3x07 - Common Ground

Premiéra USA: 25.8.2006
Epizóda: 307
Napísal: Ken Cuperus
Réžia: Ken Cuperus
Hosťujúci herci: Robert Davi (Acastus Kolya).

Sheppardov tím bol vylákaný na neznámu planétu vďaka identifikačnému kódu Geni. Tu bol napadnutí a preto sa všetci rýchlo vracali späť na Atlantis, lenže pri návrate bol Sheppard zajatý - a to samotným Acastusom Kolyom. Späť na Atlantise hneď bolo zahájené pátranie, ale po Sheppardovi nikde ani stopy. Na Atlantis bol teda zavolaný Ladon Radim, nový vodca Geni. Tu sa dozvedel o Sheppardovom zajatý a oznámil im to že Geni bol ukradnutý identifikačný kód pomocou ktorého bol tím vylákaný.

Prichádzajúca červia diera, a na veľké prekvapenie všetkých na obrazovke bolo vidieť Kolyu, a za ním zajatého Shepparda. Kolya chcel výmenou za Shepparda Ladona, o ktorom tušil že je na Atlantise. Weirová chcela Shepparda počuť, Kolya to na chvíľu dovolil, Sheppard zakričal aby v žiadnom prípadne nepristúpili na jeho podmienky. Krátko po tomto rozhovore priviedli do miestnosti Wraitha. Kolyovi nestačilo ani zhrozenie, ktoré počul cez ešte stále otvorené spojenie a Wraith sa na ňom začal kŕmiť. Kolyovi muži ho po nejakej dobe stopli, a na Sheppardovi bolo vidieť prvé známky ostarnutia.  

Sheppard sedel bolesťami v cele, naštvaní na Kolyu, na Wraitha a uvedomujúc si že za ďalšie 3 hodiny ako Kolya povedal ho čaká ďalšie mučenie. Takisto vedel že na Atlantise v žiadnom prípadne nepristúpia na Kolyovu ponuku. Keď sa pustil do druhého rozhovoru s väzňom s cely vedľa, tak mu začal byť veľmi podozrivý jeho hlas, a takisto to ako zmýšľa o Wraithovi, ktorý sa na Sheppardovi kŕmil. Počas rozhovoru Sheppard zistil že vedľa neho nie je v cele nikto iný ako Wraith, ktorý sa na ňom kŕmil.

Na Atlantise počas celej 3-hodinovej lehoty zisťovali všetci miesto základne odkiaľ Kolya vysielal, a kde by Sheppard mohol byť zadržiavaný, pomocou Ladona došli na jednu planétu kde by to mohlo byť. Išiel tam teda veľký ozbrojený tím, ten tu skutočne našiel základňu Geni, ale iba pár vojakov, a hneď bolo jasné že nemôže ísť o základňu na ktorej je držaný Sheppard. Ďalšie kŕmenie Sheppardovi ubralo niekoľko ďalších rokov života. Po ňom prebehol v cele ďalší rozhovor medzi ním a Wraithom, počas ktorého mu hovoril o priateľoch čo ho dôjdu zachrániť. Wraith tomu síce vôbec neveril, ale oveľa pozornejšie začal počúvať keď počul jeho plány na útek. Pri ďalšom kŕmení sa Wraith dokonca zastavil, a to aj napriek tomu že ho Kolyovi muži nestopli. Ladon je pustený z Atlantisu, pretože dr.Weirová usúdi že von je skutočne užitočnejší.

Keď nadišiel čas ďalšieho kŕmenia, tak zdecimovaný Sheppard a Wraith zneškodnili stráže, a podarilo sa im utiecť mimo komplex. Na Atlantise bolo všetkým divné že sa Kolya neozval s ďalším vysielaním, a všetci sa obávali toho najhoršieho. No napriek tomu keď Ladon poslal súradnice Kolyovej základne sa tam hneď vybral tím. Dvaja väzni na úteku si uvedomili že hviezdna brána je v takýchto prípadoch vždy strážená, a Sheppard dokonca zistil že Wraith si dokonca ani presne nepamätal kde je. Ten bol už veľmi zoslabnutý, a keď sa k nim približovala hliadka Geni sa vrhol na Shepparda. Kŕmil sa na ňom, ale prestal čiže Sheppard nezomrel. Wraith zneškodnil všetkých členov hliadky a posilnený sa znovu vrhol na Shepparda - to už videli i členovia tímu a hneď sa mu vrhli na pomoc. O chvíľu vstal Sheppard živý a zdravý, pretože Wraith mu daroval život. Všetci sa dozvedeli že tento dar života majú Wraithovia určený len pre svojich najväčších uctievačov.

Sheppard omráčil Wraitha a vyložil ho na planéte bez ľudí, Wraith bol prekvapený že Sheppard ho nezabil, a s tým že si nebudú ani jeden tomu druhému nič dlžný nasadol Sheppard do jumpera.