10x02 - Morpheus

Premiéra USA: 21.7.2006
Epizóda: 1002
Napísal: Joseph Mallozzi & Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Roberto Picardo (Richard Woolsey).

Na Zem prichádza Teal´c, ktorý oznamuje že ďalších 6 svetov padlo do rúk Ori, s toho dva boli jaffské a podľa toho čo počul je nepriateľ velený mladou ženou s výnimočnými schopnosťami. Danielovi sa podarí zistiť adresu planéty Vagon Brei, kde by mala byť Merlinova zbraň. Generál teda sg1 posiela na tú planétu, avšak Vala musí ostať na Zemi a podrobiť sa psychologickým testom aby sa k sg1 mohla pridať.

Sg1 na planéte nachádza dedinu plnú kostier, ľudí ktorý zomreli veľmi dávno. Z kníh, ktoré nachádza Daniel sa dozvedajú že nad dedinou je jaskyňa, v ktorej kedysi žila Morgaine La Fay, o ktorej si Daniel myslí že bola Antik. K sg1 sa ešte pridáva doktor Ackerman a zdravotnícky tím. Idú do jaskyne, nič tam však nenachádzajú preto sa vracajú. V sgc pokračujú Valine psychologické testy.

Pred odchodom Ackerman zaspí, a nemôžu ho prebudiť, nevedia ani čím je to spôsobené, ale vedia že majú zvýšenú hladinu bielych krviniek a keďže ich niečo napadlo a nevedia čo, tak tam musia ostať. Daniel zisťuje s kroník že ľudí postihla tiež záhadná "spavá choroba", ktorú spôsobila práve Morgaine La Fay, preto sa Mitchell a Teal´c vracajú preskúmať jej jaskyňu. Za Valou prichádza Richard Woolsey, a ponúka jej že zariadi to aby vyhovela psychologickému testu. A na oplátku chce každodenné informácie o chode sgc, čiže chce aby pre IOA robila špeha.

V jaskyni nachádzajú ďalšiu chodbu, a tak Sam sa vracia s vzorkami pôdy a Mitchell s Teal´com idú ďalej. Vo vzorkách nachádzajú parazita, ktorý spôsobuje túto ich chorobu. Keď jeden člen zdrav. tímu zomrie zisťujú že mal parazita v hlave. Vala na Zemi je jej testmi úplne znechutená, pretože jej dávajú najavo že nepatrí na Zem. Teal´c a Mitchell nachádzajú v jakyni prvého tvora a je im jasné že musí byť proti tomu odolný, a tak ho idú chytiť, to sa im podarí a rýchlo ho nesú do dediny.

Nakoniec je sg1 zachránená keď prichádza ďalší zdravotnícky tím, ktorý ich zoberie na Zem, a s toho chyteného tvora vyrobí sérum, vďaka ktorému vyhladovali parazita. Misia na túto planétu nebola až tak bez významná pretože Daniel zistil že odkaz kde je umiestnená Merlinova zbraň sa nachádza v databáze Antikov na Atlantise. Vala mysliaca si že ju v sgc nikto nechce ide odísť, no v tom sa dozvedá že urobila testy a okrem toho i časť skúšky o dôvere s Woolseym.