3x09 - Phantoms

Premiéra USA: 15.9.2006
Epizóda: 309
Napísal: Martin Wood
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: David Nykl (Radek Zelenka), Dexter Bell (seržant Barroso), Nels Lennarson (Kapitán Holland), Colby Johannson (Poručík Kagan)

Tím majora Leonarda sa už niekoľko hodín nehlási z misie. Sheppardov tím a skupina mariňákov ide zistiť prečo. Po príchode na údajne opustenú planétu nenachádzajú v lese nič iné ako kopec mŕtvych tiel, starých už nejakú dobu. Po chvíli skúmania to vyzerá na to že títo ľudí sa navzájom pozabíjali. Okrem toho v lese nachádzajú Wraithský podzemný úkryt. V tomto úkryte sa nachádza niekoľko ďalších mŕtvol, pravdepodobne vojakov Geni. Rodney tu objavuje zariadenie vysielajúce záhadnú energiu, vyrobený z organických materiálov ako lode Wraithov. 

Teyla a Ronon išli na obhliadku okolia, a hlásia nájdenie tímu. Sú tam traja vojaci zabitý niekoľkými zásahmi z MP5. Hneď vedľa Rodney nachádza kameru. Na nej je vidieť obhliadku územia tímom, zrazu počuť streľbu, splašený vojaci utekajú k bráne a po ceste ich postrieľaľ major Leonard. Rodney si myslím že to spôsobuje ten generátor. Sheppard rozhodne že sa vracajú na Atlantis. Jeden z vojakov zadáva adresu, keď zrazu vybuchne dhd. V tej chvíli začne spoza stromov strieľať Leonard, a postrelí ďalšieho vojaka. Hneď na to utečie Leonard preč. Keďže spojenie z Atlantisom je nemožné vracajú sa do úkrytu. Carson sa snaží zachrániť životy dvoch postrelených vojakov, kým Rodney sa snaží generátor vypnúť. Sheppard a Teyla vybehnú von, pretože z miesta kde strážil Ronon počujú streľbu.

Na Atlantise sa snažia zistiť prečo sa tak zdržali, a dr.Werová dá pripraviť pohotovostný tím. Teyla a Sheppard nachádzajú Ronona, a vtedy je Teyla postrelená Leonardom. Rononovi sa začínajú stále viac zdať preludy, a beží sa Wraithom, ktorý tam v skutočnosti vôbec nie je. Zrazu sa Sheppard otočí na Teylu, a miesto nej vidí Hollanda, osobu čo poznal dávno za vojny. No potom vidí zase Teylu, ošetrí ju. V tom vidí Leonarda, ktorý si myslí že všade okolo neho sú supervojaci a odpáli sa granátom. Na to má Sheppard pocit že sa nachádza v Afganistane a opäť vidí svojho priateľa.

Z Atlantisu je vyslané UAV, malé ovládaťeľné lietadlo, no čoskoro s ním Zelenka stráca signál. Ronon mal pocit že vidí stíhačku a preto ho zostrelil. Sheppard má stále pocit že je v Afganistane, napriek Teylinmu presviedčaniu. Kým Rodney Mckay má stále pocit že výkon generátora stúpa, tak Carson vidí vojaka, ktorý zomrel pohnúť rukou, nechápe ako je možné že ožil, potom znovu ho stráca, avšak s seržantom Barrasom ho znovu oživí. O tom ako ho oživili hovorí aj Rodneymu, ten to nechápem a ukazuje na mŕtveho Barrasa vedľa, Carson si uvedomuje že Barraso je mŕtvy, a že doteraz sa mu to zdalo.

Ronon a Sheppard po seba začnú strieľať, pretože Ronon ho vidí ako Wraitha, a Sheppard ako jedného z Talibancov. Sheppard ho trafil do ruky. Potom ide s Teylou do úkrytu, pred ktorým je Mckay, lenže toho tiež postrelí, pretože i jeho vidí ako Talibánca. Blíži sa Ronon, ktorý všetkých vidí ako Wraithov. Nakoniec sa neúnavnej Teyle podarí presvedčiť Shepparda aby išiel dnu, a ukáže mu ako má vypnúť to zariadenie. V tom sa všetci konečne uvidia normálne, Carson sa vzpamätáva z toho že Barraso to neprežil, a Rodney počas čakania na Daidalos stále nevie pochopiť ako ho mohol Sheppard postreliť.