4x14 - Harmony

Premiéra USA: 25.1.2008
Epizóda: 414
Napísal: Martin Gero
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Jodelle Ferland (Harmónia), Alexis Kellum Creer (Flora), Crystal Lowe (Mardola), David Richmond-Peck (Toran).

Sheppard je spolu s Mckayom opäť raz na návšteve sveta, s ktorým má Atlantis veľmi dobré obchodné vzťahy. V kráľovstve zomiera kráľovná a jej sestry Flora a Mardola požiadajú Johna a Rodneyho aby ochránili ich najmladšiu sestru Harmóniu, pri skúške, ktorá má určiť či sa stane kráľovnou. Prisľúbia pomoc a spolu s Harmóniou sa vydávajú na púť, ktorej cieľom sú staré ruiny, kde sa pri meditácií má s Harmónie stať kráľovná.

Po ceste sa im malá Harmónia chváli svojimi skúsenosťami ohľadom prežitia v lese, takisto je veľmi zvedavá a drzá - hlavne k Rodneymu. Podľa starej mapy prídu k miestu kde má byť most, miesto neho nachádzajú len veľkú priepasť bez mosta. Sheppard sa ide pozrieť či nenájde nejaký iný prechod a Rodneyho nechá s Harmóniou.

Harmónia vyťahuje z Sheppardovho batohu jeho tyčinku, a ide ju jesť. Naštvaný a hladný Rodney sa ju snaží od nej získať, ale dostane len prázdny obal. Vtedy sa akurát vráti Sheppard. Rodney mu vysvetľuje čo sa stalo, lenže malá Harmónia brutálne zaklame, povie, že tyčinku zjedol Rodney a keďže ten má v ruke obal Sheppard mu uverí. Ako pokračujú v ceste Rodney sa stále o niečom nevie s Harmóniou dohodnúť, keď si zrazu uvedomí, že Sheppard za nimi nejde. Miesto toho na nich mieria zbrane dva vojaci Geni. Tí chcú Harmóniu a Rodneymu sľubujú, že ak im ju dá, tak ho nechajú na pokoji. Ako Rodney rozmýšľa nad touto lákavou ponukou objavuje sa Sheppard a oboch zastrelí. Ako vysvetľuje cítil nebezpečenstvo, preto zostal pozadu.

Všetci traja sa ukrývajú a chystajú sa návrat do dediny. Harmónia protestuje, pretože tým by stratila šancu stať sa kráľovnou, čo ju zjavne trápi viac ako vojaci Geni. Sheppard sa radí s Rodneym čo s ňou urobia a rozhodne ju nechce omráčiť ako to Rodney navrhuje. Keď sa k nej vrátia Harmóniu samozrejme nenájdu.

Po dlhej dobe hľadania lesom začne hladný Rodney cítiť jedlo. Myslí si, že začína mať halucinácie, lenže to jedlo cíti aj Sheppard. Idú za čuchom a prichádzajú k jaskyni v ktorej horí oheň. Obaja si myslia, že tam nájdu vojakov Geni, lenže miesto toho pri ohni sedí Harmónia a opeká.

S pred jaskyne sú počuť veľmi divné zvuky - podľa Harmónie ide o príšeru, ktorá chráni ruiny, ale jej vraj neublíži. Počas čakania dáva Harmónia Sheppardovi ponuku - keď sa stane kráľovnou, tak by potrebovala kráľa. Neskôr sa ešte ubezpečuje, či sa Rodney nepostaví medzi ňu a Shepparda. To, že podľa Rodneyho to nebude ani nutné ju nezaujíma.

Sheppard sa chce vrátiť do dediny, ale vzhľadom na to, že bude svitať Harmónia chce stále viac ísť k ruinám a keďže tie už nie sú ďaleko nakoniec sa tam rozhodnú ísť. Tam nachádzajú vojaka Geni ako sa hrá s nejakým antickým zariadením. Toho omráčia a prichádzajú medzi Antické ruiny. Harmónia hneď pribehne k podstavcu, ktorý tam uvidí a prikladá svoj náhrdelník. Ten by mal zažiariť ak je hodná byť kráľovnou, ale on nežiari.

Rodney zisťuje, že ide o antické zariadenie na strieľanie mini strieľ a ruiny sú pozostatkom miesta, kde Antikovia strely vytvorili, ale je poškodené a pokúša sa to opraviť. A náhrdelník, ktorý má Harmónia slúži na aktiváciu strieľ, stačí mať antický gén. Sheppard zatiaľ vysvetľuje Harmónií o čo ide. Za krátko prichádza veľké množstvo vojakov Geni a oni sa teda musia ukryť za neďaleké skaly. Ako tam bežia vojaci Geni začínajú strieľať a Rodney zachraňuje Harmóniu keď ju strháva na Zem. Úspešne sa všetci dostanú za skaly.

Keďže sú obkľúčení a nemajú moc na výber Sheppard vytrhne Harmónií náhrdelník, dobehne k podstavcu a vypustí strely, ktoré napadnú vojakov Geni. Potom vylezie aj Harmónia s úkrytu a vyskúša náhrdelník - nielen Sheppardovi, ale aj jej žiari. A na Shepparda za to čo spravil je strašne naštvaná a hrdinom sa pre ňu stáva Rodney.