3x18 - Submersion

Premiéra Can: 22.01.2007
Epizóda: 318
Napísal: Ken Cuperus
Réžia: Brenton Spencer
Hosťujúci herci: Andee Frizzell (Wraithská kráľovná).

Jumper, v ktorom je Sheppard, Ronon, Teyla, Mckay, Weirová a veľký vedecký tím hľadá na morskom dne Antickú mobilnú vrtnú stanicu. Po dlhom hľadaní sa im ju podarí nájsť. Stanica sa ich príchodom zapína a Rodney zisťuje že všetko funguje ako by malo. Sheppard, Teyla a Ronon preskúmavajú stanicu. Teyla zrazu začne cítiť prítomnosť Wraithov, vracajú sa teda do riadiaceho centra stanice. Rodney tvrdí že skenery žiadneho Wraitha nezachytili a že na stanici nikto nie je.

Teyla skúša nadviazať spojenie s Wraithom, a ak žiadny Wraith na stanici nie je, nemá spojenie s kým nadviazať a nič sa jej nestane - to hovorí keď jej to nechcú dovoliť. Po chvíli začne Teyla vyzerať veľmi divne, ale povie že sa mýlila. Sheppard navrhne aby teda išli ďalej preskúmavať stanicu, on ide s Weirovou a Teyla s Rononom. Po chvíli Teyla napadne nečakane Ronona a ten spadne a dostane sa do bezvedomia. V časti, ktorú preskúmavali s Rononom je ovládacia konzola, prichádza k nej a vyhadzuje energiu vo veľkej časti stanice. Sheppard zisťuje že sa s ňou ani Rononom nedá nadviazať spojenie tak sa ich vydáva s doktorkou hľadať. Rodney vysiela dvoch vedcov aby skúsili použiť senzory jumpera a preskenovať ešte raz základňu, lebo jej senzory vypadli.

Okrem toho Teyla spúšťa silové polia medzi jednotlivými sekciami stanice. Od nájdeného Ronona sa dozvedajú čo sa stalo a keď počujú streľbu dobehne tam Sheppard a Ronon a vidia Teylu. Tá si zrazu na nič nepamätá. Iba vie že sa pokúšala nadviazať spojenie s Wraithom na základni, ale že mala silnejšiu myseľ ako ona - Wraithská kráľovná. Dvaja vedci sa kvôli silovým poliam nemôžu dostať k jumperu, keď sa jedno zrazu vypne - postupne sú obaja zabitý Wraithskou kráľovnou. Zelenka dojde na to ako tie polia vypnúť, lenže môže to robiť len po jednom a tak mu to dlho trvá.

Po vypnutí uteká Sheppard k jumperu. Tu nachádza Wraithskú kráľovnú - ide na ňu vystreliť, lenže ona mu svojou silou nedovolí vystreliť. Vtedy príde zozadu Ronon a strelí do nej. Rononova strela ju míňa a trafí okno jumpera, to sa rozdelí a do jumpera sa naleje vlna vody. Sheppard sa preberie ako leží na mokrej podlahe, vedľa neho je Ronon. Zelenka mu hovorí že vlna ich strhla von mimo jumpera a aby stanica nebola zastavená musel aktivovať silové pole medzi základňou a jumperom - oznamuje mu že sú odrezaný.

Wraithskú kráľovnú nájdu kúsok od Shepparda, zviažu a vďaka Teylinej schopnosti sa im podarí zistiť že preplávali z lode, ktorá je hneď vedľa stanice. Tá tam spadla počas veľkej vojny a ona teraz ucítila šancu na záchranu. Lenže na svojom Wraithskom krížniku aktivovala autodeštrukciu, a loď do 2 hodín vybuchne a s ňou aj celá stanica. Sheppard a Rodney musia teda ísť v Antických oblekoch na Wraithskú loď. Tu zisťujú že nie je až tak poškodená a vďaka Teylinej schopnosti sa im na loď podarí nalákať Wraithku, ktorá tam príde, vypne autodeštrukciu - myslím si že bude môcť odletieť, potom ju schovaný Rodney zabije. So Sheppardom sa vracajú na základňu.