3x05 - Progeny

Premiéra USA: 11.8.2006
Epizóda: 305
Napísal: Carl Binder
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: David Ogden Stiers (Oberoth), John O´ Callaghan (Niam).

Z Atlantisu je poslaná sonda, ktorá má preskúmať starú antickú výskumnú základňu spomenutú v ich databáze. Počas prijímania videa zo sondy na obrazovke vidia ľudí, ktorý sa velmi podobajú antikom, a dokonca jeden z nich má dokonca i antický detektor života. Preto sa teda doktorka Weirová pridáva k Sheppardovmu tímu aby pomohla zajistiť vyjednanie diplomatických vzťahov. Prejdú cez bránu a ocitnú sa v rovnakom meste ako je Atlantis, no keď sa otočia uvidia že miestnosť s bránou vyzerá trochu inak. Príde k nim niekoľko osôb vyzerajúcich ako Antikovia, jeden z nich sa predstaví ako Niam a privíta ich v meste Asurus. 


Niam ich vedie cez mesto a zrazu keď sa vyzrú s okna uvidia obrovské mesto designu Antikov asi 5 krát väčšie ako je Atlantis. Dozvedajú sa že tam žijú milióny Asuranov. Potom sú predvedený pred hlavnú radu, kde sa od vodcu Asuranov Oberotha dozvedajú že Asurania majú plán ako zničia Wraithov, avšak odmietajú o tomto pláne podať akékoľvek ďalšie informácie. Takisto sa dozvedajú že Asurania neznášajú Antikov, a i to že ich považujú za svojich arogantných bratov. Niam vedie tím do miestnosti s pohosteným a po ceste sa od neho dozvedajú že od i niektorý Asurania túžia po povznesený ako Antikovia, ale že Oberoth má iné plány.

Krátko na to sa Weirová rozpráva s Oberothom medzi štyrmi očami o vzájomnej pomoci, lenže on na to nechce pristúpiť, a nechce ani uvažovať že by mohol obetovať nejaké to svojich ZPM. Tím odchádza k hviezdnej bráne, keď pred odchodom sú na nich namierené zbrane početnej presily Asuranov. Neostáva im nič iné ako sa vzdať. Uväznení sú do cely, presne takej akú majú na Atlantise. Keď k nim prichádza Niam a niekoľko osôb s jedlom tak ich premôžu, berú si ich zbrane a s jumperom sa im podarí utiecť cez Asuranskú bránu na Atlantis.

Na Atlantise stále v databáze hľadajú akékoľvek záznamy o Asuranoch, ale bezvýsledne. Mckay a Sheppard sú volaný do kontrolnej miestnosti. Zelenka na monitore ukazuje Wraithské materské lode, ktoré sa vynorili s hyperprostoru nad Atlantisom. Nad mestom je rýchlo aktivované maskovanie, avšak wraithovia vypália a zničia generátor štítu. Sheppard sa ponáhľa k ovládaciemu kreslu keď Zelenka objavuje ďalších 15 lodí v priestore. Doktorka Weirová dáva rozkaz vytočiť Zem a nariaďuje okamžitú evakuáciu mesta. Sheppard spúšťa autodeštrukciu, a v momente keď už väčšina ľudí prešla bránou a mesto by malo vybuchnúť ho strašne začne bolieť hlava, a odchádza od neho Oberoth a niekoľko Asuranov, precitáva vo väzenskej miestnosti u Asuranov. Uvedomuje si postupne že nič také sa nestalo a že vlastne ani tú väzenskú celu neopustili. Vstáva i Rodney, ktorý im oznamuje že to určite nie su Antikovia, ale stroje - REPLIKÁTORI.

Celé Asuranské mesto sa začne triasť - hlavná časť mesta podobná Altantisu vzlieta do vesmíru. K tímu prichádza Niam, ktorý ich vedie k oknu, tu im ukazuje ako mesto zapína hyperpohon. Hovorí že idú zničiť z pomsty Atlantis. To nikto s tímu nechápe a tak Naim hovorí že doktorke Weirovej ukáže prečo. Tá to príjme chytí ho za ruku a ocitá sa niekde úplne inde - v miestnosti plnej Antikov, ktorý ničo skúmajú. Niam jej hovorí že Antikovia skúmali zbraň, ktorá by bola schopná efektívne ničiť Wraithov, takúto zbraň vynašli - nanitov, mikroskopické častice, malých robotov, strašne agresívnych. Zo začiatku to bolo účinné, lenže naniti sa začali spájať a vytvárať väčšie časti, spojili sa do tvarov podobných svojim stvoriteľom. Keď Antikovia zistili že im situácia vymkla spod kontroly sa rozhodli že ich zničia, čo sa im však nepodarilo úplne.

Doktorka Weirová sa teda dozvedela pravdu o Asuranoch. Niam stále túžiaci po osvietení nechce dopustiť zničenie Atlantisu, a preto s Rodneym Mackayom začína vymýšľať plán na záchranu mesta.