3x20 - First Strike

Premiéra Can: 06.02.2007
Epizóda: 320
Napísal: Martin Gero
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Michael Beach (Plukovník Abe Ellis), Kavan Smith (major Lorne), David Nykl (Radek Zelenka).

Náhradná doktorka na Atlantis doktorka Kellerová prichádza za doktorkou Weirovou. Zisťuje ako dlho môže trvať kým bude prevelená, pretože je nervózna v svojej novej práci. Vtedy sa prichádza k Atlantisu nová loď zo Zeme - loď Apollo, pod velením plukovníka Abe Ellisa. Hovorí že potrebuje Weirovej, Sheppardovi a Mckayovi niečo dôležité povedať. Hovorí im že Daidalos robil pravidelné prelety nad planétou replikátorov a v poslednej dobe snímky ukázali že replikátori budujú na planéte armádu veľkých lodí. Plukovník Ellis ich prichádza z rozhodnutia IOA zničiť

Napriek tomu že doktorka Weirová nesúhlasí s týmto rozhodnutím nemôže s tým nič urobiť. Rodney a Zelenka sú poverený skontrolovaním systému horizont, ktorý má doručiť jadrové hlavice mark 9. Po tejto kontrole nová loď Apollo vyráža k planéte replikátorov. Hneď po vyskočení lode s hyperprostoru je horizont vypustený - zapína svoje samostatné trysky a smeruje k planéte. Tesne nad ňou z neho vyletí 6 nukleárnych hlavíc a 4 návnady. Planétou otrasie 6 jadrových výbuchov - Sheppardov prelet potvrdzuje že všetky cieľové lode boli zničené.

Krátko po misii sa blízko Atlantisu vynoruje s hyperprostoru neznámy objekt. Plukovník Ellis hlási z Apolla že ide o satelit, lenže čoskoro si všíma že je to malý satelit, ktorý má vnútri hviezdnu bránu. Zrazu sa brána aktivuje a vyletí z nej nepretržitý lúč. Tento lúč zasiahne loď a štít je aj po malom zásahu dosť poškodený. Hneď na to sa lúč obracia a zasahuje mesto - hlavnú vežu Atlantisu. Štít mesta drží ale lúč takisto stále nepretržite dopadá na mesto. Rodney zisťuje že tento neprerušovaný lúč je pravdepodobne napájaný zo zdroja na domovskej planéte, potom vpálení do brány a vychádza v bráne, ktorú má satelit. Keďže lodi Apollo sa satelit nepodarilo ani trochu poškodiť Rodney si myslí že štít satelitu je napájaný s lúča, čiže kým bude lúč aktívny bude i satelit nepoškodený. A keďže je blízko planéty nemôže na Atlantise aktivovať ani vlastnú bránu.

Rodney zisťuje že štít mesta vydrží 29 hodín a má nápad ako tento čas predĺžiť. Chce potopiť mesto, pretože hovorí že ak sa jeho a Zelenkove výpočty nemýlili sa vodou zoslabí intenzita lúča. Keďže mesto má ZPM je to možné a preto mu doktorka Weirová aj plukovník Ellis plán schvaľujú. Mesto sa ponorí na dno oceánu - lúč na mesto stále pôsobí. Rodney ide hneď skontrolovať výpočty s zisťuje že nezískali týždeň času, ale iba niekoľko hodín navyše. Musia teda vymyslieť iný plán.

Radek a Rodney si vymieňajú nápady čo sa dá robiť, keď ich prichádza skontrolovať Sheppard. Ten keď počuje že nikde na tejto planéte nie je bezpečné miesto pred tým satelitom - vymyslí plán záchrany. Rodney súhlasí. Mesto bude mať energiu z 1 zpm, z antickej vrtnej plošiny a aktivuje hviezdny pohon a odletí preč. Keďže je to jediné riešenie doktora Weirová súhlasí. A aby keď bude mesto štartovať motor minulo menej energie vymýšľajú vylepšenie plánu - letka F-302 pod Lornovým vedením pritiahne asteroid do dráhy lúča a tým pádom bude štít mesta pri štarte spotrebúvať menej energie.

Sheppard sa teda usádza v ovládacom kresle a mesto sa postupne začína vynárať nad hladinu. Tesne pred zapnutím hviezdneho pohonu mesta sa pritiahnutí asteroid dostáva do dráhy lúča a tým zamedzuje jeho dopadaniu na mesto. Lenže pohon mesta sa nezapne - na chvíľu musia teda vypnúť štít mesta. Vtedy sa už pohon zapína úspešne a mesto začína letieť hore. Vo výške 500 metrov Rodney opäť aktivuje meský štít - lenže v tej chvíli lúč preťal asteroid a prešiel časťou hlavnej veže mesta kým naskočil štít. Síce urobil minimálne poškodenie, ale vážne zranil niekoľko ľudí v kontrolnej miestnosti, medzi nimi aj doktorku Weirovú.

Mesto letí hyperpohonom k novej planéte, vtedy prichádza Sheppard do kontrolnej miestnosti kde vidí kopec zranených. Na otázku vážnosti zranenia doktorky Weirovej mu doktorka Kellerová nevie odpovedať. Zrazu mesto vyletí z hyperpohonu a Rodney zisťuje že počas letu prišli o všetku energiu. Štít mesta vydrží ešte asi 20 hodín, ocitli sa mimo planét, mesiacov asteroidov, a keďže sú stratený nemôžu použiť ani hviezdnu bránu.

TO BE CONTINUED...