4x05 - Travelers

Premiéra USA: 26.10.2007
Epizóda: 405
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Jill Wagner (Larrin), Kavan Smith (Lorne), Sean Rogerson (Nevik), Michael Cram (Silas), Scott Heindl (Wraith), Chris Kalhoon (Crewman)

Sheppard sa jumperom vracia sa zo zásobovacej misie. Akurát ako sa blíži k bráne nad planétou sa ocitne pod paľbou. Má vyradený hyperpohon a čoskoro sa jeho jumper ocitá v nákladnom priestore veľkej lodi, ktorá skáča do hyperpriestoru.

Na lodi, ktorá ho zajala je vypočúvaný, mučený a nakoniec za nm prichádza osoba, ktorá sa predstavý ako Larin. Tá mu vysvetľuje, že sa ocitol na palube lodí Cestovateľov, národa, ktorý žije na pár vesmírnych lodiach. A to hlavné čo od neho chcú je využitie anticého génu. Zistili, že ho má, a chcú aby mohli akcie podmienené týmto génom replikovať - sprístupniť ich svojim ľuďom. Preto má aktivovať antickú loď triedy Aurora.

Na lodi sa ocitá on, Larin a dvaja jej ľudia. Tí sú s Sheppardom na mostíku, potom ako aktivuje loď mu dávajú príkaz pohnúť loďou. Sheppard ich upozorní na to, že mu zabudli dať aktivovať inerciálne tlmiče. Aktivuje teda loď, keďže bez tlmičov obaja sú tresknutí o stenu, kým on v kresle ostane nezranený. Oboch zviaže a nadväzuje hovor s Larin, ktorá bola v zadnej časti lode. Tá mu oznamuje, že zrušila pôsobenie štítu na radiáciu v jeho časťi lode. Aj keď jej Sheppard neverí, zisťuje že kontrolky u jej ľudí začínajú blikať. V záujme prežitia jej teda musí uveriť a dať sa zajať.

Do lodného väzenia za ním prichádza čoskoro nasratá Larin a hneď s príchodu mu jednu vrazí. Nestačí sa čudovať a už dostáva ďalšiu. To za to, že aktivoval lodný komunikátor. A tak nedal vedieť o polohe lode len svojim priateľom, ale aj Wraithom, ktorých loď vyskakuje z hyperpriestoru blízko tejto antickej lode typu Aurora.

Mckay a takisto všetci s ním na Atlantise vzdali hľadanie po Sheppardovi, pretože bez žiadnej stopy sa nedá nič robiť. Avšak nakoniec Mckay zachytí Sheppardove vysielanie z lode - signál s.o.s. Tím zložení s 5 jumperom sa vydáva na záchrannú akciu.

Sheppard a Larin sa stále hádajú, keď loď Wraithov začne strieľať. Sheppardovi sa ju podarí presvedčiť, že lepšie ako keby mali všetci zomrieť bude ak opätujú paľbu. Uteká teda k zbraňovému kreslu. Wraithi stále strieľajú, ničia mostík spolu s dvomi Cestovateľmi. Sheppard zničí loď Wraithov a od Larin dostáva príkaz aby ostal tam kde je, ale on samozrejme uteká do záložného riadiaceho strediska a uväzňuje ju pri kresle, ku ktorému dobehla.

Tá sa z miestnosti prestrieľa von a na chodbe sa stretáva s Wraithom, ktorý na ňu zútočí. Už to s ňou vyzerá veľmi zle, keď pribieha Sheppard a Wraitha zabíja. Hneď na to sa musia obaja schovať, pretože okolo prechádzajú ďalší traja a im už neostali zbrane. Vymyslia plán - Larin beží Wraithov odlákať k boku lode a Sheppard do toho boku vystrelí dron. Plán vychádza, ale zabití sú len dvaja Wriathi. Larin ledva unikla výbuhu, keď sa pri nej ocitá tretí Wraith.

Keď pribehne Sheppard vidí na zemi Larin na nakŕmeného Wraitha, ktorý sa ju chystá doraziť. Oprie Wraithovi o hlavu zbraň a dá mu ponuku, nechá ho ujsť, ak vráti Larin to čo jej zobral. Wraith pristúpi na dohodu a Sheppard ho potom necháva odísť v šipke preč. Prekvapená Larin sa preberá a nechápe čo sa stalo. Vdačná Sheppardovi za záchranu ho pobozká a pri tom mu zoberie z ruky omračovač, ktorý pred tým zobral Wraithovi. Opäť je teda zajatý.

Flotila cestovateľov nachádza antickú loď. Larin chce aby Sheppard pomohol s nejakými antickými systémami, ale on veľmi nadšený nie je. Presvedčí Larin, že aj keď ich vzťahy a dôvera nie su úplne najlepšie, ale že nejaké to spojenectvo by mohlo fungovať, ak ho pustí preč.

Päť jumperov nachádza antickú loď a flotilu lodí cestovateľov. Rozhodujú sa čo urobiť, keď zrazu všetky lode skočia do hyperpriestoru. Vtedy sa im ozve Sheppard z jumperu, ktorého Larin pustila preč.