4x01 - Adrift

Premiéra USA: 28.9.2007
Epizóda: 401
Napísal: Martin Gero
Réžia: Joseph Mallozzi
Hosťujúci herci: Jewel Staite (Doktorka Jenifer Kellerová), Torri Higgison (Doktorka Elizabeth Weirová), Michael Beach (plukovík Abe Ellis), David Nykl (Dr.Radek Zelenka), Bill Dow (Dr.Lee).

Mesto sa nachádza vo vesmíre po vyskočení z hyperpohonu. Rodney sa snaží násjť riešenie situácie pretože energie mesta rapídne ubúda. Zatiaľ sa doktorka Kellerová a jej tím snaží zachrániť doktorku Weirovú.

Radek a Rodney pracujú na výpočtoch zostávajúcej energie. Rodney vysvetľuje Sheppardovi, že keď lúč trafil hlavnú vežu, tak sa poškodili časti, kadiaľ zo zpm prúdi energia. Keďže tieto časti sú poškodené, tak sa obrovské množstvo energie míňa len tak. Aby mesto vôbec niečo vydržalo, v meste sú vypínané všetky systémy a funkcie, ktoré energiu spotrebúvajú, ale nie sú úplne nevyhnutné pre prežite. Zrazu aj napriek tomuto začne mesto samo robiť záchranné opatrenie - zmenšuje oblasť, ktorú pokrýva štít.

Sheppard rýchlo volá tímy, ktoré sú na kraji mesta a vypínajú systémy. Je mu jasné, že jeden tím sa nestihne vrátiť späť - pretože posúvanie štítu sa k nim veľmi rýchlo blíži. Chce teda aby Rodney toto posúvanie štítu zastavil, ale ten Sheppardovi vysvetľuje, že s tým nemôže nič robiť. Nakoniec sa ten tím tesne pred návratom do bezpečnej oblasti ocitne mimo štítu. Ostatné tímy sa ale vrátiť stihnú. Rodney navrhne plán, že štít sa zúži len na hlavnú vežu a nakoniec ho aj vykoná. Potom čo bolo Rononovi vytiahnuté sklo, ktoré ho pri výbuchu zasiahlo, tak sa prichádza pozrieť na stav doktorky Weirovej - jej stav je naozaj zlý, doktorka Kellerová a tím stále pracujú a snažia sa doktorku zachrániť, ale úspech nemajú skoro žiadny.

Plukovník Samantha Carterová sa nachádza na prostrednej vesmírnej stanici. Tá bola dostavaná a ona sa tam momentálne nachádza spolu s doktorom Leem. Sú kontaktovaný plukovníkom Ellisom z Apolla, pretože tí dorazili na určené miesto stretnutia, ale mesto tam ešte stále nedorazilo, aj keď malo byť prvé. Sam teda začína hľadať riešenie ako sa spojiť z mestom.

Zelenka je vcelku úspešný pri opravách poškodených častí, po tejto pozitívnej správe pre Rodneyho je zrazu aj so Sheppardom zavolaný do kontrolnej miestnosti - mesto letí smerom na obrovský pás asteroidov. Keďže sa nemôžu cez ne prestrieľať - ovládacie kreslo je v časti, kde už nie je štít. Sheppard teda prichádza s plánom - všetky osoby v meste, ktoré majú Antický gén nasadajú do 20 jumperov a vzlietajú k asteroidom. Ich úloha je jasná, prestrieľať mestu cestu.

Doktorka Kellerová prichádza za Rodneym, pretože sa jej nedarí zachrániť doktorku Weirová. Ale hovorí, že jej našla v tele stopy nanitov, ktoré mala v sebe (3x06 The Real World). Ak by sa Rodneymu podarilo ich aktivovať, tak by mohli nahradiť odumreté bunky doktorky. Lenže do konca života by bola s časti replikátorom. Keď preberá túto možnosť s Sheppardom, tak ten je zásadne proti tejto akcií, aj keď Rodney mu vysvetľuje, že pre ňu, alebo mesto by žiadne nebezpečenstvo nehrozilo, pretože ich dokáže preprogramovať. Sheppard je zásadne proti.

Po úspešnej misií chce Rodney aktivovať hyperpohon, ale zisťujú, že nejaké z úlomkov z astreodov zasiahli dôležitú časť pre spustenie pohonu. Tá sa nachádza mimo štít, preto Sheppard so Zelenkom si musia obliecť skafandre a ísť von. Tam prechádzajú k časti, keď zrazu dôjdu k veľkej diere. Cez tú musia preskočiť a keď sa dostanú za ňu a Zelenka začne úsek opravovať zasiahne ho miniatúrny asteroid, veľký asi ako guľka.

Ronon prichádza do časti ošetrovne kde je doktorka Weirová, aj keď si je vedomý toho, že ho nepočuje, tak jej za všetko ďakuje. Doktorka Kellerová prichádza opäť za Rodneym - doktorka Weirová umiera, Rodney sa rýchlo rozhodne sám aktivovať nanity, bezohľadu na Sheppardov názor, pretože Sheppard v tej chvíli zachraňuje vonku Zelenku. Ronon je odstrčený, prichádza doktorka Kellerová a Rodney a začínajú konať.

Sheppard chce poslať Zelenku preč, ale ten to napriek zraneniu chce dokončiť, čo sa mu aj podarí, ale keď sa so Sheppardom vrátia a chcú aby bol aktivovaný hyperpohon, tak zistia, že energia klesla pod hranicu, kedy sa dal skok urobiť. Hneď na to sa Sheppard stíha pohádať s Rodneym, pretože urobil zbrklý čin bez jeho súhlasu. Elizabeth sa preberá a hneď je poslaná do karantény. Prichádza za ňou Teyla v ochrannom obleku a Elizabeth jej hovorí, že to nemali robiť, pretože nevedia čím si už raz kvôli replikátorom prešla.

V kontrolnej miestnosti všetky hľadajú riešenie situácie, prichádza aj zranený Zelenka. Spolu s Sheppardom a Rodneym dostane nápad - Rodney keď mal svoje super schopnosti dokázal ako použiť s jumperom hyperpohon - a s tým jumperom by sa dalo preletieť k nejakej relatívne blízkej planéte po zpm. Lenže jediná taká blízka je domovská planéta replikátorov.

TO BE CONTINUED...