5x01 - Search and Rescue

Premiéra USA: 11.7.2008
Epizóda: 501
Napísal: Martin Gero
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Amanda Tapping (Samantha Carter), Connor Trineer (Michael), Mitch Pileggi (Colonel Steven Caldwell), Kavan Smith (Lorne), Leela Savasta (Alicia Vega), Martin Christopher (Major Kevin Marks).

Recenzia epizódy

Začiatok piatej sezóny nám nič prelomové nepriniesol, ale jednou vecou rozhodne prekvapil - špeciálnymi efektmi. Tých sme si nových mohli užiť naozaj dosť - špeciálne prenesenie pohľadu cez galaxiu z Michaelovej základne až na jeho loď, alebo veľmi dobre spracovaný rozpad hyperprostorového okna.

Udalosti s prechádzajúcej epizódy sa začali plniť len veľmi málo, vlastne jedinou, ktorá nastala bolo vymenovanie Richarda Woolseyho do funkcie veliteľa expedície. Ak sa to dá ešte nazvať expedíciou.

Medzi príjemnejšie stránky epizódy patril boj Daidala a Michaelovej lode, útok F-302 na zbrane krížnika či to ako Teyla rodila v prítomnosti Rodneyho. David Hewlett opäť ukázal svoje vynikajúce herecké schopnosti, pretože danú\r\nsituáciu zahral presvedčivo. Tiež nesklamal John, ktorý išiel hrdinne zachrániť Teylu, čo sa mu nakoniec aj podarilo\r\na tá sa teda mohla bezpečne vrátiť na Atlantis a pomenovať svojho syna Toren John Emmagan.

Obsah epizódy

Michaelova základňa sa zvalila na Sheppardov a Lornov tím. Pod troskami sa preberajú John a Ronon vo veľkej hĺbke a ďaleko od nich Rodney a major Lorne. Rozmýšľajú ako sa dostať von, Rodney je síce bez zranení, ale Lorne má zlomenú nohu. Dohodnú sa, že počkajú na pomoc, pretože Lorne nechal pri komplexe stáť jedného vojaka a dúfa, že pri explózií išiel na Atlantis oznámiť čo sa stalo.

Predpokladal správne, keď sa Sam na Atlantise dozvedá túto správu, nechce nechať tím čakať na Daidalos, ktorý tam bude letieť ešte dve hodiny a hneď dáva dokopy tím skladajúcich sa s poľných inžinierov a lekársky tím doktorky Kellerovej. Medzitým sa Michael na jeho materskej lodi dozvedá, že jeho komplex bol narušení a okamžite obracia loď smerom k danej planéte.

Sam s tímom prichádza na planétu, s pod trosiek sa im rýchlo podarí nájsť Rodneyho a Lorna a doktorka Kellerová ich hneď ošetruje. Lenže nevedia nájsť Johna a Ronona. Ronon sa snaží pracovať, aby sa vyhrabali s pod trosiek, podarí sa mu síce odstrániť niektoré ležiace na zranenom Johnovi, ale von sa dostať nevedia.

Posádka jumperu hlási, že pri planéte sa objavila Michaelova loď. Sam s tímom, Rodneym a Lornom utekajú do jumpera,\r\nktorý maskujú na orbite planéty. Z Michaelovej lode vylietajú desiatky šipiek, s ktorých prichádzajú na planétu \r\nMichaelovi hybridi a hneď začínajú prehľadávať trosky. Skoro sa im darí dostať k Johnovi a Rononovi. Vtedy k planéte prilieta Daidalos, Sam hlási plukovníkovi Caldwellovi, aby Michaelovu loď nezničil, pretože tam môže byť Teyla.

Po objavení Daidala sa Michaelova loď snaží utiecť. Daidalos zneškodňuje ich hyperpohon, loď nemá na výber a musí sa pustiť do bitky s Daidalom. Plukovník dáva rozkaz na chvíľu dať dole štíty a vtedy transportuje na loď Johna a Ronona. Jumper, v ktorom je posádka s planéty \r\nvyužíva stiahnuté štíty lode a vlieta do nákladného priestoru.

Lenže za tú chvíľu utrpel Daidalos veľké poškodenia, prišiel o väčšinu dôležitých systémov, je len otázkou času, kedy mu odídu štíty. Preto zranení John navrhuje, aby vyradili zbrane Michaelovej lode pomocou útoku F-302. Plán je schválení. Doktorka Kellerová nechce na misiu v žiadnom\r\nprípade Johna pustiť, ale ten sa nedá presvedčiť, pretože chce počas boja s maskovaním jumperom vletieť do Michaelovej lode a chce skúsiť zachrániť Teylu. A v žiadnom prípade s tento svoj plán nechce dať vyhovoriť.

Niekoľko F-302 vylieta a útočí na Michaelovu loď. S tej samozrejme začínajú vylietavať šipky, Johnom jumper využíva situáciu a cez otvorení hangár vlieta do lode. Tam s jumperu vyskakuje Ronon, John a Rodney a začínajú hľadať Teylu. Podarí sa im prestrieľať cez loď až k miestu kde je väznená Teyla. Rodney zisťuje, že Michael pokročil s opravou hyperpohonu, a aby loď neodletela aj s nimi ide Ronon s Johnom odpáliť generátor. Rodney ostáva\r\nna mieste s Teylou.

Teyla oznamuje šokovanému Rodneymu, že prichádza jej dieťa. Rodney situáciu absolútne nezvláda, je s nej viac mimo ako nervózny ako samotná Teyla. Teyla dieťa nakoniec porodí, Rodneymu sa ho podarí chytiť a prichádza John s Rononom, že sa im podarilo ich misiu splniť. Utiecť sa im nakoniec podarí vďaka Kananovi, pretože nevedia nájsť jumper, ktorý zaparkovali v nákladnom priestore, a ktorý im ukradol Michael. Takže na Daidala prilietajú v šipke. Plukovníkovi Caldwellovi už nič nebráni v tom, aby loď zničil.

Plukovník Carterová prichádza na Zem, pretože má byť na hodnotení jej prvého roka vo funkcií. Víta ju Woolsey, ktorý jej oznamuje, \r\nže bola odvolaná a na jej miesto prichádza on.