5x19 - Vegas

Premiéra USA: 2.1.2008
Epizóda: 519
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Robert C. Cooper
Hosťujúci herci: Neil Jackson (Wraith), Steve Schirripa, Frank Vincent, David Nykl (Radek Zelenka), Gary Jones (Harriman).


Recenzia

Názov súvisí s mestom Las Vegas, v ktorom jedna z hlavných postáv tejto epizódy - Wraith zarába hazardom peniaze.  

Epizóda bola netradičná, mnohým fanúšikom môže prísť aj trochu divná. Avšak pre veľké množsvo ostatných ide o podarenú, vyzdvihovanú epizódu, dokonca možno vďaka odvážnemu nápadu aj ako jednu z najlepších tejto série.

Úplne celá epizóda sa zaoberá alternatívnou realitou a narozdiel od iných podobných epizód z sga, či sg1 tu ani nie je prelínanie s tou našou (s našou realitou súvisí len koniec tejto epizódy).

Epizóda určite piesňami Beautiful People od Marilyn Mansona pri scénach s Wraithom, či na konci pieseň Solitary Man. Hudba túto epizódu naozaj oživila, spolu s vynikajúcou kamerou ju obohatila, keďže samotný príbeh ma možno trochu sklamal.

Jonas

 

Obsah Epizódy

Detektív Sheppard prichádza do púšte, kde bolo nájdené ďalšie mŕtve telo. Ide o telo poznačené Wraithom, lenže to Sheppard s tejto alternatívnej reality nevie. Podobne bolo nájdených už viac takto znetvorených tiel.

Sheppard pokračuje v pátraní, dostane sa až k motelu v ktorom je ubytovaná divná osoba. Sheppard túto osobu sleduje až do kasína, kde sa pripojí ku hre, ktorú táto osoba hrá.

Divná osoba hrá poker veľmi dobre, vyhráva skoro všetko ale správa sa naozaj nezvyčajne. Uprostred jednej hry sa ale náhle zdvihne a keď spoluhráči chcú aby ostala tak začne utekať. Sheppard ju prenasleduje, cez celé kasíno, následne aj ďalej, ale aj tak mu utečie.

Následne sa dostane do tajného zariadenia k doktorovi Rodneymu Mckayovi. Ten mu začne rozprávať o Sheppardovej nehode v Afganistane a následne o hviezdnej bráne, iných realitách a samozrejme mu rozpráva aj o Wraithoch a vysvetľuje mu, že postava ktorú naháňal bol Wraith. Samozrejme sa dozvedá aj o dôležitosti tohto všetkého, dokonca aj predvedení aj pred živého Wraitha.

Potom je prepustený a pred odchodom mu Rodney rozpráva o Sheppardovi z inej reality, ktorého raz stretol a Rodney počul, že ten Sheppard bol v jeho realite dokonca veliteľ tímu. Detektív Sheppard odchádza svojím starým autom preč. Lenže mu ceste mu víria hlavou myšlienky na posledné udalosti a nakoniec sa mu podarí v púšti Wraitha nájsť. Ten sa napojil na rozvodnú sieť so svojou technikou v starom karavane. Sheppard telefonuje Rodneymu a oznamuje mu svoj objav.

Veliteľstvo do oblasti posiela okamžite stroje, ktoré ho majú neutralizovať. Wraith si medzitým všimne Shepparda a začne po ňom strieľať. Keď sa pripravuje na jeho vysatie si všimne lietadlá. Uteká do karavánu a zapne prístroj. Krátko na to je jeho karaván zničený. Lenže pár sekúnd jeho prístroj bežal a na veliteľstve zistili, že vysielal do vesmíru polohu Zeme.

Ukľudňujúce pre Rodneyho a ľudí z jeho reality je, že signál nedorazil do galaxie Pegasa, lenže dorazil k trhline v priestore vedúcej do ďalších alternatívnych realít. A do týchto realít signál prenikol veľmi silno.

Zaujímavosti z produkcie

- Epizódu napísal dlhoročný producent stargate Robert C. Cooper. Pracovný názov epizódy bol "CSI Atlantis", keďže v epizóde je veľké množstvo vyšetrovania.

- Robert C. Cooper tieto informácie priniesol v tomto   rozhovore.

- Lokalitou natáčania tejto epizódy bolo kasíno V Las Vegas Planet Hollywood, štáb tam strávil dva natáčacie dni. "Natáčanie v tomto mieste spravilo epizódu dosť realistickou", vyjadril sa koordinátor Alex Levine. Ďalšou natáčacou lokalitou bola Nevadská púšť. Dokonca bola kvôli natáčaniu epizódy uzavretá jedna cesta - pretože pri natáčaní výbuchu laboratória tu siahali plamene skoro 30 metrov do výšky.

- Wraitha, jednu z hlavných postáv tejto epizódy hral herec Neil Jakcson, ktorý sa pred tým objavil v sg1 ako Khalek, „syn“ Anúbisa v epizóde Prototype.