5x12 - Outsiders

Premiéra USA: 17.10.2008
Epizóda: 512
Napísal: Alan McCullough
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Joel Polis (Elson), Sean Tyson (Jervis), Agam Darshi (Novo), Sarah Deakins (Renni), Paul McGillion (Carson Beckett), Michael Gray (Sefaris), Aaron Craven (Wraith), Tyler McClendon (Wraith), James Chutter (Wraith), Brendan Penny (Wraith).

Recenzia epizódy

Opäť tu máme jednu z epizód venovaných Wraithom. Keďže epizódy takéhoto typu mám veľmi rád, tak celkový nápad hodnotím pozitívne, hlavne kombináciu deja na planéte a na materskej lodi.

Okrem Wraithov bola epizóda venovaná aj klonu doktora Becketta. Ten sa vrátil do galaxie Pegasa aby liečil ľudí nakazených Hoffanským vírusom. Sheppard opäť raz používal jeho strategické myslenie, a aj tento raz išlo o nečakané a premyslené kombinácie.

Veľmi významným momentom epizódy (alebo najvýznamnejším) bol Wraithský výskum na lokalizáciu Hoffanského vírusu a hlavne jeho zničenie. Wraithi vo vojne stratili ďalší bod. Podarí sa im dlhodobo nepriaznivú situáciu otočiť?

Obsah epizódy

Doktor Beckett lieči v galaxí Pegasa ľudí nakazených Hoffanským vírusom. Na jednu z takýchto planét ho prichádza pozrieť Sheppardov tím. Ide o planétu, ktorá prijala uprchlíkov zo sveta, ktorý bol celý nakazený Hoffanským vírusom. Wraithi celú planétu vyhladili, prežilo len pár ľudí, ktorý utiekli sem.

Sheppard sa rozhodne, že sa chvíľu zdržia. Pod večer vidia ako do dediny prichádza malá skupinka Wraithov. Ronon by ich najradšej pobil, lenže keďže nechcú riskovať ublíženie dedinčanom, tak tím čaká čo sa bude diať. Wraithi oznamujú dedinčanom, aby vydali všetkých uprchlíkov, ktorých prijali. Ak túto požiadavku nesplnia, tak celú dedinu zničí materská loď, ktorá priletí večer.

Wraithi sa stiahnu do oblasti pri hviezdnej bráne. Tam ich ide pozorovať Ronon s Teylou. Sheppard sa zatiaľ rozpráva s radou, a presviedča ich, že tých ľudí predsa nemôžu vydať a preto sa s Mckayom vydá k bráne, aby Rononovi a Teyle pomohol s Wraithami. Lenže kým tam prídu, tak prichádzajú ďalšie skupinky Wraithov, takže už sa nedajú zvládnuť.

Keď sa rada dozvedá o situácií, tak Jarvis sa rozhodne zobrať situáciu do vlastných rúk, zorganizuje niekoľko dedinčanov a začnú chytať prisťahovalcov, aby ich odovzdali Wraithom. Sheppard a tím stihnú zachrániť len malú skupinku - ostanú s nimi ako ochrana v jednom dome. Keď k nim príde Jarvis, tak ich odmietnu vydať. Jarvis zloží zbrane a Ronon ho spolu s jeho spolupracovníkmi omráči. Lenže už je neskoro, lebo prvá pochytaná skupinka už bola poslaná k bráne.

Tam ich preberú Wraithi. Jeden zo zajatých mužov sa v strachu o svoj život rozhodne udať doktora Becketta, pretože verí v záchranu svojho života. A tak kým Sheppard s Teylou a Rononom organizujú ústup dedinčanov do jaskyne, tak zatiaľ Rodney a Carson sú zajatý Wraithmi. Tí ich zajímajú ako si Carson balí svoje lekárske vybavenie.

Rodney s Carsonom sú prenesení na materskú loď, ktorá práve priletela nad planétu. Tam im veliteľ oznamuje, že Carson musí dokončiť výskum, na ktorým Wraithi pracujú - výskum ako detekovať Hoffanský vírus. To by znamenalo, že by Wraithi mohli vírus jednoducho lokalizovať a zničiť nakazené planéty. Carson odmieta pracovať, s Rodneym sa dohodne, že bude predstierať ako pracuje.

Sheppard prichádza za zajatým Jarvisom, pretože ho obviňuje zo zrady - s toho, že boli Carson a Rodney zajatý. Carson vybehne z miestnosti v ktorej pracuje a dojde za veliacim Wraithom, že odmieta pracovať na výskume. Wraith sa za ňom za to začne kŕmiť, lenže Carson dal do seba Hoffanskú látku, takže tento pokus o kŕmenie Wraitha zabije. Berie mu zbraň a uteká za Rodneym. Spolu sa snažia dostať s lode. Podarí sa im cez materskú loď spojiť so Sheppardom a oznámiť mu čo sa stalo.

Od Shepparda dostanú veľmi náročnú úlohu - zneškodniť zbrane lode. Rodney začína pracovať. Následne sa snažia utiecť Wraithskou šípkou, ale nevedia sa do nej obaja zmestiť a tak Rodney dostane iný plán. Vodca dedinčanov zatiaľ púšťa Jarvisa a nahovorí mu klamstvá o tom, ako je ochotný odovzdať zvyšok nakazených ľudí. Oslobodený Jarvis tým pádom dovedie do jaskyne väčšinu Wraihtov. A spoločne sú veľmi prekvapený, pretože nachádzajú tam len plno výbušnín.

Pri bráne ostáva už len malé množstvo Wraithov, cez ktoré sa tímu dá prestrieľať. Následne začína zachraňovanie dedinčanov. Musia sa ponáhľať, lebo z materskej lode už začínajú vylietavať stíhačky. Ale záchrana sa podarí a lúč jednej stíhačky dokonca na planétu premiestni Rodneyho a Carsona.