4x13 - Quarantine

Premiéra USA: 18.1.2008
Epizóda: 413
Napísal: Carl Binder
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Jewel Staite (Doktorka Jennifer Kellerová), David Nykl (Radek Zelenka), Brenda James (Katie Brown), Kavan Smith (Lorne), Chuck Campbell (Technik), Sharon Taylor (Technik)

Rodney oznamuje Sheppardovi počas hrania golfu na počítači, že ide požiadať Katie o ruku. Za chvíľu odchádza a ide za Katie do botanického laboratória. Za Sheppardom prichádza Teyla, ktorá by sa s ním rada porozprávala. Doktor Zelenka smeruje k výťahu, pretože je na cesto do riadiaceho centra a stretáva plukovníka Carterovú, ktorá ide tiež. Ronon prichádza na ošetrovňu, pretože opäť si pri zápasení zranil ruku. Vtedy sa zrazu začnú zatvárať dvere po celom meste.

Žiadne dvere nejdú otvoriť, všetky miestnosti sú uzavreté. Sheppard ostal v miestnosti s Teylou, Zelenka s Carterovou v transportéry, Ronon v ošetrovni s doktorkou Kellerovou a Rodney s Katie v botanickom laboratóriu. Rodney sa snaží prísť na to čo sa stalo, preto si pýta vysielačku, avšak Katie mu vysvetľuje, že vysielačka je za dverami, ktoré sa nedajú otvoriť. Rodney sa teda chce dostať k počítaču, lenže uvedomuje si, že aj ten je za dverami. Situácia sa teda pre neho stáva neuveriteľne zúfalou.

Sheppard a Teyla sa pokúšajú dôjsť na to čo sa stalo. Je im jasné, ako aj všetkým ostatným, že ide o karanténne uzavretie mesta, ktoré nastáva v prípade rozšírenia nejakej závažnej choroby. Doktorka Kellerová ošetrí Rononovu ruku, lenže čoskoro musí znovu, pretože Ronon sa brutálne snaží otvoriť dvere a pritom si vytrhá stehy. Teyla vysvetľuje Sheppardovi o čom sa s ním chcela rozprávať - o dieťati, ktoré čaká, pretože už prišlo o otca a Teyla sa obáva, že keď po jeho narodení sa opäť začne zúčastňovať akcií, tak môže prísť aj o ňu.

Sheppard s Teylou z počítača zisťujú, že prišlo k narušeniu fotosféry planéty a preto nastalo toto uzavretie - teda žiadna šíriaca sa choroba. Presne túto informáciu zisťuje aj Carterová a Zelenka vďaka jeho tabletu. Carterová sa pomocou neho snaží získať ešte ďalšie informácie a keď ho prepája s ovládaním transportéru aby sa dali otvoriť dvere - tablet vyhorí.

Doktorka Kellerová usudzuje, že nejakú dobu budú musieť zostať sami, až kým sa niekomu nepodarí vyriešiť problém. Chce sa teda začať s Rononom rozprávať, lepšie sa spoznať, ale ten len na ňu nechápavo pozerá. Rodney sa pozerá na situáciu stále bezradnejšie, predstava, že sa niečo stalo ho neuveriteľne ubíja, ani utešovanie od Katie nepomáha.

Sheppard sa vďaka tomu, že si pamätá Rodneyho heslo snaží dostať k ďalším informáciám. Dozvedá sa o tom, že mesto pri uzavretí začalo vysielať signál do vesmíru - ktorý môžu chytať aj lode Wraithov. Tento signál môže vypnúť len z riadiaceho centra. Preto rozbíja okno a vylieza ním von. Zdesená Teyla iba pozerá ako Sheppard začína liezť po veži hore. Krátko na to sa objavuje skoro na vrchole veže a rozbíja ďalšie okno - aby sa dostal do riadiaceho centra. Tam vypína signál. Lenže po vypnutí signálu sa ozve nepríjemní zvuk - odpočítavanie do autodeštrukcie. Vtedy sa vypnú aj všetky počítače, autodeštrukcia sa teda nedá vypnúť. Vypne sa iba jej zvuk, ale to je všetko. Sheppardovi, Lornovi aj všetkým tam je jasné, že teraz ju vypnú len tak ak vypnú zdroj. Rodney je taký zúfalí, že sa zvalí na zem. Vtedy mu vypadne prsteň a Katie ho zdvihne. Rodney jej hovorí, že keď prišiel ju chcel požiadať o ruku.

Ronon a doktorka Kellerová sa pokúšajú otvoriť dvere tým, že do nich odpaľujú vodíkovú nádrž, ale ani to ich neotvorí. Plán im síce nevyšiel, ale nakoniec sa začnú rozprávať a postupne aj zbližovať.

Sheppard s Lornom odpaľujú dvere a zrazu počujú z transportéra výkriky. Pribehnú, s námahou ho otvoria - Zelenka a Carterová vybiehajú von. Jediná možnosť ako zastaviť autodeštrukciu je dostať sa tam odtiaľ cez ventilačnú šachtu. Carterová sa ponúka, ale Zelenka ju presvedčí, že je menší a ľahko sa tam dostane. Lezie cez šachtu až prelezie k zdroju, kde odpája všetky generátory.

Rodney opäť prichádza za Katie, hovorí, že ju pred tým prišiel požiadať o ruku, ale ešte sa necíti pripravený a veľmi je potešení, keď sa dozvedá, že pripravená nie je ešte ani ona.