4x02 - Lifeline

Premiéra USA: 5.10.2007
Epizóda: 402
Napísal: Carl Binder
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Torri Higgison (Doktorka Elizabeth Weirová), Michael Beach (plukovík Abe Ellis), David Nykl (Dr.Radek Zelenka), Bill Dow (Dr.Lee), David Ogden Stiers (Oberoth).

Zelenka a Mckay robia spoločne úpravy na jumperi, aby mohol používať hyperpohon. Keďže času majú stále menej a menej, tak Sheppard rozhoduje, že musí hneď. Prichádzajú za Elizabeth a hovoria jej o svojom pláne - spustia nanity v jej tele pri meste replikátorov, tým pádom by mali byť jednoducho schopný nájsť zpm aj najjednoduchšiu cestu k nemu. Elizabeth súhlasí a pripomína Sheppardovi, aby v prípade hocičoho podozrivého čo vykoná neváhali vypnúť nanity v jej tele - vypnúť, čiže zabiť ju.

Pred odchodom sa rozpráva Sheppard s Teylou, hovorí jej, že misia nemusí mať úspech a preto je potrebné aby ona v tom prípadne zariadila evakuáciu mesta na najbližšiu planétu - mesto síce zostup bez zpm neprežije, ale v jumperoch by väčšina ľudí v prípade núdze mohla utiecť. V galaxí Pegasa sa na prekrásnej zelenej planéte aktivuje brána. Vyjde z nej plukovník Carterová a doktor Lee. Hneď sú transportovaný na Apolla. Carterová vysvetľuje plukovníkovi Ellisovi ako rozšíriť senzory lode, ten dáva rozkaz na vykonanie úprav.

Na opačnej strane galaxie jumper vstupuje do hyperpohonu. Keď z neho vyjde nad planétou replikátorov, tak Rodney zisťuje, že minuli asi toľko energie ako Zelenka predpokladal - teda bez zpm nebudú schopný urobiť skoro preč. Maskovaný prilietavajú k mestu replikátorov. Rodney zapína spojenie a Elizabeth sa zrazu ocitne v sieti replikátorov, vidí koridory mesta, i jednotlivých replikátorov kde sa nachádzajú. Hneď im hovorí ako sa dostanú k zpm a kadiaľ by mali ísť. Sheppard sa Ronon vyrážajú za maskovaného jumperu, podľa navigovania prichádzajú k zpm, odpájajú ho a utekajú s ním do jumperu. Zrazu Rodney nachádza dôležitú informáciu - kód, ktorý prikazuje replikátorom aby útočili na Wraithov. Lenže je deaktivovaný. Ak by sa ho podarilo aktivovať, zmenilo by to priebeh celej vojny.

Plukovník Ellis a jeho Apollo robia ďalšiu zastávku - tentoraz dvanástu. Loď prechádza podľa pokynov od Carterovej kvadrantmi vesmíru a hľadá senzormi mesto. Rodney zatiaľ vysvetľuje ako by mohli aktivovať ten príkaz - ako jediné riešenie aby sa niečo nestalo Elizabeth, pripojenej k replikátorom sa ukazuje prísť k jadru a tam ho priamo nahrať.

Jumper letí ponad mestom a pristáva nad časťou kde je dôležité jadro. Rodney spúšťa ar pole proti replikátorom a rozširuje ho tak, aby nebolo len okolo jumperu, ale aj smerom dole do budovy. Sheppard vysvetľuje Rodneymu, že ide len on a Ronon, Rodney musí ostať - a Elizabeth do dopĺňa, aby na ňu dával pozor. Rodney dáva Sheppardovi tablet, ktorý má pripojiť k jadru a pripomína mu, že by sa mali naozaj ponáhľať, pretože je len otázkou času, kým replikátori ar pole prelomia.

V kontrolnej veži mesta replikátorov začína panovať rozruch, tam kde je ar pole vidia divnú energetickú anomáliu, ale Oberotovi je hneď jasné kto je za tým a vyráža k jadru. Elizabeth je stále spojená s replikátormi, a keďže vie, že Oberoth sa zo stovkami replikátorov blíži za Sheppardom uteká z jumperu. Sheppard sa snaží tablet zapojiť do jadra, ale nefunguje mu to. Rodney mu oznamuje útek Elizabeth a Sheppard po váhaní vydáva rozkaz aby vypol nanity v nej. Lenže Rodneymu vypnutie nefunguje.

Replikátori narážajú do ar pola a rozpadajú sa, ale čím viac ich v poli skončí, tým ľahšie zistia ďalší ako ním prejsť. Keď sa Oberoth blíži k Sheppardovi stretáva doktorku Weirová, ktorej ruka končí v jeho hlave. Replikátori sa akurát dostávajú k Sheppardovi a Rononovi, keď sú zrazu všetci zmrazený.

Elizabeth sa rozpráva s Oberothom, ktorý je prekvapený jej ovládnutím všetkých replikátorov. Je mu však jasné ako jej, že to dlho nepotrvá a on ju prelomí. Postupne vidí ako sa tak stane, jeho vojaci zajmú nielen Shepparda a Ronona, ale aj Rodneyho v jumperi. Keď za nimi do väzenia príde Oberoth a chce niečo vedieť o Atlantise, tak zisťuje, že celé to bola len fikcia v jeho hlave. Stále sa rozpráva s Elizabeth, stále je v jej zovretí a ona mu na tú dobu ovládla myseľ - videl niečo čo vôbec nebolo. Sheppardovi sa za ten čas podarilo konečne pripojiť tablet a spolu s Rononom uteká do jumperu.

Tesne pred návratom začínajú hľadať Elizabeth, pretože vedia, že nemôže byť ďaleko. Nakoniec ju nájdu, ako stojí pri Oberothovi, chcú jej pomôcť, ale ona na nich kričí aby utekali, nechali ju tam, pretože inak neutečú ani oni. Keď zvyšok tímu nasadá do jumperu, tak sila Elizabeth je už prekonaná, replikátori začínajú po lodi strieľať. Keď sa dostávajú na obežnú dráhu Rodney stále nemôže zapnúť hyperpohon. Vtedy sa tesne pred veľkou loďou replikátorov vynorí Apollo, zamestná veľkú loď a jumper môže zatiaľ vletieť do nákladného priestoru.

Mesto má pripojené zpm a plný štít. Sheppard si sadá do kresľa a čoskoro ho plukovník Carterová môže pochváliť za nádherná pristátie vode planéty, ktorá bola veľmi dôsledne vybratá - tak aby o nej nevedela Elizabeth. Následne je štít vypnutý a z galaxie Pegasa sú poslané pozdravy do sgc.

Sheppard obdivuje dva viditeľné mesiace novej planéty. Carterová chváli ich nebezpečnú misiu, ale Sheppard jej pripomína, že by to neprežili nebyť obete Elizabeth.