5x05 - Ghost in The Machine

Premiéra USA: 11.7.2008
Epizóda: 505
Napísal: Carl Binder a Martin Gero
Réžia: Ken Girotti
Hosťujúci herci: David Nykl (Radek Zelenka), Michelle Morgan (Fran), Robert Moloney (Koracen), Leanne Adachi (Lia), Chuck Campbell (Chuck), Richard Busch (Marine).

Recenzia epizódy

Povedzme si na rovinu, že názov epky "Duch v stroji" evokuje veľmi veľa. Už len samotná úvaha, čo všetko sa môže stať...

Celkom príjemné prekvapenie však bolo, že tým duchom je už zosnulá Lizie. Teda hlavne jej vedomie, ktoré obýva subpriestor v stave energie, ktorá má neskutočnú migrénu.

Nápad celkom pekný, osvetľuje osud poslednej lode Replikátorov, jej veliteľky Elizabeth, koženej bundy. Rovnako vysvetlila, že stroje sa nemôžu povzniesť a preto musia prenášať vedomie do tela z mäsa a kostí. Ehm, nechutné.. pri predstave, že sa to takto vyvinie.

Dejová zápletka, však pokulhávala na hranici znesiteľnosti. Komplexne veľa akcie, rýchli spád. Voda však nie dosť hlboká a dej preto príliš nechytal. Málo konfliktných dialógov, málo hlášok ohľadom neskutočne bolestivej a trieznivej smrti. Málo českého pokecu od Zelenku, málo super technických riešení. Globál, priemerná epka.

Len Lizie to zachránila a dostane odomňa 2,5 bodu z 5.
PS: Kedže vieme kde Lizie je, nemusíme sa bať, že by sa sama znenazdajky objavila. Najskôr si ju musia ísť vyzdvihnúť do vesmíru, ked je uložená vo "Fresh zóne".

Nemoo

Obsah epizódy

Sheppardov tím letí jumperom k vesmírnej bráne, keď zrazu začnú vypadávať systémy jumpera a dokonca sa pri prílete k bráne ani nezasunú motory a jumper vrazí do brány a začne padať dole. Po chvíle paniky sa zrazu systémy obnovia a všetko ide ako predtým. Po príchode do mesta Rodney a Radek kontrolujú jumper, avšak vôbec nič divné nenachádzajú.  

Lenže čoskoro začne podobné problémy robiť aj samotné mesto. Vypadávajú transportéry (Richard Woolsey sa ocitne na opačnej strane mesta a späť musí peši), vypadávajú počítače, elektrina, skoro všetko. Nikto nechápe čo sa deje. Vtedy naskočí len Rodneyho notebook a začne sa na ňom niečo objavovať. Pomoc. A potom ďalšia správa od neznámej osoby. Rodney na booku teda napíše otázku, že kto je ... a dostane odpoveď - Elizabeth Weirová.

Po prvotnom šoku jej odpíše, že kde je a dostane odpoveď - v počítači a potrebuje pomoc. Rodneymu sa podarí túto bytosť dostať zo všetkých systémov mesta do jedného počítača. Tá čoskoro prenikne k Antickému systému na vytváranie replikátorov a skôr ako tomu stihne niekto zabrániť vytvorí si telo. Keď do miestnosti príde tím aj s veliteľom Woolseym, tak pred nimi stojí kópia replikátorky Fran. Rodney to vysvetľuje tým, že Elizabeth na seba zobrala poslednú podobu zo zariadenia.

O osude replikátorky nie je žiadna diskusia, pretože Woolsey dáva jasne najavo, že nemôžu mať žiadnu istotu, či to je, alebo nie je Elizabeth. Rodney ho ale presviedča, že by ju mohli nechať, pretože on antické zariadenie upravil a replikátorka je podľa neho skoro úplne neškodná. Postupne sa s ňou rozprávajú Teyla aj John a obaja majú pocit, že naozaj ide o Elizabeth.

Podľa jej rozprávania sa s partiou Niamovým replikátorov dostala preč s ich planéty pred tým ako boli zvyšní replikátori zničený. A potom ich skupina začala realizovať svoj plán - cestu k osvieteniu. Lenže narazili na malý problém - stroje sa nemôžu len tak povzniesť. Preto jeden z nich zistil ako by mohli v subpriestore existovať ako čistá energia a odtiaľ sa chceli skúšať dostať ďalej. Lenže miesto toho ostali v subpriestore totálne uväznený. Preto sa rozhodla Elizabeth vyhľadať Atlantis, a keď uvidela jumper letiaci k bráne, tak využila príležitosť.

Po chvíli Elizabeth varuje - blíži sa skupinka ostatných, presne 8 replikátorov vo forme, v akej prišla ona. A čoskoro sú systémy celého mesta opäť napadnuté, ale v oveľa väčšej miere. Replikátori chcú získať telá ako získala Elizabeth a keď Woolsey nechce pristať na ich podmienky, tak začnú potápať mesto. Woolsey príde s dobrou taktikou - povie im aby pokračovali, ale nech im je jasné, že tým zničia jedinú svu šancu ako dané telá získať.

Tým pádom prestanú, a začnú vyjednávať. Dohodne sa, že dostanú telá ako Elizabeth, a celú dobu budú v miestnosti chránenej štítom a tam vytvoria zariadenie, vďaka ktorému si vytvoria ľudské, smrteľné telá. Plán sa začne realizovať, lenže ako všetci replikátori majú telá, tak zrazu sa vypni energia po celom meste a jeden z nich utečie. Z miestnosti zmizne aj Elizabeth.

Zdrhajúceho replikátora dobehne John, lenže proti replikátorovi nemá šancu. Vtedy pribehne Elizabeth, daného replikátora eliminuje a preruší spoje medzi jeho nanitmi. Po ďalšom dohadovaní s rozhodne, že všetci dostanú možnosť ísť na inú planétu. Pripravujú sa na odchod pred bránou. Elizabeth hodí posledný pohľad na Johna a prejde preč. Replikátori sa ujistia, že Elizabeth bezpečne prešla a idú za ňou. Elizabeth Weirová ako aj ostatný replikátori ale neprešli na bezpečnú planétu, vďaka Rodneyho prepísaniu dhd prešli vesmírnou bránou,čo znamená ich koniec. Na Atlantise si uvedomujú, že asi dostali odpoveď na to, či to skutočne bola Elizabeth.