3x12 - Echoes

Premiéra Can: 27.11.2006
Epizóda: 312
Napísal: Carl Binder
Réžia: Will Warring
Hosťujúci herci: David Nykl (Radek Zelenka), Mitch Pileggi (Plukovník Steven Caldwell).

Sheppard, Zelenka a Ronon sa vracajú v jumperi z pevniny, prilietajú k Atlantisu, a keď by ho mali už vidieť tak nikde nie je. Zelenka zisťuje že jumperu vôbec nefungujú senzory. Našťastie po preletení kratšej vzdialenosti sa Atlantis vyníma vpredu na horizonte. Ronon zničený týmto výletom ide za Teylou na meditáciu, lenže počas nej sa mu podarí zaspať. Teyla ide odtiaľ sama chodbami, a zrazu vidí oproti seba Antickú ženu, ktorá ide oproti nej, niečo strašne nezrozumniteľne hovorí, a dokonca aj cez Teylu prejde, a tá nič nepocíti. Druhý deň Teyla ide po tej istej chodbe aj s Rononom a znovu uvidí tú Antickú ženu, a dokonca vo výťahu na chvíľu zahliadne aj popáleného muža.


Rodney si všíma v blízkosti Atlantisu veľrybu, myslí si že to je tá čo mu pred rokom zachránila život (2x14 Grace under Pressure).S Sheppardom ju dlhšie pozoruje a rozhodnú sa že ju pozrú z bližšia priamo z jumperu. Okrem toho zisťujú že krúži okolo mesta, a blízko nej ešte jedna väčšia veľryba. Berú teda jumper a ponárajú sa s ním do vody za veľrybou.

Doktor Beckett vyšetruje Teylu, ale žiadne fyzické poškodenie ani abnormáliu nenachádza. Teyla sa o tom ide teda porozprávať s psychologičkou na Atlantise. Tá sa domnieva že Teyla nejakým spôsobom cíti zodpovednosť za smrť Antikov, ktorý boli ešte pred nedávnom na Atlantise. Sheppard a Rodney sa dostávajú tesne k veľrybám, vtedy ich cez vysielačku Zelenka upozorňuje že k Atlantisu sa blíži rovno niekoľko desiatok veľrýb. Shepparda aj Rodneyho začína strašne bolieť hlava, Rodney dokonca stráca vedomie, preto sa Sheppard rozhodne z jumperom okamžite vynoriť nad hladinu.

Na Atlantise začína kvôli veľrybám skoro všetkých príšerne bolieť hlava, začína ľuďom kvôli nadmernému tlaku tiecť krv z nosa, uší... a to všetko len kvôli echolokáciam, ktoré veľryby vydávajú, čo je vlastne ich spôsob dorozumievania. Antikov ako duchov v túto chvíľu vidí už skoro celý Atlantis. Plukovník Caldwell žiada z Daidala transport dole, lenže doktorka Weirová ho zakazuje pretože by on i jeho ľudia boli rovnako ohrozený ako všetci na Atlantise. Plukovník teda navrhuje drastické riešenie problému - veľrýb sa vďaka vojenskému arzenálu zbaviť. Lenže Rodney nachádza staré Antické laboratórium, ktoré bolo istú dobu zatopené. V laboratóriu nachádzajú Antický výskum veľrýb, ako sa im Antikovia snažili porozumieť, a ako sa ich snažili naučiť vlastnú reč - teda aspoň útržky. Podarilo sa im naučiť krátke úseky vďaka premietaniu obrazcov, presne takých ako vidia všetci na Atlantise, zisťujú teda že veľryby im teda premietajú nejakú udalosť.

Postupne zisťujú že ide o udalosť zničenia Antickej lode Adarys, vďaka veľkej slnečnej erupcií. Tá sa opakuje každých asi 15 000 rokov na planéte, a pre ňou veľryby varovali, a takisto sa približovali k Atlantisu preto, pretože okolo neho štít pohltí všetko žiarenie. Lenže momentálne na Atlantise majú iba 1 zpm potom čo zvyšné dve išli na Zem. Uskutočnia teda Sheppardov plán aby zachránili planétu že vezmú zpm na Daidala, napoja jeho štíti a letia blízko k slnku. Daidalos sa stavia rovno do vlny a podarí sa mu ho odkloniť natoľko že žiarenie skoro vôbec nezasiahne planétu. Tá je teda celá zachránená, a veľryby odplávajú preč. Akurát na chvíľu ostane pri meste tá, ktorú pozoroval Rodney, podľa jeho slov sa s ním prišla rozlúčiť.