3x19 - Vengance

Premiéra Can: 29.01.2007
Epizóda: 319
Napísal: Carl Binder
Réžia:: Brad Wright
Hosťujúci herci: Connor Trinner (Wraith Michael). 

Tím ide na prieskum novej osady Tarananov, ľudí zo supervulkánu, pretože atlantis s nimi stratil už na dlhšiu dobu spojenie. Nachádzajú tu opustenú dedinu ale Rodney zisťuje že v podzemnom komplexe zanechanom ešte pred ich osadou nejakou civilizáciou podobnou Geni sa nachádza jediná známka života.

Weirová sa od nich dozvedá že tam nikto živý neostal a posiela ďalší tím, lenže t ten je hneď po prechode branou nabraní wraithskou stíhačkou. Preskúmavajú teda obrovské podzemie, a nachádzajú tam veľmi divného tvora niečo medzi Wraithom a človekom, akurát veľmi silne - s drápmi ako mal Eratsky chrobák. Len veľmi ťažko vyviaznu po boji s týmto stvorením. A nachádzajú veľkú miestnosť plnú veľkých vajíčok, pripomínajúcich Wraithské kokóny, keďže pochopia že s tohto sa pravdepodobne liahnu tie divné stvorenia pripevnia na to C4 a zničia obsah celej miestnosti.

Sheppard zisťuje že stratili kontakt s druhým tímom, idú teda späť na povrch a k bráne. Okrem toho že nenachádzajú druhý tím Rodney ešte aj zisťuje že niekto vybral kontrolný kryštál z dhd, a nemôžu zadať adresu. Vracajú sa teda do podzemia. Tu začína Teyla cítiť prítomnosť Wraitha a okrem toho nachádzajú miestnosť plnú mŕtvych Tarananov, všetci zomreli zakusnutím do krku, presne ako to robí Eratsky chrobák. Preskúmavajú ďalej podzemie, keď Teyla vojde do miestnosti a hneď sa za ňou zavrú dvere - a oproti nej stoji kedysi premenený Wraith Michael. Od neho sa dozvedá že on je ten kto urobil tento obrovský experiment, snažil sa vytvoriť novú supersilnú bytosť, ktorá by ho chránila. Hovorí že tento svoj experiment urobil na niekoľkých planétach a má už stovky týchto bytostí.

Sheppard, Ronon a Mckay Preskúmavajú podzemie, hľadajú Teylu. Tú sa im podarí vyslobodiť tesne pred tým ako sa k jej krku dostane Eratský chrobák. Avšak Michaela v miestnosti nenachádzajú. Ronon a Sheppard ho teda idú hľadať, Rodney ostáva v miestnosti s Teylou, aby s laboratória skúsil získať nejaké informácie o Michaelovom experimente. Zisťuje že ide v podstate o zdokonalenú verziu retrovírusu, ktorý oni vytvorili. Akurát Michael si ho upravil tak že zmiešaním ľudskej dna s dna Eratského chrobáka získa superWraitha.

Ronon a Sheppard pokračujú v Michaelovom hľadaní a začína ich prenasledovať obrovské množstvo tých bytostí. Cez vetracie šachty sa dostávajú von a dávajú vedieť Teyle a Rodneymu aby utiekli. Po východe von vidí Sheppard Wraithskú stíhačku a hneď utekajú do nej. Naštartuje s ňou a naberie Ronona, neskôr Teylu a Rodneyho, ktorý už boli v úplnom obkľúčení.

Na Atlantise sa dozvedajú že Daidalos preletel nad planétou, ale nezachytil žiadne známky života - Michael sa musel presunúť niekde inde.