10x01 - Flash and Blood

Premiéra USA: 14.7.2006
Epizóda: 1001
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Will Waring
Hosťujúci herci: Roberto Picardo (Richard Woolsey), Tim Guinee (Tomin), Gary Jones (seržant Harriman).

Lode Ori smerujú preč z bojiska pri superbráne. Na jednej z nich práve prebieha pôrod Valy Maldoran. No hneď po pôrode, a po tom ako sa dozvedá že porodila dcéru jej ju berú preč. Do miestnosti vojde prior, ktorého slová Vale preloží Tomin. Slová o tom že porodila Orisi - osobu, ktorá bude majákom v temnotách na ceste bojovníkov Ori - osobu, ktorá povedie ich križiacku výpravu a ktorá má ori priviesť k víťazstvu nad neveriacimi.

Pri superbráne medzi troskami zničených lodí sa v svojom skafandri nachádza Sam. Po dlhom neúspešnom volaní do vysielačky sa jej ozýva Mitchell, so svojej F-302. Ten sa v stíhačke zaschránil na poslednú chvíľu pred výbuchom Koreleva. Mitchella s jeho F-302 vyzdvihuje poškodená Oddysea. Teal´c je po boji zajatý na lodi Lucianskej Aliancie a Netan ich veliteľ sa vyhráža Oddysey že ak sa nevzdajú, tak ich zničí. No nevzdajú sa, pretože zisťujú že ich Hattak nie je takisto schopný paľby.

Oddysea má poškodenú aj asgardskú transportnú technológiu, preto nemôžu transportovať Sam. Mitchell sa teda rozhodne pre riskantný krok a manuálnym ovládaním vedie Oddyseu k Sam. Pomaly ju dostanú na loď tak že ju naberú do pristávacieho hangáru.Na Zem prichádza Bra´tac a informuje Landryho o neúspešnej bitke. Krátko na to sa Landry stretáva s agentom Woolsym, aby prerokovali ďalšiu stratégiu proti Ori.

Vala stále trvá na tom že chce vidieť svoju dcéru, a keď ju uvidí, tak miesto bábätka vidí asi 6 ročné dievča. Tá jej to vysvetľuje tak že ori jej upravili genetický kód, a vložili do nej všetky svoje vedomosti. Vala sa rozhodne ju pomenovať po svojej matke, nazve ju Adriou. Adria sa neúspešne snaží Valu presviedčať o dôvodoch prečo veriť v ori. Teal´c je transportovaný z lode Lucianskej Aliancie tesne pred tým ako ju zničili jaffské hattaky, ktoré práve prileteli. Kým na Oddysey je opravovaný hyperpohon, sg1 ide s Bratacom na jeho hattaku na Chulak, o ktorom sa dozvedeli že tam pristáli lode Ori. Loď v ktorej je i Vala pristáva v hlavnom meste Chulaku. Tu na lodi stretáva Daniela, ktorý sa na loď dostal cez kruhy tesne pred výbuchom Koreleva. Rozhodnú sa že pred útekom s lode skúsia zo sebou zobrať i Adriu.

Nad planétu prilieta jaffský hattak kde je i sg1. Cez kruhy skúsia na loď ori transportovať veľkú jaffskú bombu, avšak neúčinne. Bra´tac nasmeruje hattak na kolizný kurz s loďou ori. V tej chvíľi však prichádza Oddysea, ktorá z hattaku tesne pred nárazom transportuje sg1 a Bra´taca. Hattak síce do lode narazí, avšak loď ori to ani nepoškodí.

Vala prichádza za Adriou, začne sa s ňou rozprávať, do miestnosti príde Tomin mieriaci na Daniela, ktorého chytil za dverami miestnosti. Adria prikazuje Tominovi aby ho zabil, lenže do strely sa hodí Vala. Tomin i Adria sa k nej vrhnú, a Adria ju vylieči. Počas jej nepozornosti po Adrií vystrelí Daniel s omračovacej zbrane ori, takto omráči i Tomina. V tom do miestnoti prichádza prior, no Daniel a Vala sú transportovaný na Oddyseu, ktorá potom rýchlo vstupuje do hyperprostoru.