4x19 - The Kindred Part 2

Premiéra USA: 22.2.2008
Epizóda: 419
Napísal: Alan McCullough
Réžia: Peter Woeste
Hosťujúci herci: Paul McGillion (Carson Beckett), Jewel Staite (Jennifer Keller), Christopher Heyerdahl (Haling), Connor Trinneer (Michael)

Doktorka Kellerová skúma na Atlantise Carsona Becketta - Carsona Becketta, ktorý by mal byť dávno mŕtvy, ktorého Sheppardov tím našiel na Michaelovej základni a potvrdzuje, že je to naozaj Carson Beckett, úplne identický a nie je to ani replikátor.

Michael priviezol Teylu na planétu, kde sa vo väzení stretáva s jej ľuďmi, dokonca aj s Hallingom. Ich počty sú veľmi preriedené, pretože Michael na veľkom množstve experimentoval. Teyla sa im snaží dať nádej, že budú zachránený.

Rodney sa rozpráva s Carsonom a zisťuje, že bol u Michaela zajatý dva roky. Michael od neho chcel, aby s ním spolupracoval na projekte, ako spojiť ľudskú dna a dna Wraithov. Beckett najprv odmietol, ale keď pred ním začal Michael zabíjať mladé nevinné osoby, nakoniec sa podvolil. A je vo veľkom šoku, keď sa dozvedá, že na Atlantise žil ďalší Carson, ktorý bol nakoniec zabitý výbušninou. Medzitým doktorka Kellerová zisťuje, že nový Carson je klon.

Sheppard, Rodney a Ronon sa s Sam radia čo ďalej. Síce je Carson klon, avšak stále by vďaka nemu mohli skúsiť nájsť Teylu. Carson si síce nepamätá, žiadne z adries, pretože Michael vždy dohliadal aby nič nevidel, ale raz sa mu jednu adresu podarilo uvidieť. Tím sa teda aj s ním na danú planétu vydáva. Prichádzajú do dedinskej krčmy, aby zistili nejaké informácie. V tom po nich začne niekto strieľať, a dokonca z ich vlastnej zbrane - P90. Rononovi sa ho podarí zraniť a zajatého ho dovlečú na Atlantis.

Doktorka Kellerová pribehne k bráne aj s tímom, aby hneď išla liečiť zraneného. Avšak keď príde Sheppardov tím so zajatcom spoznáva v ňom Nabela, osobu, ktorá sa ju a Teylu pokúsila zabiť. Avšak aj tak ho spolu s Carsonom začne zachraňovať. Počas zachraňovania Nabela Carson odpadáva.

K väzeniu, kde je Teyla aj jej ľudia prichádzajú Michaelovi vojaci a idú brať Teylu preč. Napriek tomu, že Halling chce aby zobrali radšej jeho berú Teylu. Privedú ju do Michaelovho laboratória. Tam k nej prichádza Kanan. Na chvíľu sa Teyle zdá, že si uvedomuje kto je pred ním, začne na neho rozprávať. Vtedy si uvedomí, že je to Teyla a začne ju oslobodzovať. Lenže nechá toho keď uvidí prichádzajúceho Michaela.

Uzdravený Nabel nechce nič prezradiť, pretože vie, že v galaxí Pegasa ho Michaelovi špehovia určite nájdu, ale keď Sheppard povie, že nemusí sa schovať práve v galaxí Pegasa, tak dá adresu jednej Michaelovej planéty. Carson Beckett odpadol, pretože mu začínajú zlyhávať vnútorné orgány - podľa doktorky Kellerovej ide pravdepodobne o jednu s komplikácií faktu, že je klon.

Rozmýšľajú ako to, že sa to začalo prejavovať až teraz, keď u Michaela vo väzení bol dva roky. Carson si spomína, že každý týždeň dostával od Michaela injekciu. Ten mu tvrdil, že ide o sedatíva aby neutiekol, ale v skutočnosti to bol asi liek, ktorý zadržoval starnutie orgánov. Poslednú dávku dostal pred štyrmi dňami, preto sa začína snažiť spolu s doktorkou Kellerovou látku v svojom tele lokalizovať. To sa s časti podarí - zistia, že ide o nejaký Wraithský enzým, ale nedarí sa im.

Michael pripája Teylu na špeciálne zariadenie a potom jej ukazuje na monitore, že jej dieťa je živé a zdravé. Teyla nechápe prečo to robí, ale on jej to vysvetľuje. Keďže ona má dar, aj Kanan, tak ich dieťa bude geneticky jedinečne vyspelé, čiže zdravie jej dieťaťa je v jeho veľkom záujme, pretože ho bude potrebovať pri svojom výskume. Na to jej do brucha dáva veľkú injekciu.

Na Atlantise na porade je rozhodnuté, že tím pôjde na planétu, ktorej adresu získali od Nabela. Podľa popisu planéty Carson spoznáva to, že na nej bol, a pamätá si, že je na nej veľké Michaelove zariadenie, doslova bludisko. Čiže sa tam dá ťažko vyznať, a preto by mal ísť s tímom.

Tím teda prichádza na planétu, dostáva sa na miesta, ktoré popisoval Carson. V komplexe budov natriafajú na Michaelove stráže, cez ktoré sa prestrieľavajú až k väzeniu, kde sú ukrytí Athosania, tých vyslobodzujú. Dozvedajú sa, že Teyla bola zobratá preč. Halling organizuje útek svojich ľudí a Sheppard s tímom idú hľadať Teylu.

Pri tej je Michael zjavne znepokojený, balí všetky dôležité veci a vypína nádrže v ktorých sú Athosania - tí, na ktorých experimentoval. Čiže ich zabil. Potom berie Teylu a utekajú preč. Tím sa k danej miestnosti prestrieľava a tam je tiež prepadnutí niekoľkými Michalovými vojakmi. Počas boja zmizne Carson. Vyberie sa nabok a začne ísť chodbou, na ktorej stretne Teylu. Tá sa odpútala od Michaela. Nechce veriť vlastným očiam, že vidí Carsona.

Vtedy prichádza Michael. Carson na neho vytiahne zbraň ale nemôže vystreliť. Pretože ako všetky Michaelove stvorenia, je náchylný jeho vplyvu. Michael ho omračuje a ide s Teylou preč. Keď pribehne na dané miesto Sheppard nachádza len omráčeného Carsona a Michaelova loď odlieta preč.

Keďže liek pre Carsona sa nepodarilo zohnať, jediným riešením pre neho je stázová komora. Všetci mu sľubujú, že budú liek hľadať a hneď ako sa bude dať ho preberú. Po dojemnom rozlúčení je Carson zamrazený v komore.