3x13 - Irresponsible

Premiéra Can: 4.12.2006
Epizóda: 313
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Richard Kind (Lucius Lavin), Robert Davi (Acastus Kolya), Adam Berquist (Adaris), Jon Cuthbert (Fortnum).

Teyla sa od svojich Athosianov dozvedá o záhadnom hrdinovi, ktorý premohol 7 ozbrojených mužov. Tím sa teda vyberá na tú planétu, kde by mal byť, minimálne preto aby s miestnymi boli nadobudnuté obchodné vzťahy, pretože Teyla ich označila za dobrých obchodníkov. Po príchode na planétu každý člen tímu rozpráva o svojom prvom hrdinovi. Prichádzajú do dediny, kde známy hlas rozpráva svoje hrdinské príhody a čoskoro aj zisťujú kto to je - Lucius Lavin.

Hneď po príchode ho podozrievajú že na ďalších ľudí používa svoju látku, preto mu Dr.Carson Beckett odoberie krv. Lucius tvrdí že je čistý, a že títo ľudia ho obdivujú za jeho hrdinské skutky. Keď mu stále neveria, tak sa rozhodne demonštrovať svoju silu, ide k mužom ktorý akurát na klatke zdvíhajú strašne ťažké bremeno, postaví sa pod neho a povie aby ho zhodili. Pustia mu to na hlavu, a Lucius sa ani nemäkne, Sheppard a členovia jeho tímu vidia že náraz zadržať antický osobný štít. Zisťujú teda v čom je jeho sila, a Carson potvrdzuje že je naozaj čistý. Lucius sa odchádza na chvíľu prejsť.

Tím odchádza, keď zrazu do dediny vtrhne banda banditov, ktorý prepadávajú dedinu. Sú v presile, a keď sa začnú vyhrážať zabitím jednej z dedinských žien, tak tím teda prestane na nich mieriť, a všetci sa vzdávajú. V tomto okamihu sa objavuje Lucius Lavin s krytom že je ochranca týchto ľudí. Okamžite sa banditi na neho vrhnú, lenže cez štít nič neprejde, mlátia ho a on ich jednou rukou vďaka štítu dáva k Zemi. Postupne ich všetkých vyženie z dediny. Dedinčania idú gratulovať svojmu hrdinovi za záchranu. Počas oslavy tím odchádza, keď sa pri ochode vypočujú rozhovor Luciusa s banditami mimo dediny, hneď chápu že Lucius si ich zaplatil, aby prepadli dedinu a on bol hrdina.

Do dediny sa tím vracia a s nimi aj banditi. Tí spolu s Sheppardom hovoria ľuďom o podvode, o tom ako ich Lucius najal. Lenže ľudia tomu neveria, myslia si že ich chcú oklamať. Lucius ich teda musí ochrániť pred zúriacim davom. O nejakú dobu je tím vnútri budovy, kde im Lucius vysvetľuje že ich opäť zachránil, a nechce počuť reči o tom ako podvádza ľudí. Zrazu sú z vonku počuť výstrely, a cez okno je vidieť vojakov Geni na čele s Kolyom ako prišili do dediny. Lucius tímu ukazuje skrýšu, kde sa majú schovať a ide von. Začne obvykle o tom ako ochraňuje dedinu, keď po ňom začnú strieľať. Kolya zisťuje že Lucius má štít, preto vymyslí nátlak pod ktorým Lucius prezrádza úkryt tímu. Vojaci Geni teda Luciusa pchajú do suda z vodou, ští vodu síce zadrží, lenže Lucius stále potrebuje dýchať. Povie o tom úkryte, lenže keď tam vojaci prídu tam už nikto nie je, celý tím utiekol mimo. Lucius je teda použitý ako návnada v budove, tá vybuchne, Lucius to samozrejme vďaka štítu prežije, lenže vyláka to tím a ten celý okrem Shepparda Kolya chytá.

Sheppard uteká smerom k bráne, keď po ceste stretáva Luciusa čo chce ísť s ním. Zisťujú že brána je strážená a Kolya volá Shepparda cez vysielačku. Hovorí mu že ak sa nevráti do dediny, tak začne zabíjať jeho priateľov. Pri ceste späť Sheppard aj Lucius vymýšľajú plán ako ich zachrániť. Teyla, Ronon, Carson i Rodney sú za mrežami, a Kolya sa im stále vyhráža, uvedomujú si o čo mu ide - chce zabiť Shepparda. Po uplynutí časového limitu sú vyvedený von, kde ich Kolya chce začať strieľať. Vtedy prichádza Sheppard - Kolya i jeho muži začnú hneď strieľať, lenže všetky guľky zachytáva osobný štít, lenže ten je týmito výstrelmi úplne vyplytvaný. Vtedy s objavujú dedinčania a idú medzi vojakov, pretože Lucius ich navnadil aby sa išli brániť. Sheppard dáva Kolyovi návrh aby sa vzdal. Kolya aj Sheppard siahajú po pištoli, Sheppard je rýchlejší a Kolyu zastrelí.

Všetci vojaci Geni sa vzdávajú, dedina je oslobodená. Tím však neostáva na oslave víťazstva a pri odchode preč vracia Sheppard Luciusovi späť jeho vyplytvaný osobný štít.