5x04 - The Daedalus Variations

Premiéra USA: 1.8.2008
Epizóda: 504
Napísal: Alan McCullough
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Kavan Smith (Lorne), David Nykl (Radek Zelenka), Chuck Campbell (Chuck), Tracy Westerhouse (Veliteľ Sobel), Annalise MacCullough (Torren)).

 

Recenzia epizódy

Nad mestom sa objavuje loď Daidalos, bez posádky, absolútne opustená. Sheppardov tím sa jumperom vydáva preskúmať loď. Lenže loď aj s tímom skáče preč - do alternatívnej reality, a ako tím postupne zisťuje, loď skáče stále z reality do inej a daný motor špeciálne určený na tento účel sa nedá zastaviť.  

Síce sme alternatívne reality mali už vo veľmi veľa epizódach hviezdnej brány, ale v epizóde 5x04 The Daedalus Varations to vôbec nevadilo, naopak epizóda bola vydarená, s nečakaným a absolútne nepredvídateľným priebehom deja, čo je veľmi potešujúce.

Nápad epizódy vo vesmírnej lodi sa mi veľmi páčil, epizóda nám ukázala skutočne veľa vecí, boj s ďalšou vesmírnou loďou, boj Daidala s malými stíhačkami, či boj malých stíhačiek s F-302, ktoré išli tímu na pomoc. Dovzedeli sme sa, že Teyla a Ronon dostali od majora Marksa malý výcvik zachádzania s Daidalom... rozhodne zaujímavé cvičiť nepilotov zaobchádzať s vesmírnou loďou. Veľmi pekný bol rozhovor Ronona s Teylou, keď našli mŕtvy tím s alternatívnej reality, Teyla si dovolila na chvíľu zauvažovať nad malým Torrenom druhej Teyli, no Ronon jej tieto úvahy veľmi rýchlo zarzil "to sa chceš strachovať o milión ďalších Torrenov?".

Po poslednom boji sa Sheppard začal rozprávať so svojím proťajškom a ich rozhovor prekvapujúco dopadol takto:

"Bolo mi potešením. Ste očividne poctivý muž. A oddaný veliteľ a veľmi zručný pilot". - Sheppard 01.
" Zvláštne, práve som vám chcel povedať to isté". - Sheppard 02.