3x10 - The Return Part 1

Premiéra USA: 22.9.2006
Epizóda: 310
Napísal: Martin Gero
Réžia: Martin Gero
Hosťujúci herci: Richard Dean Anderson (Jack O´Neill), Robert Picardo (Richard Woolsey), Beu Bridges (generál Landry),Gary Jones (Sergeant Harriman), Mitch Pileggi (Plukovník Steven Caldwell), Bill Dow (doktor Lee).

Rodney Mckay na Daidalovi vysvetľuje posádke funkciu nového intergalaktického mostu, zostrojeného na prepojenie galaxie Pegasa a Mliečnej dráhy, Daidalos vystupuje z hyperpriestoru k priestupnej stanici intergalaktického mostu. Mckay síce zachytáva veľmi divné údaje zo senzorov, avšak test mostu začína. Sheppard spúšťa v jumperi na Atlantise makro, ktoré vytvoril Mckay, aby systém brán poslal jumper až do priestupnej stanice. Úspešne prichádza do stanice a dostáva povolenie na cestu na Zem, kde je privítaný generálom O´Neillom, a Landrym.

Mckay zisťuje objekt na senzoroch sa pohybuje obrovskou rýchlosťou, a preto keď sa Sheppard zo Zeme vráti do priestupnej stanice je pokračovanie testu zastavené, kým sa problém nevyrieši. Zisťujú že ide o loď, ktorá sa pohybuje obrovskou podsvetelnou rýchlosťou. Plukovník Caldwell nariaďuje zapnúť podsvetelné motory Daidala, a skúsiť loď aspoň zavolať, pretože priblížiť sa jej rýchlosti Daidalos nezvláda. Loď preletí okolo, a Mckay má dojem že ide o Antickú loď triedy Aurora. Zrazu je Daidalos kontaktovaný, a na mostíku sa objaví projekcia Antičky Helia. Hovorí že je veliteľka lodi Tria, lenže ich loď je poškodená a potrebuje pomoc. Plukovník Caldwell dá otvoriť kanál, a odkazuje Antikom že bude cťou im pomôcť.

Na Atlantise doktorka Weirová, Teyla a Ronon očakávajú transport delegácie z Daidala. Transport prebehne, a Sheppard môže Heliu predstaviť Weirovej. Helia ďakuje za záchranu a prácu na Atlantise, a potrebuje hovoriť s veliteľom ľudí, takým čo by mohol hovoriť za celú planétu. Pri bráne sa na jej mávnutie ruky objaví panel, a pomocou neho Helia zamyká funkcie mesta, začnú sa vypínať obrazovky, hovorí že odteraz ovláda mesto. Ako vyslanci Zeme sú na Atlantis vyslaný Jack O´Neill a Richard Woolsey. S nimi sa Helia dohodne na odchode ľudí na Zem, akurát na Atlantise ostane sprostredkovať medzi Antikmi.

O´Neill to teda oznamuje Weirovej a poďakuje jej za vykonanú prácu. Athosania sa sťahujú na novú planétu, ktorú im vybrali Antikovia, a všetko osadenstvo Atlantisu sa balí a lúči. Sheppard na Zemi dostáva vlastný tím, doktor Beckett sa stáva chirurgom v sgc, a Mckay odcháza pracovať do oblasti 51. Po jednej z Sheppardových misií pozerá s Landrym pravidelnú O´Neillovu správu z Atlantisu. Hovorí o prichádzajúcich replikátoroch, lenže Antikovia sa ich neboja, pretože v ich základnom kóde je že nemôžu ublížiť svojím stvoriteľom.

O´Neill aj Woolsey pozorujú na senzoroch plavidlo replikátorov, Antikovia nie sú vôbec znepokojený, až kým ich jumper, ktorý mal replikátorom oznámiť že na Atlantise sú znovu Antikovia nevybuchol. Hneď na to začnú na mesto dopadať prvé výstrely. Do sgc prichádza krátka správa o situácií na Atlantise, a hneď Landry zvoláva Shepparda, Weirovú a Mckaya. Chce na Atlantis dopraviť na Daidalovi atómovú bombu. Avšak po porade sa Sheppard, Mckay, Weirová a Beckett rozhodnú že poznajú a mesto, a predsa ho skúsia zachrániť. Potajme ukradnú puddle jumper vďaka získaniu hesla z miestnosti doktora Leeho, a zo skladu zoberú nové zbrane proti replikátorom. Mckay prepíše makro a z jumpera zadajú adresu. Generál Landry dáva rozkaz zatvoriť Iris, lenže tá nefunguje. Potom ešte kontaktuje jumper na priestupnej stanici, lenže tam ho Sheppard vypne.

Do novej dediny Athosianov prichádza Ladon, vodca Geni. Navrhuje Teyle a Rononovi aby pomáhali Geni bojovať proti Wraithom, Ronon ponuku hneď odmieta. Krátko na to prichádza do dediny Sheppard, Mckay, Weirová a Beckett. Presvedčia Teylu a Ronona aby išli s nim skúsiť oslobodiť O´Neilla a Woolseyho na Atlantise.

TO BE CONTINUED...