Dr. Rodney McKay (David Hewlett)

Doktor Rodney Mckay je kanadský fyzik. Na výpravu do galaxie Pegasa bol vybraný ako jedna z najväčších autorít svetovej vedy na technológie z oblasti Stargate. Najväčšou autoritou tejto vedy je spolu so Samanthou Cartrovou, s ktorou v SGC dva roky pred misiou Atlantis pracoval na zachránení Zeme pred výbuchom Hviezdnej brány.

Rodney Mckay je brilatný vedec, už niekoľkokrát jeho znalosti všetkých technoblábolov zachránili nielen celý tím, ale aj mesto. Najrýchlejšie pracuje vtedy, keď mu hrozí riziko smrti (to nastáva už aj vtedy, keď mu niekto podá citrón). Jeho znalosti mimozemských technológií tiež nie su nekonečné, čo nám Rodney dokázal, keď sa mu podarilo zničiť celú slnečnú sústavu.

Rodney je veľmi arogatný, namyslený a hlavne veľký pesimista ("stále treba očakávať defekt"). Napriek tomu je Rodney osoba s veľkým srdcom - aj keď to väčšinou neukazuje, ľudí na Atlantise má naozaj rád, čo dokázal keď sa začal veľmi rýchlo vyvíjať vďaka antickému zariadeniu.

Doktora Rodneyho Mckaya hrá herec David Hewlett, z ktorého spravil Stargate Atlantis veľkú hereckú hviezdu, nedávno režíroval vlastný film A dog´s breakfast.