5x20 - Enemy At The Gate

Premiéra USA: 9.1.2009
Epizóda: 520
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Amanda Tapping (Samantha Carter), Colin Cunningham (Major Davis), Christopher Heyerdahl (Todd), David Nykl (Radek Zelenka), Paul McGillion (Carson Beckett), Mitch Pileggi (Steven Caldwell).

Recenzia poslednej epizódy SGA

Posledná a zároveň 100. epizóda seriálu priniesla pozoruhodné zakončenie. Myslím, že epizóda SGA  zakončila dôstojne, aj bez pripravovaného filmu.

Epizóda istým spôsobom nadväzovala na predchádzajúcu, keďže do našej galaxie prišiel signál udávajúci polohu Zeme. Tímu už neostávalo nič iné ako použiť všetky riešenia na obranu Zeme, dokonca niektoré aj veľmi zúfalé.

Videli sme hrdinstvo Johna Shepparda v F-302 smerujúcej do materskej lode, hrdinstvo Ronona, ktorý sa chcel obetovať aby tím mohol pokračovať ďalej. Všetkých fanúšikov Samanthy Carterovej zahrialo pri srdci jej velenie sgc.

Za zmienku určite stoja nové lode Sun Tzu a loď Generál Hammond, na ktorej velenie dostala Sam.

 Mesto Atlantída obývali Antikovia na Zeme, neskôr s ním odleteli do galaxie Pegasa. A teraz sa mesto vrátilo späť, do svojho pôvodného domova.

Obsah epizódy:

Atlantída je kontaktovaná Wraithom Toddom, ktorý sa dostal do problémov. Zaútočil na neho jeden z jeho podriadených a porazil ho. Vysvetľuje to tým, že pred rokom sa mu podarilo získať isté zariadenia zo základne replikátorov. A práve vďaka nim ho tento podriadený porazil – získal ZPM.  

Wraithská technológia je nekompatibilná s Antickou, takže Rodney usudzuje, že Wraithovia museli urobiť obrovský pokrok. Todd okrem tohto varovania sa dobrovoľne vzdal a dostal sa do väzenia na Atlantíde. Woolsey ho vypočúva. Toddom podriadený, vedec ktorý skúmal zpm sa ukazuje skutočne ako hrozba, a preto sa rozhodne, že napriek všetkému mu budú veriť a tím aj s Daidalom odlieta preč.

Presne ako Todd povedal, nachádzajú Wraithskú loď. Z vonku nevyzerá vôbec špeciálne, ale aj tak sa Sheppard rozhodne, že ju pôjde overiť v zamaskovanom jumperi. Ako prilietajú k hive, Rodney zaznamenáva divné údaje a zisťuje, že táto loď rastie, neuveriteľne rýchlo, vďaka zpm. Ak bude dlho rásť, nakoniec jej trup bude nepreniknuteľný Vtedy loď vystrelí po jumperi, napriek maskovaniu. Začína bitka, Daidalos útočí na loď, lenže skoro úplne bez úspechu. Daidalos končí veľmi poškodení a loď zrazu odlieta preč.

Nikto na lodi nechápe, prečo odleteli, keď hive mohla Daidala zničiť. Vtedy sa tím dozvedá od Kavanougha, že našiel divnú správu poznačenú reziduálnou radiáciou. Rodney ju rozlúšti a zisťuje, že ide o správu z inej reality označujúcu polohu zeme. A túto správu musela zachytiť aj hive. Posielajú na Atlantis varovanie, pretože Daidalos je poškodený a tak skoro späť nepriletí.

Vylepšená hive skutočne letí smerom k Zemi. Vďaka varovaniu z Atlantisu na hive asi v polke cesty čakajú Apollo a Zhin Tsu. Boj je jednoznačný, obe lode končia poškodené a hive pokračuje k Zemi. Na Atlantis sa konečne vracia Daidalos, keďže posledná ostávajúca loď Oddysea je na nejakej tajnej misií, tak medzi Zemou a Wraithskou loďou už vôbec nič nestojí. Jediná loď, schopná brániť Zem je Atlantída.

Woolseymu sa podarí od Todda zistiť, kde má zvyšné dve zpm a major Lorne ich prináša. Mesto sa pripravuje na odlet. Sheppard dostáva príkaz, aby prišiel bránou na Zem, keďže O´Neill ho chce v ovládacom kresle na Zemi. Po jeho odchode mesto odlieta smerom k Zemi.

Major Carterová víta Shepparda v sgc, vysvetľuje mu situáciu – hive práve priletela do slnečnej sústavy. Sheppard, Carterová aj major Davis z homeworld security prichádzajú na základňu kde sa pripravujú F-302 na obranu Zeme. Loď Wraithov sa približuje a vypúšťa šípky smerom k oblasti 51, kde sa nachádza presunutá Antická obranná platforma.

Podarí sa Sheppardovi a ostatným letcom Antickú platformu zachrániť?
Podarí sa mestu priletieť z galaxie Pegasa včas a zabrániť zničeniu Zeme?

 

 

Informácie z produkcie epizódy:

- V tejto epizóde sme videli postavu Carterovej v ďalšej veliteľskej pozícií.
- Finále sa natáčalo na tradičných miestach vo Vancouveri a dokončovalo sa v Las Vegas.
- Herec Colin Cunningham, ktorý hrá hosťujúcu postavu majora Davisa sa prvý krát v Stargate objavil už pred desiatimi rokmi! Išlo o epizódu sg1 2x16 A Matter of Time.
- V epizóde nenastala žiadna definitívna porážka Wraithov, ani podobné víťazstvo, pretože príbeh touto epizódou nekončí.
  - Síce ide o poslednú epizódu sga, ale nenatáčala sa ako posledná. Natáčala sa ako 19. v poradí 5.sezóny. Ako posledná epizóda sa natáčala epizóda 5x19 Vegas.