojí oproti Rononovi Wraith, ktorý ho dal naháňať. Lenže boj vôbec nevyzerá na Rononove víťazstvo, Sheppard ho má síce zameraného, ale nestrelí pretože sa bojí že by mu to Ronon neodpustil. V tej chvíli sa pred nimi objavuje jumper, s ktorého Carson vystrelí do Wraihta. Ronon ďakuje Carsonovi a Rodneymu ktorý boli v jumperi za zachránenie.