4x03 - Reunion

Premiéra USA: 12.10.2007
Epizóda: 403
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Christopher Judge (Teal´c), David Nykl (Radek Zelenka), Mark Dacascos (Tyr).

Teyla a Ronon prichádzajú do dediny, kde počuli, že prišli traja bojovníci, ktorý zabili veľa Wraithov, veľa kecajú a chľastajú. Tu stretávajú Rononových spolubojovníkov zo Satedy, Tyra, Aru a Arkaia. Na Atlantise sa Rodney dopočul, že nový veliteľ mesta bude z vedeckých kruhov a takisto expert na Antickú technológiu. Preto vysvetľuje Zelenkovi, že to nemôže byť nikdy iný ako on. Keď prichádza do kontrolnej miestnosti ho Sheppard vyvádza z omylu - novým veliacim dôstojníkom na Atlantise bude Samantha Carterová.

Ronon sa od svojich priateľov dozvedá o ich boji proti Wraithom, o ich úspechoch. Lákajú ho, aby sa pridal k nim, bojoval s nimi. Na Zemi sa zatiaľ plukovník Carterová pripravuje na odchod na Atlantis. Prichádza sa za ňou rozlúčiť Teal´c. Potom prechádza cez bránu a ocitá sa v stratenom meste Antikov, kde ju víta veľká časť expedície.

Sam sa ubytováva, keď za ňou prichádza Rodney a prináša jej nejaké kvety. Vysvetľuje jej, aby obaja boli na Atlantise v pohode, napriek ich neuveriteľné vzájomnej túžbe po sebe. Sam nechápe čo mele, vtedy prichádza Ronon. Ten sa dopočul, že je novou veliacou osobou, a chce na Atlantis zobrať svojich Satedských priateľov. Sam to nechce dovoliť, pretože nové predpisy jej v tom bránia. Ronon jej hovorí, že doktorka Weirová by s tým problém nikdy nemala a odchádza. Postupne sa rozkríkne po meste, že sa Ronon chystá opustiť Atlantis.

Do dediny na poradu so Sateďanmi volá aj Shepparda, Rodneyho a Teylu. Tyr vysvetľuje, že sa chystajú na veľký Wraithský cieľ - laboratórium, ktoré by vďaka vojne replikátorov a Wraithov malo byť dosť nechránené. Sheppard ani Rodney do tejto misie nechcú ísť, pretože by radšej čakali kým sa tieto dve nepriateľské strany vymlátia medzi sebou. Rononovi priatelia hovoria cieľ prečo chcú urobiť túto akciu, a hneď aj Sheppard mení názor - Wraithi sa v tomto komplexe snažia dojsť na to, ako vypnúť kód, ktorý dáva replikátorom príkaz k útoku na Wraithov. A k tejto misii potrebujú niečo ako sa tam dostať a späť - jumper.

Za nie príliš priateľskej nálady sa teda Sheppard a Rononovi priatelia vydávajú na misiu. Dostávajú sa do komplexu, kde nachádzajú len malé množstvo stráží. Postupne sa rozdelia. Sheppardov tím je zrazu napadnutý veľkým množstvom Wraithov. Ronon sa odtrháva od svojho tímu ako počuje streľbu a uteká. Sheppard i Teyla sú omráčený, Rodney je zajatý a je privedený do centra laboratória. Tam dostáva od Wraithov príkaz zmeniť kód replikátorov. Dokonca má pred sebou zamrazený aj pokusný subjekt - replikátora.

Ronon prichádza do atlantisu, oznamuje aká je situácia a Sam vysiela záchrannú misiu, ktorej sa aj sama zúčastní. Jeden jumper odlákava stíhačky Wraithov, kým druhý sa dostáva tesne ku komplexu. Tím vedení Sam vchádza do priestorov laboratória a prestrieľava sa cez Wraithov. Ronon stretáva svojich priateľov a zisťuje, že to oni nalákali Sheppardov tím do pasce - spolupracujú s Wraithami. Rozzúrený Ronon sa s nimi pustí do súboja, v ktorom dvoch z nich zabije a tretí utečie. Sheppard a Teyla sú oslobodený, spolu so Sam nachádzajú Rodneyho. Vedľa neho sa vďaka streľbe do vedení uvoľňuje replikátor zo svojho zajatia. Všetci sa pripravujú ako ho zneškodniť, ale replikátor si ich nevšíma, útočí len na Wraithov.

Sheppardov, aj záchranný tím sa vracajú do mesta. Ronon sa opäť ubytováva v meste a je rád, že je späť doma.