4x20 - The Last Man

Premiéra USA: 29.2.2008
Epizóda: 420
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Jewel Staite (Doktorka Kellerová, Christopher Heyerdahl (Wraith Todd), Connor Trinneer (Michael) , Roberto Picardo (Richard Woolsey), Kate Hewlett (Jeannie Miller), David Nykl (Radek Zelenka), Andee Frizzell (Wraithská kráľovná), Chuck Campbell (seržant Chuck).

Sheppard je na misií s Lornovým tímom - hľadajú nejaké stopy po zajatej Teyle. Teylu sa nedarí nájsť a Sheppard sa vracia na Atlantis. Lornov tím ostáva na planéte. Keď prejde Sheppard cez bránu miesto očakávaného privítania nachádza opustené mesto. Všetko je zaprášené a vyzerá dlho nepoužívané. Keď Sheppard nemôže nikoho nájsť skúša vysielačku, ale nikto sa neozýva. Vtedy ho napadne pozrieť sa z balkóna a na veľké prekvapenie miesto oceánu až kam oko dovidí siaha púšť.

Sheppard sa vracia do zaprášeného kontrolného centra keď zrazu počuje nejaký šum. Skúsi opäť vysielačku a tam sa ozve Rodney. Ten mu hovorí, že potrebuje aby prišiel do holo miestnosti. Keď tam Sheppard príde, tak má zapnúť hologram. Vtedy sa mu ako hologram ukáže Rodney, avšak s veľkým rozdielom, je oveľa starší.

Hologram mu hovorí, že bol zostrojený geniálnym Rodneym Mckayom, aby Sheppardovi pomohol. Sheppard z neho postupne dostane z čoho pomohol - Rodney mu hovorí, že ak si spomína na to, ako sa raz sg1 dostala do minulosti, tak niečo podobné sa teraz stalo jemu. A tiež pri špecifickej slnečnej erupcií. Lenže on sa dostal do budúcnosti. Keď Sheppard chce vedieť, v akej budúcnosti asi je, dostáva informáciu, že cestoval okolo 48 tisíc rokov do budúcnosti.

Rodney, alebo presnejšie jeho inteligentný hologram hovorí, že toto všetko zariadil preto, aby Shepparda dostal späť. Pri veľmi podobnej slnečnej erupcií sa dokáže vrátiť do svojho času na Atlantis. Lenže má to háčik, potrebná slnečná erupcia príde asi až o 700 rokov a dovtedy musí byť Sheppard zmrazený v stázovej komore.

Rodney chce aby sa Sheppard vrátil, pretože by dokázal zmeniť osud galaxie. Potom čo Sheppard neprišiel, tak ho vyhlásili za mŕtveho a pár mesiacov na to sa konečne tímu podarilo nájsť Teylu - lenže mŕtvu. Porodila dieťa a Michaelovi nebola už ďalej k úžitku. A vďaka získaniu jej dieťaťa dokončil svoj výskum hybridov a získal nadvládu nad galaxiou.

Sheppard sa samozrejme pýta, že či bojovali, pretože sa mu zdá divné, že by sa boli vzdali. Rodney potvrdzuje, že zo začiatku sa snažili proti Michaelovi bojovať ako len bolo možné, ale postupne aj tak Michael stále viac vyhrával. Sam dokonca dostala vlastnú loď - Fénixa. Síce nedokončenú, ale s Rodneyho tímom sa ju podarilo dokončiť. Hneď na to išla do akcie, snažila sa ničiť Michaelove Wraithské lode - zachraňovala ľudské svete, po ktorých Michael šiel. Lenže raz bola na ňu pripravená pasca, čakalo ju niekoľko lodí, ktoré nezvládla. Na poslednú chvíľu sa jej podarilo transportovať posádku, ale seba zachrániť už nemohla. Preto sa s posledným vydýchnutím rozhodla nabúrať do Michaelovej lode.

Popri Rodneyho rozprávaní idú obaja mestom smerom k stázovej komore. Zrazu ale nemôžu ísť ďalej - chodba je zasypaná, piesok sa dostal aj do niektorých nižších podlaží. Sheppard vie, že sa to nedá obísť, jediná cesta je potom už iba výjsť von a vojsť dnu do mesta o 600 metrov. Lenže problém je, že vonku zúri piesočná búrka. Keď búrka ani po 7 hodinách neustane, tak Sheppard sa rozhodne risknúť a skúsiť to prejsť. Rodneyho hologram ho čaká na druhej strane mesta, kam Sheppard musí prísť. Ten prechádza búrkou, skoro nič nevidí a preto jediné čo môže robiť je ísť stále rovno - šliapať pred seba. Po ceste hovorí Rodneymu do vysielačky, aby mu povedal niečo o Rononovi.

Ronon krátko po Teylinej smrti odišiel z Atlantisu a začal zostavovať útočný tím s dobrovoľníkov, ktorých pozbieral po galaxií. Keď Michael ničil svet ľudí za svetom, tak k Rononovi sa ich pridávalo stále viac. Ronon ich cvičil na všetky druhy boja, od Sam sa mu podarilo získať z Atlantisu nejaké zbrane, výstroj, hodiace sa výbušniny.

So svojimi jednotkami chodil po akciách, na ktorých ničil hlavne Michaelove pozemné základne. Jedného dňa získal dôležité informácie o laboratóriu, kde Michael vyrábal hybridov. Prišiel ho zničiť a pri akcií sa stretol s Wraithom Toddom. K laboratóriu začalo prichádzať veľa Michaelových jednotiek, preto sa Ronon rozhodol, že pošle preč svojich ľudí a sám spolu s Toddom sa vybral odpáliť budovu. Keď sa k nim hrnuli vojaci za vojakmi, boli nútený budovu odpáliť tak, že obetovali pritom svoje životy.

Sheppard prichádza dnu k Rodneymu, a celý zničený odpadáva. Preberá sa až o niekoľko hodín. Rodney ho dovedie ku komore. Kým bol v bezvedomí všetko dôležité nachystal. Tesne pred tým ako Sheppard vojde dnu sa spýta Rodneyho na jeho príbeh. Rodney teda začne.

Krátko po smrti Sam prebral velenie Atlantisu Richard Woolsey. S ním prišli nové nariadenia od komisie, napríklad to, že obmedzil doktorke Kellerovej všetky akcie mimo Atlantisu, čiže už ďalej nemohla pomáhať planétam nakazeným hoffanskou látkou. Bola s toho úplne zúfalá, až sa nakoniec rozhodla odísť. Rodney sa rozhodol odísť tiež.

Strávili spolu 3 týždne počas cesty na Zem, pri ktorej sa zblížili, čiže na konci cesty už neboli len kolegovia. Po roku ich spoločného života na Zem ale Jeniffer ochorela, išlo o chorobu z viacnásobného vystavenia hoffanskej látke. Začali jej zlyhávať vnútorné orgány a onedlho zomrela. Rodney tesne pred jej smrťou prišiel na to ako to všetko zmeniť.

Pracoval, vymýšľal novú matematiku len aby prišiel na riešenie - ako zmeniť minulosť. Počas 25 rokov sa mu to viac menej aj podarilo k dokončeniu plánu sa potreboval dostať už len na Atlantis. To sa mu podarilo vďaka priateľovi v sgc - generálovi Lornovi. Dostal sa na Atlantis, a tam pripravil všetko potrebné na Sheppardov návrat.

Sheppard teda vlieza do stázovej komory a Rodney mu ešte ukazuje na kryštál, ktorý si má zobrať. Dáva mu na ňom adresu planéty kde našli Teylu, a veľa informácií ohľadom Michaela. Následne je Sheppard zamrazený.

... Na Atlantis prichádza Sheppard. Hneď ako prejde bránov sa pýta ako dlho bol preč, vraj 12 hodín. Porozpráva svoj príbeh a postupne aj presvedčí všetkých, že je pravdivý. Tím sa urýchlene pripravuje, aby išiel na planétu, kde by mala byť Teyla. Tam sa dostávajú do veľkého zariadenia, ktoré Sheppard pozná z Rodneyho opisu.

Tam sa rozdeľujú na tímy a hľadajú, lenže Teylu nenachádzajú. Sú tam trochu skôr. Rodney nachádza nejakú obrazovku s údajmi o Michaelových výskumoch. Lenže vtedy tam začne niečo pípať - odpočítavanie, Lorne zavelí aby všetci utekali preč. Krátko na to celý komplex vybuchne.

TO BE CONTINUED...