4x15 - Outcast

Premiéra USA: 1.2.2008
Epizóda: 415
Napísal: Alan McCullough a Joe Flaningan
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Kari Wuhrer (Nancy), Emma Lahana (Ava Dixon), Stephen E. Miller (Richard Poole), Dylan Neal (Dave Sheppard), Bill Dow (Bill Lee), Dean Marshall (Bates), Adrian Hein (Replikátor), Kwesi Ameyaw (seržant),

Sheppard musí podniknúť cestu na Zem - pretože zomrel jeho otec. Keďže Rodney musí ísť na misiu na planétu detí, tak na Zem ho ide sprevádzať Ronon. Obaja sa zúčastňujú pohrebu Johnovho otca. Tam sa John stretáva nielen so svojím nie veľmi milým bratom, ale aj so svojou bývalou ženou - Nancy.

Po pohrebe k ním prichádza neznáma žena, ktorá sa nutne potrebuje porozprávať. Nepovie prečo, ale ukazuje, že o programe hviezdnej brány toho vie naozaj veľa. Predstavuje sa ako Ava - výskumníčka, ktorá pracovala pre Henryho Wallaceho. Wallaceho firma pracovala s rôznymi mimozemskými technológiami - nedávno kvôli tomu skoro zomrela Rodneyho sestra, pretože bola infikovaná nanitmy.

Ava rozpráva o tom, ako v poslednej dobe spolu so svojím kolegom doktorom Poolom pracovali na projekte s nanitmy - ako zostrojili nového replikátora. Projekt bol samozrejme ilegálny. Jedného dňa sa doktor Pool snažil zachrániť situáciu a tak chcel aby sa replikátor sám vypol. Ten miesto toho odhodil Poola, utiekol a po ceste ešte aj zabil stráže.

Vojenský tím vtrháva do Poolovej kancelárie, prehľadáva ju. Pool je zajatý a spolu s Avou, Sheppardom a Rononom je transportovaný na Apolla. Tam sa Sheppard stretáva s Batesom, ktorý s ním pred pár rokmi slúžil na Atlantise. Lenže potom bol zranený Wraithom a prevelený na Zem. Ako Bates hovorí, dosal pár vojenských vyznamenaní a nakoniec sa stal členom ioa, pre ktorú aj teraz pracuje.

Doktor Pool pri vyšetrovaní na lodi odmieta spolupracovať, pretože vie, že aj tak bude potrestaný bez riadneho súdu. Ale Ava hovorí, že ona spolupracovať bude. Keďže dáta v Poolovej kancelárií boli kódovanie 246 miestnym kódom, tak z dovolenky bol transportovaný doktor Lee, aby ho rozlúštil. Takisto hľadá možnosť ako sledovať replikátora.

Podarí sa mu lokalizovať jeho energetickú signatúru. Vojenský tím obkľučuje oblasť v ktorej sa má nachádzať replikátor. Vytvárajú dvojice po dvoch a snažia sa ho nájsť. Sheppard je v tíme s Rononom, a keďže dole išiel aj doktor Pool s Batesom, tak tí idú spolu. Tejto dvojica sa aj replikátora podarí lokalizovať, ako to Bates oznámi to vysielačky, tak ho Pool omráči a sám uteká za replikátorom.

Keď ho nájde, tak ho presviedča aby sa skúsil sám deaktivovať a potom sám nahodiť, ako to skúšavali v pracovni, pretože vďaka tomu ho nebudú môcť maskovať. Replikátor sa vrhá na doktora Poola - keď pribehne Sheppard a Ronon nachádzajú ho mŕtveho. Keď chcú od doktora Lee vedieť kde sa replikátor momentálne nachádza, tak ten im oznamuje, že ho stratil a nevie ho nájsť.

Tímy ho teda v oblasti naďalej hľadajú, to sa aj podarí, a Sheppard s Rononom ho začínajú naháňať, strieľajú po ňom, ale replikátor stále uteká. Podarí sa mu dobehnúť až na okraj prístavu, vylezie na vežu a skočí do vody. Oblasť je niekoľko hodín prehľadávaná, ale replikátora nie je možné nájsť.

Sheppard sa začína zaujímať či doktor Pool nemal nejakého kupca, alebo niekoho pre koho mal tohto replikátora doručiť. Stretne sa so svojou ženou, ktorá pracuje v "homeworld security" a snaží sa ju presvedčiť aby mu zistila všetky možné informácie o projekte Archetyp.

Doktor Lee rozlúštil kód doktora Poola a nachádza veľmi zaujímavú informáciu - Ava zomrela pri autonehode a mala by byť už pol roka mŕtva. Všetkým je hneď jasné, že je ďalší replikátor. Keď dôjdu do pracovne doktora Poola, kde bola naposledy, tak ju tam už nenachádzajú - je na úteku.

So Sheppardom sa spája jeho žena a prináša mu nejaké údaje o projekte. Pri ich analýze nič zaujímavé nenájdu okrem toho, že doktor Lee si všíma údaje o skladisku na skladovanie neutrina - prvku, ktorý potrebuje replikátor aby sa opravil, čiže je veľká šanca, že tam pôjde. Do skladiska sa teda vydáva opäť veľká zásahová jednotka.

Replikátor sa ukazuje, Sheppard a Ronon ho začnú ostreľovať, replikátor sa bleskovo vrhne na Shepparda a začne ho škrtiť. Vtedy sa objaví Ava a odhodí replikátora. Začnú sa spolu mlátiť, on ju omráči a vtedy sa na neho vrhne Ronon. Sheppardovi sa podarí do neho zabodnúť nôž s označovačom aby ho Apollo mohol preniesť na nízku orbitu Zeme, kde je roztavený v atmosfére.

Sheppardovi aj Batesovi je jasné, že aj keď Ava pomohla, stále je replikátorka a to sa nedá prehliadnuť. Nakoniec ako riešenie prichádza to, že jej vedomie je stiahnuté do umelej reality, ktorú vytvoril doktor Lee (podobnej aká bola na lodi aurora 2x09).