4x18 - The Kindred Part 1

Premiéra USA: 15.2.2008
Epizóda: 418
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Peter Woeste
Hosťujúci herci: Paul McGillion (Carson Beckett), Jewel Staite (Jennifer Keller), Mitch Pileggi (Steven Caldwell), Christopher Heyerdahl (Wraith), Connor Trinneer (Michael)

Sheppardov tím a Sam sú na pohrebe Teylinho muža - Kanana. Počas obradu berie Teyla pochodňu a podľa tradície telo podpáli. Po podpálení sa všimne, že Kanan sa pohne, Teyla začne kričať a zrazu sa zobudí v posteli na Atlantise, s uvedomením, že išlo o nejakú víziu.

Doktorka Kellerová upozorňuje na novú záhadnú chorobu, ktorá sa rozširuje po galaxií. Táto epidémia zabíja 30% populácie a šíri sa na planétach, ktoré spolu nemajú skoro žiadny kontakt. A čo je divné zabíja aj ľudí aj Wraithov. Rodney prichádza dať Teyla dar pred narodením dieťaťa a vtedy sa dozvedá o jej vizí. Keď má Teyla aj druhú, tak presvedčí ostatných aby išli do dediny, do ktorej má ísť podľa tej vízie. V nej videla Kanana a dával jej náramok, ktorý mu kúpila práve v tej dedine.

Sheppardov tím teda preskúmava túto dedinu, ale nič tam nenachádza. Keď sa vrátia späť, tak sa dozvedajú od doktorky Kellerovej o podobnosti šíriaceho sa vírusu s vírusom, ktorý vytvorili kedysi ľudia na planéte Hoff, aby mohli čeliť Wraithov. Tento vírus síce zabije Wraitha, ktorý sa kŕmi na človeku, ale takisto zabije aj 30 % ľudí, ktorí sú naočkovaný.

Preto sa tím hneď vracia na planétu Hoff. Teyla sa medzitým vracia do svojej miestnosti kde začína meditovať. Vtedy má už v poradí tretiu víziu, v ktorej opäť vidí Kanana, ktorý jej spomína, že boli pri hľadaní v dedine veľmi blízko. Chce aby Teyla hľadala ďalej a zachránila aj jeho aj jej ľudí.

Sheppardov tím po niekoľkých rokoch, opäť raz prichádza na planétu Hoff. Tu bola celá civilizácia vyhladená Wraithami. Pri prieskume mesta vôbec nič užitočné nenachádzajú, skoro všetko je zničené, alebo preč. Akurát okolo Rodneyho prebehne banda deciek, ktorá kradne veci. Ale keď jedného Rodney zastaví, tak o výskume, ktorý hľadá nikdy nepočuli.

Teyla oznamuje Sam jej ďalšiu víziu, aj to, že musí hneď ísť. Tá s toho nie je nadšená a Teyla jej ešte oznamuje, že ju na Atlantise nemôže držať nasilu. Sam oznámi plukovníkovi Lornovi, že s týmom Teylu doprvevadí na tú planétu a Teyle hovorí, že ju rozhodne nenechá ísť samotnú.

Z Hoffu sa vracia tím a v kontrolnom centre vidia, že ich kontaktoval Wraith Todd. Keďže je len jedna možnosť ako overiť, čo vlastne chce, tak tím odchádza hneď preč, aj napriek Rodneyho nevôle. Lornov tím a Teyla zatiaľ prišli do dediny a začínajú ju prehľadávať. Zrazu uvidí Teyla muža, ktorý v ruke drží niečo čo patrilo jej mužovi. Hneď mu o krk opiera nôž a chce vedieť odkiaľ to má.

Obchodník je spomenie, že od kupca, ktorý pravidelne chodí. Teyla aj Lornov tím si ho počkajú a keď príde sa ho Lorne začne vypytovať, odkiaľ nosí svoje veci. Vtedy kupec začne utekať, lenže dobehne akurát k Teyle, ktorá ho mohutnou palicou omráči. Ten sa zajatý prebudí v dome kde ho začne Lorne vypočúvať, najprv nechce spolupracovať, ale keď sa mu Teyla začne vyhrážať tým, že povedia, že je Wraithský uctievač, tak povie, že to má z planéty kde okráda mŕtvoly, ale je ich tam ochotný zaviesť.

Sheppardov tím prichádza do Toddovej lodi, v ktorej nachádzajú mŕtvych Wraithov. Vtedy sa objaví Todd, ktorý rozpráva ako ich zabil pri kŕmení záhadný vírus. Podľa neho za týmto útokom môže stáť len jedna osoba, ale jej identitu je ochotný prezradiť len za informácie z Atlantisu o víruse.

Lornov tím ide s Teylou a obchodníkom na danú planétu, keď sa zrazu ozve zvuk Wraithskej stíhačky. Tá nad nimi preletí a transportuje Teylu. Tú privezie na materskú loď. Tam sa Teyla stretáva s osobou, ktorá ju zajala - Wraithom Michaelom. Ten sa teší z veľkého rodinného stretnutia a Teyla chápe, že on je tým kto zajal jej ľudí. A čo je horšie, Michael spomína, že má s jej synom veľké plány.

Po debate na Atlantise sa Sheppardov tím vracia za Toddom. Dávajú mu zlomok informácií víruse, ale chcú od neho, aby on na oplátku skúsil zistiť kde je Teyla. Potvrdzuje Sheppardove domnienky, že za vírusom je Michael. Ak zistí kde je Teyla pošlú mu ďalšie informácie. Čoskoro sa im Todd ozve, a dáva im informácie o planéte, kde by sa Teyla mohla nachádzať.

Tím tam letí Daidalom, po vyskočení z hyperpriestoru ich plukovník Caldwell dáva transportovať na povrch, do komplexu, kde by Teyla mohla byť. Tam Sheppardov a Lornov tím nachádzajú odpor, komplex strážia ľudia z Wraithskými omračovačmi. K planéte letí Wraitský krížnik, ktorý sa hneď sa Daidalom púšťa do boja. Sheppard od jednej zajatej stráže zisťuje, že na krížniku je možno prevážaná Teyla. Spomína to plukovníkovi, aby loď nezničili, lenže tá aj tak uteká do hyperpriestoru.

Tím na planéte otvorí dvere, ktoré strážci strážili ak veľkému prekvapeniu všetkých tam nachádzajú - rok mŕtveho doktora Carsona Becketta.