3x17 - Sunday

Premiéra Can: 15.01.2007
Epizóda: 317
Napísal: Martin Gero
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Kavan Smith (Major Lorne), David Nykl (dr.Zelenka), Matthew Del Negro (Mike Branton), Lara Gilchrist (dr.Houstonová), Brenda James (Katie Brown), Daniel Bacon (dr.Watson), Lindsay Collins (Doktorka. Biro).

Na Atlantise je nedeľa, všetci podľa nariadenia doktorky Heidmeirovej povinne odpočívajú. Teyla ide s mladou doktorkou Houstonovou po chodbe, riešia rôzne vzťahy, Teyla sa od nej odpája, pretože si spomenula že niečo zabudla. Len pár sekúnd na to za Teylou niečo vybuchne, zabije 3 ľudí a veľa vážne zraní - vrátane Teyli, ktorej sa po výbuchu dostal do tela veľký kovový črep.

Tri hodiny pred tým. Do pracovne doktorky Weirovej prichádza vedec Mike Branton. Začnú sa rozprávať, Mike pozýva Elzabeth na obed, ona najprv odmieta pretože si nechce budovať vzťahy zo svojimi podriadenými, ale nakoniec ju presvedčí aby išla. Omluví sa Teyle že nejde na obed s ňou a po ceste stretne Carsona, ktorý ju presviedča aby išla s ním a Rodneym na ryby, vysvetľuje mu že máš už iné plány. Sú spolu teda na obede a ten pokračuje na kraji mesta. Pozerajú na nádhernú vodnú hladinu, obed sa pomaly končí. Mike chce zistiť čo Elizabeth robí ďalší deň, ona stále nevie či je to rozumné. Mike si však myslí že áno, a Elizabeth pobozká. Vtedy je hlásený výbuch a doktorka je tam zavolaná. V kontrolnej veži sa dozvedá že pravdepodobne tam vybuchla nejaká bomba.

Päť hodín pred tým. Sheppard ide učiť Ronona ako sa hrá golf. Chcel ísť aj Teylu, ale tá sa s toho vyhovorila. Sheppard teda Rodneyho učí hrať golf, ale jeho to totálne nebaví. Prichádza za nimi Carson, a presviedča ich že ide s Rodneym na ryby, či idú aj oni, ale nepresvedčí ich. Po golfe, ktorý Ronona nebaví učí Ronon Shepparda Satedské hry, ale tie zase nebavia Shepparda. Trávia teda potom nejaký čas kecaním pri hudbe, keď sa dozvedia o tom výbuchu. Utekajú teda tam zistiť čo sa stalo. Je tam Carson, ktorý im vysvetlí že tam niečo vybuchlo. Zrazu si všímajú zranenú Teylu, Carson ju okamžite preváža na ošetrovňu. Zelenka oznamuje Sheppardovi že nenašiel žiadny materiál čo ostáva po bombe, a že podľa svedkov doktorka Houstonová vybuchla. Nevedia teda vôbec čo presne sa stalo.

14 hodín pre tým. Rodney je zobudený doktorkou Houstonovou a doktorom Watsonom, ktorý aktivovali neznáme Antické zariadenie, ale keďže začalo vysielať radiáciu ho vypli. Carson ich prešetril, a hovorí že mali by byť v poriadku. Carson potom Rodneymu pripomína že je ten deň keď sa dohodli že pôjdu na ryby na pevninu. Rodneymu sa strašne nechce, tak ide za Katie Brownovou. Zisťuje že je medzi rastlinami o ktoré sa musí starať. Pozýva ju na obed, pretože sa chce vyhnúť chytaniu rýb s Carsonom, ona mu hovorí že musí ostať pri rastlinách, tak Rodney jej tam obed donesie. Carsona stretáva v jedálni keď ide po jedlo a oznamuje mu že s ním nejde, ten mu povie že skúsi zohnať teda niekoho iného. Rodney teda strávi obed medzi rastlinami pri Katie. Ich debaty o tom prečo sa jej Rodney vyhýbal a Rodneyho plány o ženení preruší hlásenie výbuchu.

Rodney volá z laboratória Zelenku aby tam prišiel. Jemu aj Sheppardovi vysvetľuje že minulú noc dr.Houstonová a dr.Watson nechtiac zapli neznáme Antické vybavenie. Zistili že vysiela žiarenie, tak ho hneď vypli, tvrdí že ide o zbraň vytvorenú Antikmi na boj s Wraithmi, avšak Antikovia nechali projekt tak, pretože ovplyvňoval všetkých naokolo - táto zbraň vytvára ľuďom výbušné nádory a dr.Houstonová, ktorá vybuchla bola tým zasiahnutá. Takisto aj dr.Watson, ktorý bol s ňou. Musia ho čím skôr nájsť, pretože môže každú chvíľu vybuchnúť. Dr.Watsona sa akurát doktor Carson Beckett chystá operovať.

2 hodiny pred tým. Keď sa Carson dozvedel že Rodney s ním nejde na ryby skúša presvedčiť Zelenku či by s ním nešiel, lenže ten hrá veľký šachový turnaj a nikto ho nemôže poraziť. Potom skúša presvedčiť majora Lorna, ale o tom zisťuje že kedysi maľoval a cez tento voľný deň sa rozhodol ísť maľovať na mólo mesta. Ľutuje že to nevedel skôr, pretože by s Carsonom určite išiel, ale teraz to už chce domaľovať. Carson teda v meste ide za doktorkami s ktorými už nejakú dobu pracuje, po krátkom rozhovore s dr.Biro a potom ja doktorkou, ktorá ho počas tohoto dňa zastupuje v službe. Keď zisťuje že jej je zle vystriedava ju v službe. Ošetrí ešte mladú členku výpravy, ktorá sa zraní pri volejbale, keď sa dozvedá o výbuchu. Uteká tam a vidí zranenú Teylu, ubezpečuje ju že bude v poriadku a hneď ju preváža na operáciu.

Teylu úspešne zoperuje a tá je odvezená preč. Hneď potom nasleduje operácia doktora Watsona. V tom dostáva hlásenie o výbušnom nádore v jeho tele. Nepočúva Rodneyho, ktorý chce aby ten vojak bol prenesený preč, pretože môže každú chvíľu vybuchnúť, Carson sa ho rozhodne za každú cenu zachrániť. Vyhlasuje kód 7, všetkým posiela preč, len doktorka Yufurushi s ním ostáva. Sheppard sa zo svojím tímom nemôže dostať dnu, pretože Carson uzavrel celú ošetrovňu. Watson je operovaný, nádor dáva do kufríka - v tej chvíli si Carson uvedomuje že je zle, odomyká sekciu a ide s kufríkom naproti tímu, ktorý ho má prevziať. V tom momente ako ho predá vojakovi sa rýchlo otáča späť a Sheppardovi hlási že predal. Nastáva výbuch.

... Rodney balí Carsonove veci, aby mohli byť poslané jeho rodine, nepomáha ani Rononove utešovanie že za jeho smrť nemôže. Rodney sa nevie zbaviť pocitu že ak by s Carsonom išiel na ryby nič s toho by sa mu nestalo...

V kontrolnej miestnosti mesta sú všetci nastúpení na doktorovu počesť, dokonca aj Teyla po náročnej operácií. Doktorka Weirová má prejav v ktorom vyzdvihuje Carsonovu ochotu všetkým pomáhať a to že každý život, ktorý zachránil je jeho pamätníkom. Za smutných zvukov trubača je Carsonove telo prenesené cez hviezdnu bránu na Zem na pohreb.

... Rodney stojí na východnom móle mesta a premýšľa. Ale Carson mu hovorí že to nebola jeho chyba a na to mu Rodney že mu to hovorí len preto lebo by to chcel počuť a Carson na to že to je to čo najlepší priatelia niekedy robia. "Vesmír je veľké miesto, možno sa ešte niekedy stretneme, zbohom Carson", a Rodney je opäť sám na móle.