4x16 - Trio

Premiéra USA: 8.2.2008
Epizóda: 416
Napísal: Martin Gero
Réžia: Martin Gero
Hosťujúci herci: Jewel Staite (Jennifer Kellerová), Nico Ghisi (Dieťa), Alberto Ghisi (Dieťa) ).

Plukovník Carterová, doktorka Kellerová a Mckay prichádzajú na planétu s častími otrasmi pôdy, ktoré ohrozujú miestnych obyvateľov. Keďže tí boli dlho utláčaní zo strany Geni, tak sú veľmi nedôverčivý. Preto sa veľmi ťažko presviedčajú, aby planétu opustili.

Po príchode bránou a asi pol hodinou cesty sa Rodney prepadne pod zem - do genijskej šachty. Sam a Jeniffer si ľahnú aby rozložili svoju váhu a pozerajú sa do jamy, ktorou sa Mckay prepadol - vtedy sa prepadnú aj oni dve. Nachádzajú sa asi tak 10 metrov pod povchom, v nie moc veľkej miestnosti. Naštastie sú všetci bez vážneho zranenia a začínajú hľadať cestu von.

Prvé dve z miestnosti sa nedajú otvoriť, pretože sú zavreté špeciálnym genijským zámkom s kódom. Druhé sa po veľkej námahe otvoriť dajú, lenže miesto východu sa za nimi nachádza obrovská priepasť. Dvere rýchlo zatvoria a hľadajú ďalšiu cestu von. Keďže je v miestnosti veľa debien, tak ich začnú ukladať na seba, aby sa cez ne dostali von.

Keď sú bedne naukladané do istej výšky, Sam začne na ne liezť. Lenže sú veľmi nestabilné a aj s ňou sa zrútia. Rodney vymyslí ďalší plán - z búnd a oblečenia urobiť lano, a to by malo siahať snáď až na povrch. Jeniffer sa hneď začne vyzliekať, avšak zbytočne, pretože Sam nachádza lano. Aby sa po ňom mohla vyšplhať navrhuje na ňom uviazať veľké množstvo uzlov. Rodney pre istotu začne čítať genijské spisy, aby uzly nemusel viazať.

Počas viazania Sam a Jeniffer hrajú hru "koho by si radšej", do ktorej sa snažia postupne zapojiť aj Rodneyho, ktorý dosť protestuje. Keď uviažu uzly, zrazu počujú blížiace sa hlasy. Začnú kričať o pomoc a hore sa objavujú dve malé deti. Presviedčajú deti, aby zavolali sovjich rodičov, lenže tie odmietajú. V tejto oblasti sa vraj nemajú hrať a mali by s toho problém. Ubezpečovanie, že by problém nemali nepomáha. Deti odchádzajú, Rodney dostane nápad, aby im Sam ukázala - tá nesúhasí s týmto nápadom a deťi odchádzajú.

Uzly na lane sú hotové a Rodney sa podujme že ho vyhodí hore spolu s kotvou, ktorú našiel. Prvý pokus sa mu nepodarí, navyše pritom skoro usekne hlavu Sam. Pri druhom pokuse zase kotva spadne na rúru s plynom, ktorý začne unikať a chytí sa horieť, našťastie Sam zatvára uzáver.

V zápätí chytá lano a aj s kotvou ho vyhodí na prvý pokus. Zavesí sa na lano, že ide šplhať, lenže stiahne kotvu aj s novou hlinou dole, pretože tá sa tam nemá o čo uchytiť. Keďže tento plán nemôžu vykonať začnú hľadať ďalší. Rodney si všimne trámy pár metrov nad nim trámi a navrhuje tam postaviť most, aby boli bližšie k východu na povrch. Lenže dosky na spojenie trámou nie su dosť dlhé.

Vtedy dostáva Jeniffer geniálny nápad - spomína si ba barový trik, ako spojiť tri poháre nožíkmi, ktoré nie su tak dlhé ako vzdialenosť medzi nimi. A presne tak ako sa to robí s pohármi navrhuje spojiť trámy a hore miesto nového poháru navrhuje dať jednu z bedieň. Hneď začnú posúvať a dvíhať laty, až nakoniec je spojenie hotové a hore je vyteperená debňa.

Sam začne liezť hore a ako sa ide postaviť na bedňu celé to vyzerá veľmi nestabilné, ale ona napriek tomu lezie hore. Vtedy nastane otras, celé sa to zrúti a Sam si pri páde zlomý nohu. Doktorka ju zachraňuje a Rodney dostane ďalší nápad. Lano pripevní na kovovú tyč a do tej pustí plyn z rúri, s ktorej pred tým unikal. Keď sa plynu nahromadí dosť ho odpáli a tyč vyletí von. Začne ťahať za lano a vyzerá to tak, že sa to konečne von poriadne zachytilo. Lenže ako ide liezť začne dnu padať kopec hliny, lano s tyčov tiež a celá miestnosť sa veľmi prudko pod tou váhou nakloní.

Pri naklonení miestnosti sa otvoria dvere smerujúce do priepasti a vypadne Jeniffer - ostane sa držať len na lane, na ktorého druhej strane je vystresovaný Rodney. Ten si nevie predstaviť ako ju vytiahne hore keď zrazu doktorka zakričí aby ju spustil nižšie, vidí tam totiž východ von. Rodney ju teda popustí, a ona sa prehubne do štôlne, do ktorej vniká denné svetlo.

Keďže Sam nemôže na lane zliezť, tak jej Rodney urobí nosítka a spustí ju tam. Potom s posledných síl sám zlezie a všetci sa dostávajú na povrch. Na Atlantise Rodneymu Jeniffer pripomína, že jej dlží pivo za ten barový trik.