3x14 - Tao of Rodney

Premiéra Can: 11.12.2006
Epizóda: 314
Napísal: Damian Kindler
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: David Nykl (Radek Zelenka), Kavan Smith (major Lorne), Chuck Campbell (Technik).

Rodney Mckay, Zelenka a vedecký tím skúmajú časť mesta, kde Antici tesne pred útokom replikátorom zapli neznáme zariadenie. Hneď ako ho nájdu, tak Rodney sa hneď postaví k ovládacej konzoly a rozhodne sa zariadenie čerpajúce energiu z jediného zpm hneď vypnúť. Lenže Rodney je zrazu zasiahnutý masívnym energetickým výbojom.

Carson skúma Rodneyho na ošetrovni a zisťuje že je absolútne v poriadku. Rodney s ním nesúhlasím, tvrdí že by naňho mal niekto dávať pozor, Sheppard sa teda na to podujme. Rodney skúma zo Zelenkom opäť zariadenie, a potom ide na obed, kde si uvedomuje ako sa mu zlepšili zmysli - počuje aj tichý rozhovor na vzdialenosť niekoľko metrov. V tej chvíli je celý Sheppardov tím volaný do kontrolnej miestnosti, pretože tím majora Lorna bol pri misií napadnutí.

Medzitým volá Zelenka doktorku Weirovú na pomoc, pretože získal nejaké informácie z toho zariadenia, ktoré hovoria o manipulácií ľudskej dna. Doktorka Weirová číta text a potvrdzuje to. Dostávajú hlásenie že tím sa vrátil, utekajú teda k hangáru jumperov - tam sú všetci živý a zdraví, aj keď nechápu ako je to možné. Rodney tvrdí že si pomyslel aby sa nepriateľom proste zasekli zbrane a ono sa to stalo, nikto mu neverí tak sa to rozhodne dokázať. Namieri na Carsona ruku a ten sa zrazu vznesie do výšky a potom ho vracia dole.

Zisťujú že zariadenie teda zmenilo Rodneyho dna, a okrem výnimočných schopností sa mu začal super rýchlo vyvíjať mozog. Rodney dokonca zisťuje že dokáže čítať myšlienky, takisto dokáže používať telekinézu na priťahovanie predmetov. Čoskoro Rodney oznamuje že ide do miestnosti s kreslom aby plne využil svoje nové schopnosti. Lenže vďaka tomu že Rodney čerpá energiu s kresla nemôže sa Zelenka plne venovať výskumu toho zariadenia, ktoré Rodneyho zasiahlo. Prichádza mu to vysvetliť i to že ovplyvňuje energiu po celom meste, ale Rodney si nedá povedať. Zúfalí a naštvaní Zelenka teda odchádza. Sheppard sa o situáciu rozpráva s Weirovou a tá mu vysvetľuje že toto Antické zariadenie nebolo vymyslené na boj s Wraithami, ale na útek z neho. Antikovia sa vyvinuli natoľko že sa boli schopný povzniesť - že ide o podobný prístroj ako ten čo sa pokúsili urobiť goaldi v mliečnej dráhe.

Weirová a Sheppard idú teda za Rodneym a chcú mu to vysvetliť lenže ani nemusia - Rodney vie čítať ich myšlienky, ktoré dokáže hneď nahlas vysloviť. Postupne si teda uvedomuje že ak sa nepovznesie tak zomrie. V tej chvíli opäť vypadne elektrina v miestnosti kde pracuje Zelenka, ten odtiaľ odchádza a po ceste ho zasiahne v chodbe masívny výboj energie. Beckett s ním ide hneď na ošetrovňu snažia sa ho zachrániť. V tej chvíli pristupuje Rodney a položí ruky na Zelenku - vylieči ho.

Weirová nachádza Rodneyho ako pracuje pri niekoľkých počítačoch, píše zložité výpočty. Okrem toho jej hovorí že prestal čítať myšlienky bolo to na neho moc, tak ich začal blokovať. Weirová mu hovorí že by sa mu s povznesením hodila nejaká pomoc, Weirová mu vysvetľuje že povznesenie nie je úplný koniec a presviedča ho aby sa o to pokúsil pretože potom môže teoreticky nadobudnúť ľudskú podobu. Okrem toho jej Rodney podáva svoje nové výpočty pre zosilenie štítov na Daidalovi.

Sheppard sa snaží pri sviečkach Rodneymu pomôcť s povznesením, aby sa zbavil svojich pozemských bremén, aby sa uvolnil. Potom zase Weirová nachádza Rodneyho pri svojich počítačoch a výpočtoch a ten jej zase podáva výpočty na vytvorenie hyperprostorového okna na jumper. Tá sa ho snaží presvedčiť či skutočne chce stráviť takto svoje posledné dni života. Rodney si uvedomuje že nie a preto postupne obeháva ľudí. Za Zelenkom ide ako za prvým a omlúva sa mu za to ako sa k nemu správal, že bol žiarlivý, odporný a hovorí aký je Zelenka super vedec. Rononovi vyliečuje rany na chrbte po Wraithskom sledovacom zariadení, Teylu obslúži na čajovej ceremónií výročia smrti jej otca, doktorke Weirovej dáva knihu čo napísal - má 500 strán.

So Sheppardom sa znovu snaží postupovať k povzneseniu, chvíľu sa rozprávajú keď Rodney zrazu odpadne. Na ošetrovni zisťujú že aktivita jeho mozgu prudko stúpla. Sú pri ňom všetci Beckett, Sheppard, Weirová, Teyla a Ronon snažia sa ho podporiť - Rodney ešte ďakuje Carsonovi za všetko čo pre neho urobil. Hneď potom sa snaží vrátiť k myšlienkam na čisté modré nebe. Weirová mu hovorí že je dobrá osoba a všetci ho majú radi. Sheppard mu hovorí aby sústredil svoju myseľ na dýchanie. Zrazu sa Rodney úplne mykne a v priebehu pár sekúnd sa pohne ku Carsonovi, ktorému povie ako ho zachrániť. Nesú ho teda k tomu prístroju ktorý ho zasiahol, a položia ho pod neho. Plán sa podarí a Rodneyho dna sa vracia do normálu, všetci sú šťastní že je to opäť starý dobrý Rodney. Ten im vysvetľuje že ako z temnoty ho zrazu vtedy napadla tá vec a povedal teda Carsonovi ako program nahrá jeho stará dna.

Zdraví ale iba normálne vyvinutý Rodney sedí znovu nad svojimi veľkými výpočtami, ale vôbec im nerozumie iba vie že sú mimoriadne dôležité.