3x16 - The Ark

Premiéra Can: 08.01.2007
Epizóda: 316
Napísal: Ken Cuperus a Scott Nimerfro
Réžia: Ken Cuperus
Hosťujúci herci: Kavan Smith (Major Lorne), Kenneth Welsh (Jamus), Joris Jarsky (Herick).

Sheppardov tím nachádza mesiac na ktorom je vybudovaná základňa. Pristanú s jumperom a hneď si všímajú na základni raketoplán. Pri preskúmavaní vnútorných priestorov zisťujú že celá stanica je prázdna. Okrem toho vyzerá byť veľmi stará a nemoderná, Sheppard teda navrhuje návrat. Rodney ju chce ešte preskúmavať ďalej a nachádza kontrolnú miestnosť. V tej reštartuje systém a nahadzuje energiu. Následne si všíma veľmi zvláštny energetický výkyv v miestnosti kde nikto nebol, a zrazu sa tam objaví nejaká osoba.

Zisťujú že sa volá Herick, a rozpráva že tú stanicu postavili jeho ľudia počas vojny s Wraithami. Hovorí že v pamäti počítača je okrem neho ešte asi tisíc ľudí. Nechápe akurát prečo nebol extrahovaný von hneď po skončený vojny. Zrazu uteká po stanici a dobehne do istej miestnosti kde niečo stlačí a objaví sa tam ďalšia osoba Jamus - veliteľ zodpovedný za život Herickovej rodiny. Herick to zisťuje a je naštvaní na Jamusa, ale ten mu vysvetľuje že raketoplán nemohol odletieť ako mal, pretože by prezradil polohu základne Wraithom a neprežil by nikto.

Tím sa rozhodne ešte nejakú dobu ostať na základni, keď zrazu Herick uteká k raketoplánu. Zapína jeho motory, ale neuvoľňuje ho od základne. Celá základňa sa dáva do pohybu. Zrazu nevydržia dvere na základni, Rodney kričí aby si všetci pozatvárali poklopy v miestnostiach kde sú. To sa im podarí po obrovskom úsilí, a až potom čo si Ronon vykĺbi rameno. Okrem toho prichádzajú o jumper, ktorého vlna stiahla mimo mesiaca. Herick tesne pre zapnutím motorov otvoril svoj poklop a ostal voľne stáť - zabil sa. Teyla ostala v miestnosti s Jamusom, ktorý je vážne zranený. Sheppard je v miestnosti s Rononom a Rodney je v kontrolnej miestnosti. Lenže v miestnostiach a častiach medzi nimi nie je vzduch, takže nemôžu prechádzať sú odkázaný na pomoc.

Z Atlantisu je teda poslaná pomoc vrátane majora Lorna či doktora Becketta. Prichádzajú tam a dostávajú sa ku všetkým len k Teyle nie. K nej sú zaseknuté dvere, otvoriť sa dajú len z jej strany. Lenže Jamus zobral jej zbraň a kričí že ju nepustí kým mu nezaručia že zoberú zo sebou aj pamäťové zariadenie, v ktorom je tisíc jeho ľudí. Sľúbiť mu to nemôžu, pretože nemôžu to zariadenie pripojiť na jumper a dodať mu energiu. V tej chvíli keď sa Sheppardovi a Lornovi cez dvere konečne podarí dostať dnu - nikto v miestnosti nie je. Zisťujú že Jamus zobral Teylu do toho pamäťového zariadenia. Jediný možný spôsob ako zachrániť Teylu je zobrať pamäťové zariadenie na Atlantis, v jumperi to nie je možné preto sa Sheppard rozhodne použiť ten raketoplán.

Všetci ostatný utekajú do jumpera v ktorom prišiel Lornov tím, pretože mesiac sa dostáva tesne k atmosfére. Odchádzajú na bezpečnú vzdialenosť. Sheppardovi sa nepodarí odpojiť raketoplán od základne, tak s ním ide do atmosféry. Mesiac sa rozpadne, raketoplán záťaž vydrží a Sheppardovi sa s ním podarí pristáť na planéte.

Jamus síce podľahne zraneniam, ale jeho ľudia môžu na planéte začať nový život a Teyla sa vspamätáva zo šoku.