3x08 - McKay and Mrs. Miller

Premiéra USA: 8.9.2006
Epizóda: 308
Napísal: Martin Gero
Réžia: Martin Gero
Hosťujúci herci: Kate Hewlett (Jeannie Miller), Amanda Tapping (Samantha Cartrová).

Rodney Mckay je zavolaný z Atlantisu na Zem, kvôli jeho sestre. Na Zemi už hneď po privítaní podplukovníkom Cartrovou chce vedieť čo urobila jeho sestra. Dozvedá sa že sa hrala s dcérou, a v tom začala písať, až nakoniec napísala úžasný fyzikálny dôkaz. Cartrová vysvetľuje Mckayovi aký je ten dôkaz dôležitý, a takisto mu hovorí že jeho sestra odmietla spolupracovať. 

Jeannie Miller otvorí dvere, a celá prekvapená v nich vidí svojho brata, s ktorým sa posledné 4 roky nerozprávala. Necháme čo tam chce, a keď zistí o čo mu ide, tak nie je ochotná spolupracovať. Lenže v tej chvíli sa zjaví jej dcéra Madison a pritúli sa k nič netušiacemu Rodneymu, v tom prichádza Calleb, Jeannie muž a pozýva ho na večeru. Ten to ochotne príma a stále sa Jeannie snaží presvedčiť, tá nechce pretože Rodney jej odmieta povedať o aký projekt ide kým nepodpíše bezpečnostné podtvrdenie. Keď si Rodney uvedomuje že nemá inú možnosť chytí Jeannie za ruku - v tom sú obaja premiestnený na Daidala, na obežnú dráhu Zeme.

Jeannie sa najprv neviem spamätať s toho šoku, pozerá sa na Zem, uvedomuje si že je na vesmírnej lodi, a dokonca sa ani nevznáša vďaka umelej gravitácií. Rodney a Sam jej rozprávajú o programe hviezdnej brány, a o tom ako by mohol pomôcť jej dôkaz. Celú noc doma rozmýšľa či má ísť, a keď ju povzbudí už aj jej manžel tak sa rozhodne že pôjde. S Rodneym teda na Daidalovi letia na Atlantis. Tu sa dozvedajú že Sam letieť nemôže, avšak tá ju aspoň zasväcuje do problému. Vysvetľuje jej o čom bol Antický projekt Arcturus (2x06 Trinity). Hneď po krátkom vysvetlení si uvedomuje že by išlo o takmer o nevyčerpateľný zdroj energie a jej vďaka jej vzorcu by sa malo podariť premostenie vesmírov na dokončenie projektu.

Na Atlantise sú hneď po prílete privítaní Weirovou, Sheppardom a Zelenkom, ktorý práve spustil projekt. Rodney a Jeannie teda prichádzajú k ochrannej komore, Rodney kontroluje výpočty, funkcie všetkých zariadení a ide vytvoriť most. Jeannie s ním chce stlačiť gombík, lenže Rodney absolútne nesúhlasí a nechce sa deliť o zásluhy. Naštvatá Jeannie odchádza preč. Krátko po spustený projektu sa objavuje problém. V komore sa zrazu objaví Mckay. Zelenka nechápe čo tam robí, avšak Mckay mu vysvetľuje že jeho pokus sa podaril. Postupne sa na Atlantise dozvedajú že tento druhý Mckay prišiel z paralelného vesmíru, práve cez most, ktorý vytvorili. Pretože cez tento most sa do jeho vesmíru dostali nežiadúce častice, ktoré vytvorili trhlinu v strede galaxie. Chce aby vypli projekt, a keď sa dopočuje že už sa tak stalo, tak považuje svoju misiu za splnenú.

Druhý Mckay nemá meno Rodney ale Rod, má dokonca aj niektoré iné vlastnosti a dokonca hovorí aj prosím a ďakujem. Čoskoro sa zbližuje s ostatnými na Atlantise. Rodney si uvedomuje ako sa všetci šťastný s Rodom bavia, a dokonca aj jeho sestra. Rod si ide s Sheppardom na mólo zahrať golf, s Teylou sa baví o Athosianských dejinách, a naštvaní Rodney vyhlasuje že netreba dvoch Mckayou. Keď vidí Roda a Jeannie, uvedomuje si aký zlý brat bol, a aký mohol byť. Pretože on sa Jeannie nikdy neozval, ani na vianoce, ani sa jej nikdy nespýtal ako sa má, a Rod má dokonca aj fotky jej detí, ktoré má v paralelnom vesmíre.

Zelenka spúšťa znovu projekt, pretože zisťuje že jeho zastavenie by to len zhoršilo. Objavujú sa totiž častice, ktoré sú schopné spôsobiť trhlinu v tomto vesmíre. Doktorovia Mckayovia vymyslia plán, ako to zastaviť, a to rozložením mosta masívnymi výbojmi zo zpm. Aj keď by sa zpm mohlo dosť vyčerpať Weirová dáva povolenie. Tesne pred tým Rod hovorí Rodneymu že sa nechá Hermiondom preniesť do komory, a že sa skúsi dostať späť do svojho vesmíru. Rodney necháva Jeannie stlačiť tlačítko a po výbojoch zpm sa most začína rozpadať. Po rozpadnutí mosta kričí Zelenka na Mckaya aby to odstavil, lenže ten chce ešte pár sekúnd aby to Rod mohol stihnúť. Po vypnutí zpm zisťujú všetci šokujúcu vec - zpm je kompletne vybité.

Sheppard ukazuje Jeannie video, na ktorom rozpráva Mckay o rodine. Vysvetľuje jej že tieto videá natáčali keď si mysleli že ich Wraithovia na 100% dostanú (1x17 Letter from Pegasus), a dojatá Jeannie vidí aj ďalšiu stránku svojho brata. A pri lúčení s Rodneym sa nedokáže ubrániť slzám, pretože zisťuje že jej brat ju má skutočne rád.