1x01 - Children Of The Gods

Premiéra USA: 27.7.1997
Epizóda: 101
Napísali: Jonathan Glassner a Brad Wright
Réžia: Mario Azzopardi
Hosťujúci herci: Jay Acovone (major Charles Kawalsky), Vaitiare Bandera (Sha're), Robert Wisden (major Samuels), Peter Williams (Apophis), Brent Stait (major Ferretti), Gary Jones (technik), Alexis Cruz (Skaara).

Pilotná epizóda seriálu nadväzuje na film hviezdna brána z roku 1994. Dej epizódy začína približne rok po prvej misií na Abydos, na planétu na ktorej ostal žiť Daniel Jackson. Úvodné titulky nás nasmerujú do SGC v Cheyenskej hore, kde sedia strážnici pri hviezdnej bráne a hrajú karty. A stane sa to, čo už nikto neočakával, hviezdna brána sa aktivuje a na Zem ňou prejde Apofis a niekoľko Jaffov. Zabijú niekoľko strážnikov, zajmú jednu ženu a odídu. Hlavná zápletka môže začať.

Dej prvej dvoj-epizódy sa začína celkom pomaly, tak aby divák absorboval prechod s filmu do seriálu, ktorý sa snaží zo začiatku zapracovávať a pripomínať všetky možné prvky z filmu, ako napríklad Danielovu alergiu. Scéna s balíčkom vreckoviek letiacim cez bránu bola naozaj výborná. Plukovník Jack O´Neill sa vracia na scénu vo veľkom štýle, ako charakterný vojak, ktorý nakoniec prezradí, že Daniel žije na Abydose, aby ho zachránil. Generál Hammond sa naopak v prvom rade snaží chrániť Zem a preto je pripravený na Abydos poslať bombu, aby zabránil akejkoľvek hrozbe.

Rozhodne zaujímavým momentom je príchod Carterovej na scénu a Jackove reakcie typu „ďalší vedec“. Po príchode na Abydos, okrem zvítania starých známych je mimoriadne dôležitý Danielov objav Abydoskej kartuše. Tá je dôkazom, že hviezdne brány nie sú len na Zemi a Abydose, ale ďalších stovkách, či tisícoch planét.

Veľký zvrat nastáva, keď Apofis prichádza aj na Abydos a zajme nielen Sha´re, ale aj Jackovho obľúbenca Skaaru. Tím opúšťa Abydos a berie Daniela zo sebou, ktorý Abydosanom sľubuje, že sa do roka vráti. A ak nie, majú hviezdnu bránu navždy zakopať. Po návrate na Zem je sformovaných niekoľko SG tímov na preskúmavanie planét hviezdnou bránou. Jack je menovaný veliteľom SG-1, tímu ktorý spolu s SG-2 má ísť na planétu, kam Apofis uniesol Sha´re. Symboly planéty si zapamätal ranený Ferrety, keď Apofis odchádzal z Abydosu.

Druhá, akčnejšia časť dvoj-epizódy je akčnejšia, zameraná na akciu na Chulaku. SG-1 sa celkom ľahko dostáva do mesta, kde je však veľmi rýchlo zajatá a hodená do väzenia. Tam sa stretávajú so Skaarom a mnohými ďalšími, ktorých goa´uldi zajali. Určite pre všetkých je jedným z najpamätnejších momentov epizódy situácia, keď Jaffovia dostanú rozkaz zabiť všetkých ostatných väzňov. Jack na Teal´ca zakričí aby mu pomohol.

Jack: Môžem zachrániť týchto ľudí. Pomôž mi!
Teal´c: Už mnohí to vraveli. Ale ti si prvý komu verím, že to môže spraviť.

Krátke, výstižné, možno až trochu neuveriteľné. Každopádne moment, ktorý rozhodol o tom, že SG-1 sa dostane s väzenia a, že Teal´c sa pridá k tímu. Efektný boj pri bráne, kde SG-2 čakala na Jackov tím a návrat na Zem. Všetko je tak ako má byť, aby sa najdlhší sci-fi seriál histórie mohol poriadne rozbehnúť.